Yeni aileler kurmaktan gurur duyuyoruz. Gelin hayalinizi birlikte gerçekleştirelim!

Sperm Donasyonu

Kıbrıs’ta sperm donasyonu hakkında bilmeniz gereken her şey

Sperm donasyonu söz konusu olduğunda tam olarak nereden başlamanız gerektiğini bilmek oldukça zordur. Üzerinde düşünülecek ve anlaşılması gereken bu kadar çok şey varken nereden başlanacağını bilmek büyük bir zorluk oluşturabilir.

İşlemin nasıl gerçekleştiğinden, ücretinin ne kadar olduğuna kadar işleyiş hakkında bilgi edinmeye çalışmak oldukça karmaşık bir süreçtir.

Bu makalemizde, dikkate alınacak bazı önemli hususları sizin için listeledik. Bunlardan bir kısmı:

 • Sperm bankası ve donasyon süreci
 • Düşük sperm sayısına sebep olan etkenler
 • Süreç boyunca karşılaşabileceğiniz potansiyel zorluklar

Eğer bu konuyu incelemek ve öğrenmek istiyorsanız, şimdi bunun tam zamanı.

Sperm donasyonu nedir?

Sperm bağışı, erkek partnerin spermi ile hamilelik oluşmadığında başvurulan bir işlemdir.

Partnerinizle bir çocuk sahibi olmak istediğinizde, partneriniz sperm oluşturmak için doğru koşulları sağlayamayabilir.

Bunun sebebi pek çok şey olabilir. Örneğin, partneriniz size gerekli olan spermi sunamayabilir ya da bunun arkasında tıbbi bir sebep de olabilir – düşük sperm sayısı ya da azospermi gibi – probleme sebep olan esas neden bu olabilir. 

Bu tarz bir tedavi sıklıkla en kolay alternatif olarak değerlendirilir. Ya bir sperm donörüne ihtiyaç duyarsınız ya da bunu bir sperm bankasından temin edersiniz.

Bu konuyu makale ilerledikçe daha çok tartışacağız.

Sperm donasyonu neden dikkate alınmalı?

Sperm bağışı gibi bir şeyi göz önünde bulundurmanın gerekçeleri oldukça karmaşık ve soyut olabilir. Sebep fiziksel bir sakatlıktan, sperm üretilememesine neden olan fiziksel olmayan bir nedene kadar herhangi bir şey olabilir.

Bu da, partnerinizle normal yollardan çocuk sahibi olamamanız halinde sperm bağışı tedavisinin gerekli olabileceği anlamına gelmektedir.

Yukarıda da belirtildiği gibi, bunun gerekçeleri donasyon sürecine dahil olan insanlar arasında değişiklik gösterebilir. Eğer bu tarz bir tedaviye yönelecekseniz, tedavinin hedefleri size özel olacaktır.

Düşük sperm sayısından, obstrüktif azospermi gibi tıbbi problemlere kadar neden sperm bağışı tedavisini göz önünde bulundurmanız gerektiği ile ilgili – fiziksel ya da başka türlü – pek çok neden bulunmaktadır.

Düşük sperm sayısının nedenleri nelerdir?

Düşük sperm sayısının nedenleri nelerdir

Maalesef, bunun cevabını kesin olarak kimse verememektedir. Nedenler, söz konusu kişi ile alakalı olarak değişiklik gösterecektir. Sizin düşük sperm nedeneniz bir başkasının nedeni ile tam bir tezatlık gösterebilir.

İşte bu sebeple de, insanların ihtiyaç duyduklarında gerekli düzenlemeleri yapmaları oldukça zorlaşmaktadır. Bir erkek için mücadele etmesi en zor koşullardan birinin düşük sperm sayısı olmasının ana sebeplerinden biri de budur.

Ancak, düşük sperm sayısının nedenleri her türlü sorundan kaynaklanabilir. Örneğin:

 • Varikosel, obstrüktif azospermi ve obstrüktif olmayan azospermi gibi tıbbi problemler.
 • Ters yönlü ejakülasyon, enfeksiyon ya da antibiyotiğin spermlerinize saldırmasına yol açan antibiyotik reaksiyonu gibi ejakülasyon ile alakalı problemler.
 • Tümörler ve fiziksel zarar ve tamamen inmemiş testisler dahil olmak üzere fiziksel durum ile ilgili diğer tıbbi problemler.
 • Hormonal problemler ya da kromozom kusurları.
 • Spermi güvenli bir şekilde dönüştürme kabiliyetini kısıtlayan tubular defekt gibi problemler.

Düşük sperm sayınızı kontrol etmenizi zorlaştırabilecek çeşitli tıbbi problemler bulunmaktadır. Sperm sayısını nelerin azalttığı ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sperm bağışı işlemi nedir?

Sperm donasyonu işlemi

Başlarda, sperm donasyonu işlemi biraz kafa karıştırıcı gözükebilir. Eğer bu şekilde hissediyorsanız, o halde bu işlemin neler gerektirebileceğine dair düzgün bir fikre sahip olmak için okumaya devam edebilirsiniz.

Dünya Tüp Bebek’te, sperm donasyonu işlemine tam anlamıyla hazır olmanızı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız.

Her bir birey farklı olduğu için üstesinden gelmeleri gereken sorunlar da onlara özgü olacaktır. Bu sebeple de işlemin kendisi oldukça fazla profesyonel ayarlama gerektirmektedir. Ancak, işlemde yer alacak olan değişikliklerden bağımsız olarak, ardından gelen aşamalar her zaman için açıkça bellidir. Bu da sürece daha hızlı uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır.​

​​​​​​Bu bilgiyle birlikte, herhangi bir sperm bağışı sürecinde yer alan standart aşamalara gelin bir göz atalım

Sperm donasyon sürecinin aşamaları nelerdir?

Öncelikle, ihtiyacınız olabilecek her şeyin kapsamlı bir değerlendirmesi ile başlayacağız. İlk olarak, sürece katılan kadın bireyin bedeninin ne durumda olduğunun tam olarak anlaşılabilmesi için bir ultrason değerlendirmesi yapacağız.

Bu test tamamlandıktan sonra ve sonuçların da memnun edici olması ile birlikte, sperm donasyon sürecinin bir sonraki aşamasına geçiş yapacağız.

Ardından, yorucu ama gerekli olan hormon testlerine başlayacağız. Bu da, her şeyden önce var olan hormonal niteliklerin doğum yapmaya yardımcı olup olmayacağını belirlememizi sağlayacaktır. Ayrıca, tedaviyi gerçekleştirmek için uygunluk değerlendirmenizde hiçbir şeyi gözden kaçırmamak adına gerekli olan tarama testlerinin yapıldığından emin olmamız gerekmektedir.

Sürecin bu kısmından memnun kaldığımızda, tamamlayıcı danışmanlık düzenleyeceğiz. Bu görüşmelerde, ultrason ve hormonal test programlarını kullanarak oosit gelişim takip programını başlatacağız. Eğer kadın bireyin oositleri kullanmaya elverişli değilse, bu durumda sperm donasyonunu yerine embriyo donasyonuna yönelmeyi düşünmemiz gerekecektir.

Ancak, sürecin bu kısmında sizinle sürekli olarak fikir alışverişinde bulunacağımızı lütfen unutmayın. Kadın bireyin oositlerinin kullanım için elverişli olduğunu öğrenirsek, bu durumda da sperm donasyon süreci ile ilerlemeye devam edebiliriz. Seçilecek olan banka spermi erkek eşin fiziksel özeliklerine uygun bir şekilde olacaktır. Donör seçimini en uygun bir şekilde yapabilmek için tıbbi ekip sperm donasyonu yaptıracak çiftten fotoğraf rica edecektir.

Sperm Bağışı nasıl gerçekleştirilir?

Kadının, sperm bağış sürecini gerçekleştirebileceğinden emin olduktan sonra, bir sonraki adıma geçiş yapabiliriz.

Bu, sürecin diğer aşamalarının ne olacağını kesin olarak belirleyebilmeniz anlamına gelmektedir.

Peki, ne olmaktadır?

 • Öncelikle, yukarıdaki bölümde de belirttiğimiz gibi, bütün hormon uyarımlarını ve ultrason testlerini gerçekleştireceğiz. Yumurta üretim kapasitenizin gelişmesine yardım etmek istediğinizde bu bir gerekliliktir.

 

 • Her şeyden önce bağış için hazır olup olmadığını belirlemede hayati bir rol oynadığından, bu muhtemelen bütün sürecin en önemli kısmıdır. Yumurtalar üretildikten ve sizin için oluşturulan kişisel plana sadık kaldıktan sonra işleme devam edebiliriz.

 

 • Kaydedilmiş olan ilerlemeden memnun olduğumuzda ve yumurtalar döllenmeye hazır olduğunda, tam anlamıyla işleme başlayabiliriz. Yumurtalar kadından toplanacak ve ardından donörün spermi ile karıştırılacaktır.

 

 • Foliküller doğru ve güvenli boyutlarına ulaştıklarında, sağlanan sperm bağışı yumurtalar ile çalışmaya başlayacaktır. Ardından toplanan yumurtalar tek bir sperm ya da ICSI ile enjekte edilecektir.

 

 • Bu aşamada, mevcut bütün embriyolar alınacak ve tekrar, gelişim sürecinin üç ila beşinci gününde kadının rahmine geri nakledilecektir.

Bu aşamalar tamamlandığında, sperm donasyon işlemi tam olarak başlayabilir. Bu, tedavinin mutlu ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanıyacak ve yumurtaların gerektiği gibi döllenmesini sağlayacaktır.

Sperm donasyonu için neden Kıbrıs’ı tercih etmeliyim

Avrupa’da, yüksek kalitede sperm donasyon tedavisini tercih etmenizi sağlayacak pek çok yer bulunmaktadır. Ancak, donör kullanımı için Kıbrıs’ı harika bir seçenek haline getiren faktörler şunlardır:

 • Yüksek kaliteli merkezler. Sağlık hizmetlerinin seçkin kalitesi ile gurur duyan bir ülke olması, Kıbrıs’ı sperm donasyonu için oldukça müstesna bir ülke haline getirmektedir. Kiminle çalıştığınızdan, işlemin nasıl yapıldığına kadar, konu güvenli sperm donasyonu olduğunda Kıbrıs ilk akla gelen yerdir.
 • Mükemmel haklar. Eğer çocuğunuzun yasal vesayetine tamamen sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, Kıbrıs’ta sperm bağışı diğer ülkelerden kat kat üstün bir durumdadır. Doğacak bebeğin tüm hakları sizin olacaktır.
 • Eşit haklar. Bununla birlikte donörlerin kimliklerinin açığa çıkması gibi problemleri dert etmenize gerek yoktur. Anonim sperm donörleri sayesinde kimlikleri açığa çıkmamaktadır.
 • Güvenilir standartlar. Avrupalı bazı komşularından çok daha ucuz olmasına karşın, Kıbrıs’taki standartlar son derece yüksektir. Mükemmel iklimi, yaşamak için harika koşulları ve profesyonel uzmanlarıyla, Kıbrıs’ta sperm bağışının neden tavsiye edildiğini anlamak oldukça kolaydır.

Sperm Donasyonu için neden Dünya Tüp Bebeği Tercih Etmelisiniz?

Dunya Ivf Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi

Dünya Tüp Bebek’te, sperm donasyon işlemini gerçekleştirerek harika bir seçim yaptığımızı düşünüyoruz.

Bizimle çalışmaktan keyif alacağınızı düşündüğümüz sebeplerden sadece bazıları şunlardır:

 • Tam anlamıyla uzmanlık. Biliyoruz ki güven, sperm bağış sürecinizden keyif almanızı sağlamak adına çok önemli bir rol oynamaktadır. Açık görüşlü ve arkadaş canlısı ekibimiz, bilmek istediğiniz ve bilmeniz gereken tüm detayları açıklayacaktır.
 • Yüksek başarı oranları. Sperm donasyonu başarı oranları diğer pek çok yaşam faktörüne bağlı olsa da, mümkün olan başarı oranları için en iyi atmosferi yaratmak adına elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan emin olabilirsiniz.
 • Muhteşem tesisler. En modern ekipmanlar ve devreye sokulan güvenli çözümler ile kuzey Kıbrıs’taki tesislerimizde yer alan bütün kullanıcıların, güvenli, korunaklı ve zengin bir bölgede stressiz bir yaşam tecrübesinin keyfine varmalarını sağlıyoruz.
 • Güvenli bir sperm bağış yöntemi. Spermi nereden aldığımızdan, takip ettiğimiz sperm bağış işlemine kadar, başarılı sonuçlar elde etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz: Harika fiyatlarla, yüksek standartta hizmet almanızı garanti ediyoruz. Tüm kullandığımız spermler Dünya’nın ileri gelen sperm bankalarından, Sağlık Bakanlığımız onaylı getirilmektedir.
 • Uygun fiyat: Sperm donasyonu fiyatının fazla olmaması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Eğer, sperm donasyon fiyatlarını düşük tutan Kıbrıslı bir sperm bağış şirketi ile çalışmak istiyorsanız, aradığınız şirket biziz.

Kıbrıs’ta Sperm Donasyonundan kimler faydalanabilir?

Aşağıdaki problemlerden şikayetçi olan herkesin, bu tarz bir tedaviden fayda sağlayabileceğini söyleyebiliriz. Genellikle, sperm donasyonunu göz önünde bulundurması gereken kişiler şunları kapsamaktadır:

 • Ejakülasyon veya testislerden sperm elde edilemediği durumlarda – bu durum nonobstrüktif azospermi gibi çeşitli nedenlerle oluşabilir.
 • Spermin tespit edildiği, fakat oositi döllenme kabiliyetini etkisiz kılan yapısal bozuklukların gözlendiği durumlarda.
 • Yardım almadan gebe kalma şansınızı engelleyecek kalıtımsal hastalıkların tespit edildiği durumlarda.
 • Erkeğin, HIV gibi bulaşıcı cinsel hastalıklara sahip olduğu durumlarda.
 • Kanın RH uyumluluğunun etkilendiği, bu sebeple normal yollardan gebe kalmanın zorlaştığı durumlarda.

Sperm donörlerinin kaynağı

Sperm donörlerinin kaynağı

Dünya Tüp Bebek’te güvenilir kaynaklardan gelen sperm donörlerini kullanılmaktadır. Yalnızca, Danimarka ve Amerika Birleşik Devletleri gibi güvenilir bölgelerdeki sperm bankalarına başvurulmaktadır.

Bütün sperm donörleri etraflıca test edilmekte ve çeşitli durumların değerlendirilmesi için gerçekleştirilen testler ile de kontrol edilmektedir.

Test sırasında bir problem ile karşılaşılmazsa, bağışçı donör programına dahil edilir. Ayrıca, sperm bağışının uygulandığı ülkenin yasal mevzuatına göre, talasemi, kistik fibroz ve orak hücre anemisi gibi durumlar için ek testler gerekli olabilmektedir.

İstenilen tıbbi testleri anlamanız için ihtiyacınız olan bütün yardımı almanızı sağlayacağız. Emin olabilirsiniz ki: sperm bağışlarımızın kaynağı her zaman güvenli, güvenilir ve emniyetli yerlerden gelmektedir.

Sürecin, mümkün olan en kolay şekilde gerçekleşmesini sağlamak için yalnızca en iyi sperm donörlerini kullanmaktayız.

Sperm seçiminin belirlenmesi, sperm donörünün kan grubu ile fiziksel karakteristiğinin uygunluğu göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Bu durum, sürecin mümkün olan en kolay şekilde devam etmesini sağlamak için önemli bir rol oynamaktadır.

Kadından oosit toplama aşaması başladığında, bağışlanan sperm, oosit ve spermin mikroenjeksiyon aşamasına hazırlanması için eritilir. Döllemeden sonra, embriyo transfer aşaması başlatılır.

Kıbrıs’ta sperm donasyonu Başarı Oranları

Sperm donasyonu süreci tekdüze bir hal almış olsa da, kişisel duruma dayanarak yapılan küçük değişikliklerle, başarı oranları sayısız faktöre bağlı olarak sıklıkla değişkenlik göstermektedir.

Kıbrıs’ta sperm donasyonunun başarı oranları genellikle, yaş, kadının yumurtalık rezervi ve tedavi ile öncesinde gerçekleştirilen hazırlığa vücudun tepkisi gibi faktörlerce belirlenir.

Kıbrıs’ta sperm donasyonu başarı oranları, 20-29 yaş aralığındaki kadınlar için %59, 40 yaş ve üzeri kadınlar için ise %19 civarındadır. Buna ek olarak, tedaviye verdiğiniz tepki, sonrasında ne olacağını belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, daha yüksek başarı oranlarına sahip olan Tüp Bebek tedavilerinin de bulunduğunu lütfen unutmayınız.

Diğer Tüp Bebek tedavilerinin başarı oranlarına buradan göz atabilirsiniz. Diğer Tüp Bebek tedavileri sizin için daha uygun olabilir, bu yüzden seçeneklerinizi dikkatlice değerlendiriniz.

Kıbrıs’ta Sperm Donasyonu Fiyatları

Şu anda, Kıbrıs’ta sperm donasyonu fiyatları genel olarak ortalama 5,000 Avro’dan başlamaktadır.

Spermininiz saygın bir sperm bankasından ithal edilmesi de buna dahildir. Sürece başlamamız ile birlikte tedavinizin tam olarak ne kadara mal olacağı hakkında size bilgi verebiliriz. Bu sayede de, bireysel olarak sizin için gerçekleştirilen sperm bağışının maliyetini tam olarak anlamanız için gerekli olan bütün yardımı size sağlamaktayız.

Ek testlerden, başka bir sperm bankasının seçimine kadar, ücretlendirmenin sizin kişisel ihtiyaçlarınıza göre ayarlanacağını garanti etmekteyiz.

Kıta üzerindeki diğer merkezlere kıyasla sperm bağış fiyatlarının oldukça az olması ve yüksek servis standartları ve başarı oranları ile sperm bağışının bütün Kıbrıs’ta neden bu kadar popüler olduğunu anlamak oldukça kolaydır.

Sizin için doğru seçimi yapıyoruz

Dünya Tüp Bebek’te, sahip olduğunuz tüm belirsizlikler ya da düşünceler üzerine yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Düşük sperm sayısının size özel sebebini bulmaktan, sizin için en çok fayda sağlayacak olan sperm bağış yönteminin ne olduğuna kadar, ilerlemenize yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Eğer bilmek istediğiniz başka bir şey varsa lütfen Dünya Tüp Bebek’te bizi bilgilendirin: Donör tarafından yapay olarak döllenme de dahil olmak üzere, sperm tedavileri ile başa çıkabilmek için en uygun yolu bulmanızda size yardımcı olabiliriz.

Dünya Tüp Bebek’te bizimle iletişime geçmenizi öneriyoruz. Bizler, tam anlamıyla keyif alabileceğiniz bir donasyon sürecini oluşturmak için doğru adımları atmanıza yardımcı olabiliriz.

Sperm donasyonu tedavisi ile ilgili öğrenmek istediğiniz başka herhangi bir şey varsa, lütfen bizimle bugün iletişime geçmekten çekinmeyin – öğrenmek istediğiniz herhangi bir bilgiyi size sağlamaktan memnuniyet duyarız.

Sperm Donasyonu SSS

+
HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE YARDIM EDELİM

Dünya tüp bebek merkezi uzman kadrosu, sizin için en uygun tedaviyi belirleme ve sizi en doğru şekilde yönlendirme arzusundadır. Bizimle iletişime geçip aile kurma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabiliriz!

MUTLU ANNE VE BABALARIMIZDAN BİRKAÇ SÖZ

Teşekkür ederim kelimesinin bu kadar yetersiz kaldığı bir durum ilk defa yaşıyorum. Başta doktorum Berk Bey olmak üzere Nazlı Hemşire, Mustafa Bey, Melike Hemşire, Aynur Hemşire Murat Bey ve isimlerini bilmediğim diğer arkadaşlar; sanki meleklerden bir kadro kurulmuş. Bu kadar sıcak bu kadar ilgili bu kadar başarılı bir ekip görmedim daha önce, hepiniz mükemmeldiniz. Sizlere minnettarım, hakkınızı hiçbir şekilde ödeyemem ama bilin ki hep dualarımda olacaksınız. Beni ve eşimi çooookk mutlu ettiniz. Saygı ve Sevgilerimle..

- Mehmet Arslan

Nedeni açıklanamayan infertilite şikayetim vardı ve doktorum yumurta donasyonu’nun benim için en iyi seçenek olduğunu söyledi. Kocamla beraber Avusturalya’da yaşıyoruz ama Kıbrıs’ta yaşayan ailem vardı. Onlar bana Kıbrıs’ın yumurta donasyonu için çok iyi bir yer olduğunu söylediler. Başka bir tedavi seçeneği olmadığı ve eşim çok çocuk sahibi olmamızı istediği için tedavi ve tatil için Kıbrıs’a seyahat ettik. Son derece tedirgindim. Dünya Tüp Bebekle ilk görüşmem beni çok rahatlattı. “Doğru yerdeyim” dediğimi iyi hatırlıyorum. Doktorumuz benimle gayet otoriterdi ve bana peri masalları anlatmadı. Ayni zamanda çok nazikti. Tedavi süreciyle ilgili aşamaları adım adım bana anlattı ve ne gün ne yapılacağı ile ilgili beni bilgilendirdi. Şu an ne hissettiğmi anlatmak çok güç, şansıma inanamıyorum. Tedavi başarıyla sonuçlandı ve şu an çok tatlı bir kızımız var. Artık tek dileğim benim gibi ayni durumda olan çiftlerinde çocuk sevincini yaşayabilmeleri. Hayalimiz olan aile sevincini bize yaşattıkları için Dünya Tüp Bebek Merkezi’ne çok teşekkür ederiz.

- Liz Farra

Klinik çok profosyoneldi ve bize özel tedavi protokolü uyguladılar. Dr. Berk and Özgü (klinik direktörü) çok iyi İngilizce konuşuyor ve e-postalarımıza anında cevap veriyorlardı. Her ikisi de tanışma anından itibaren samimiydiler. Hemşirelerden biri İngilizce konuşmuyordu ama başka biri tercümede bize yardımcı oldu. Her açıdan bu kliniği tavsiye ederim. Malpas otel’le olan anlaşmaları gerçekten çok başarılı, sizi havaalanından alıp tüm randevularınıza vaktinde gitmenizi sağlıyorlar. Tedavi boyunca gayet rahat olabiliyorsunuz.

- Emily Dickinson

İLGİLİ BLOG MAKALELERİ

Tüp Bebekle ilgili son gelişmeleri Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz