Eşi Azospermi Olanlar

Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Azospermi Nedir?

Azospermi menide hiç canlı sperm olmaması demektir. Azospermi bazı durumlarda tıkanıklığa bağlı olabilir. Tıkanıklığa bağlı olduğu durumlarda, spermin geçtiği kanalların bir bölümün eksikliğinden kaynaklı olmaktadır ve bu durumlar genellikle genital enfeksiyonlardan veya cerrahi operasyonlardan kaynaklanmaktadır. Eğer Azospermi tıkanıklığa bağlı değil ise bunun sebebi genetik yani kromozomal bozukluktur.

Azospermi olan durumlarda cerrahi operasyon ile sperm elde edilebilir. Cerrahi operasyonlarla sperm elde edildiği durumlarda canlı ve kaliteli sperm bulunması ve bu bulunan spermin mikroenjeksiyon işlemi için yeterli kalitede olması gerekir.

Eşi azospermi olup doğal yollarla hamile kalmaya çalışan çiftler eşinden kaynaklanan bu infertilite probleminin genellikle farkında değildirler. Erkekte azospermi olup doğal yollarla kadının gebe kalma şansı oldukça düşüktür. Azospermi olmasına rağmen gebe kalma şansı oldukça düşük olan kadınların çok azı doğal yollarla gebe kalabilmektedir.

Bu durumda tüp bebek yani IVF tedavisi önerilir. Tüp bebek tedavisi ile kadının yumurtaları uyarılarak, erkekten alınan sperm laboratuvar ortamında döllenir ve oluşan ebriyolar anne rahmine transfer edilir. Eşinde azospermi olan çiftlerden operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm bulunmaya çalışır.

Böyle durumlarda eğer operasyon sonrasında canlı ve kaliteli sperm bulunamaz ise çiftler için Sperm Donasyonu tedavisi önerilir. Sperm Donasyonunda erkeğe fiziksel yönden benzeyecek şekilde sperm seçilir ve tüp bebek tedavisi gören kadının yumurtaları toplandıktan sonra banka spermi ile mikroenjeksiyon yardımı ile laboratuvar ortamında döllenir. Oluşan embriyoların gelişimi tıbbi ekip tarafından takip edilir ve sağlıklı gelişen embriyolar transfer günü anne rahmine transfer edilir.

Dünyanın her yerinde azospermi sorunu yaşayan birçok çift bulunmaktadır. Birçok formda bu tarz sorunlar yaşan çiftler birbirleriyle yaşadıkları süreci paylaşarak birbirlerine yardımcı olmaya çalışır. Bu tip formlarda eşinde azospermi sorunu olanlar buralarda dertleşelim diyerek birbirlerine yardımcı olmaya çalışarak aslında bu sorunu yaşayan çiftin yalnız olmadığını onlara göstermektedir.

Eşinde azospermi olup doğal yollarla hamile kalanlar oldukça azdır fakat günümüzün gelişen tıp teknolojisi yardımı ile gerek operasyon yardımı gerek sperm donasyonu tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan çiftlerin bu dileklerini gerçekleştirmelerinde yardımcı olur.

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır. Eğer hiçbir şekilde canlı ve kaliteli sperm bulunamayacak bir durum ise sperm donasyonu tedavisi etkili bir yöntemdir.

En Son Makaleler
PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

PGT yöntemi ile hem çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilirsiniz hem de herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz!

Detaylı bilgi
Donasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek MerkeziDonasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Donasyon Nedir?

Donasyon kelime anlamı olarak bağış demektir. Donasyon bir organı ve dokuyu ihtiyacı olan bir kişiye bağışlamaktır. Tüp bebek tedavilerinde donasyon yumurta bağışı ve sperm bağışı ile elde edilen gebelik tedavileri için

Detaylı bilgi
Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Eşi Azospermi Olanlar

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır.

Detaylı bilgi
Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları

Gerek tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra geriye kalan sağlıklı embriyolar, gerekse rahim içerisinde kaynaklanan problemlerden ötürü transferin gerçekleşemediği durumlarda embriyolar ileriki zamanlar için dondurulup saklanır.

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest