Yeni aileler kurmaktan gurur duyuyoruz. Gelin hayalinizi birlikte gerçekleştirelim!

Yardımcı üreme teknolojisi için Dünya Tüp Bebek uzmanlarından yeni protokol

Girne, Kuzey Kıbrıs. Yardımcı üreme teknolojisinde yeni bir protokolün erken yumurtlamayı engellemede etkili olduğu ispat edilmiştir. Dünya Tüp Bebek merkezindeki Tüp Bebek uzmanları Dr. Berk Angun, M.D. ve Dr. Alper Eraslan, M.D., meslektaşları Dr. Şule Yıldız, M.D., Dr. Engin Türkgeldi, M.D., Dr. Bülent Urman, M.D., ve Dr. Barış Ata, M.D., M.Sc. ile birlikte Fertility and Sterility® journal’da yayınlanmış olan bir çalışmada, esnek progestin primer yumurtalık stimülasyonu (FPPOS) protokolünün Medroksiprogesteron Asetat (MPA) ile birlikte “oosit kalitesinden ödün vermeden yumurtalık uyarımına maruz kalan kadınların erken ovulasyonunu engellemek için etkili bir seçenek olduğunu” bulmuşlardır.
Çalışmamız 87 oosit donörü ve Dünya Tüp Bebek’teki 191 yeni oosit alıcısını kapsamaktadır. Bu, dünya genelindeki Tüp Bebek uzmanlarınca olumlu karşılanan bir ilerlemedir.

Erken yumurtlama nedir?

Oosit, ovaryum içerisinde üretilen yumurta hücresi ya da yumurtadır. Kadının yumurtalıklarının uyarılmasından sonra oositler yardımcı üreme teknolojisi ile toplanmaktadır. Erken yumurtlama ise foliküllerin belirlenen zamandan önce, yumurtanın alınacağı gün, parçalanması olarak tanımlanmaktadır. Bu da döngünün iptal edilmesine sebep olabilmektedir.

Erken yumurtlamanın engellenmesi, yumurta geri kazanımının başarı şansını arttırmaktadır.

Fertility and Sterility® Hakkında

Bu son bulgu, Tüp Bebek alanındaki en prestijli dergilerden biri olan, Fertility and Sterility® dergisinde yayınlanmıştır. Dergi, üreme endokrinolojisi, üroloji, androloji, fizyoloji, immünoloji, genetik, gebelik kontrolü ve menopoz ile ilgili klinik ve laboratuvar araştırmaları alanındaki orijinal bilimsel makaleleri jüri kontrolünden geçirerek yayınlamaktadır.

Fertility and Sterility®’nin tirajı kadın hastalıkları uzmanları, doğum uzmanları, üreme endokrinologları, ürologlar ve kısırlık problemleri ile endokrin bozukluklarını araştıran ve tedavi eden diğerleri ile birlikte 4,637’dir

Dünya Tüp Bebek uzmanları hakkında daha fazla şey öğrenin

Dr. Berk Angün, M.D. Üreme Endokrinolojisi alanında uzman olmakla birlikte sertifikalı bir Embriyologdur. Uludağ Üniversitesinden mezun olmuştur ve uzmanlığını Dr. Zekai Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma hastanesinde tamamlamıştır.

2008 yılından beri ise Girne, Kuzey Kıbrıs’ta yer alan özel bir Tüp Bebek merkezi olan Dünya Tüp Bebek Merkezi’nde Tüp Bebek uzmanıdır.

Dr. Alper Eraslan, M.D. Dünya Tüp Bebek merkezine 2019 yılında dahil olmuştur ve Tüp Bebek Uzmanlığı sertifikası bulunan bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Cerrahıdır. ESGO tarafından kendisine, 2013 yılında Klinikum Frankfurt Höhcst, Almanya’dan Prof. Volker Mobüs ile ve 2014 yılında UZ Leuven, Belçika’dan Prof. Ignace Vergote ile işbirliği sağlanmıştır.

Faydalı Bilgi? Paylaş!