Eşi Azospermi Olanlar

Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Azospermi Nedir?

Azospermi menide hiç canlı sperm olmaması demektir. Azospermi bazı durumlarda tıkanıklığa bağlı olabilir. Tıkanıklığa bağlı olduğu durumlarda, spermin geçtiği kanalların bir bölümün eksikliğinden kaynaklı olmaktadır ve bu durumlar genellikle genital enfeksiyonlardan veya cerrahi operasyonlardan kaynaklanmaktadır. Eğer Azospermi tıkanıklığa bağlı değil ise bunun sebebi genetik yani kromozomal bozukluktur.

Azospermi olan durumlarda cerrahi operasyon ile sperm elde edilebilir. Cerrahi operasyonlarla sperm elde edildiği durumlarda canlı ve kaliteli sperm bulunması ve bu bulunan spermin mikroenjeksiyon işlemi için yeterli kalitede olması gerekir.

Eşi azospermi olup doğal yollarla hamile kalmaya çalışan çiftler eşinden kaynaklanan bu infertilite probleminin genellikle farkında değildirler. Erkekte azospermi olup doğal yollarla kadının gebe kalma şansı oldukça düşüktür. Azospermi olmasına rağmen gebe kalma şansı oldukça düşük olan kadınların çok azı doğal yollarla gebe kalabilmektedir.

Bu durumda tüp bebek yani IVF tedavisi önerilir. Tüp bebek tedavisi ile kadının yumurtaları uyarılarak, erkekten alınan sperm laboratuvar ortamında döllenir ve oluşan ebriyolar anne rahmine transfer edilir. Eşinde azospermi olan çiftlerden operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm bulunmaya çalışır.

Böyle durumlarda eğer operasyon sonrasında canlı ve kaliteli sperm bulunamaz ise çiftler için Sperm Donasyonu tedavisi önerilir. Sperm Donasyonunda erkeğe fiziksel yönden benzeyecek şekilde sperm seçilir ve tüp bebek tedavisi gören kadının yumurtaları toplandıktan sonra banka spermi ile mikroenjeksiyon yardımı ile laboratuvar ortamında döllenir. Oluşan embriyoların gelişimi tıbbi ekip tarafından takip edilir ve sağlıklı gelişen embriyolar transfer günü anne rahmine transfer edilir.

Dünyanın her yerinde azospermi sorunu yaşayan birçok çift bulunmaktadır. Birçok formda bu tarz sorunlar yaşan çiftler birbirleriyle yaşadıkları süreci paylaşarak birbirlerine yardımcı olmaya çalışır. Bu tip formlarda eşinde azospermi sorunu olanlar buralarda dertleşelim diyerek birbirlerine yardımcı olmaya çalışarak aslında bu sorunu yaşayan çiftin yalnız olmadığını onlara göstermektedir.

Eşinde azospermi olup doğal yollarla hamile kalanlar oldukça azdır fakat günümüzün gelişen tıp teknolojisi yardımı ile gerek operasyon yardımı gerek sperm donasyonu tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan çiftlerin bu dileklerini gerçekleştirmelerinde yardımcı olur.

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır. Eğer hiçbir şekilde canlı ve kaliteli sperm bulunamayacak bir durum ise sperm donasyonu tedavisi etkili bir yöntemdir.

Kategoriler
En Son Makaleler

Covid-19 Aşısı ve Tüp bebek

COVID-19 aşısı ve tüp bebek: COVID-19 aşısı olan gebeler, aşıyla ilişkili yan etkiler açısından CDC tarafından yakından takip edilmektedir. CDC, bu takiplerden elde edilen verilere

Detaylı bilgi
healthy food ivf

Tüp Bebek Diyetiniz

Tüp bebek tedavi sürecinden geçmek, vücudunuzdan çok şey gerektirecek zor bir süreç olabilir. Bu nedenle, enerji ve gücü artırmak için vücudunuzun doğru miktarda besin kazanmasına

Detaylı bilgi
Early menopause

Erken Menopozun Semptomları Nelerdir?

Menopoz, kadınların adet görmesini 12 aydan uzun süreyle durduran, kadınların hayatının bir evresidir. Ortalama olarak 51 yaşından sonra görülür, ancak bazı kadınlarda daha erken görülebileceğini

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
a free ebook with a pregnant woman sitting in a park

WAIT!

Before you leave,
Download our FREE eBook!

IVF 101: A Complete Guide to Assisted Reproduction

If you’re wondering about IVF, yet all the data online confuses you, this is what you need. All your questions are answered right here in an easy-to-read handbook about anything IVF.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest