Yeni aileler kurmaktan gurur duyuyoruz. Gelin hayalinizi birlikte gerçekleştirelim!

Sperm Donasyonu İle Hamile Kalanlar

Sperm Donasyonu İle Hamile Kalanlar Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Sperm donasyonu ile bebek sahibi olma yöntemini daha çok sperm hücreleri hamile kalmayı sağlamayacak olan kişiler veya genetik ve kalıtsal riskler taşıyan kişilerin sağlık yönünden hamile kalması sakıncalı olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu sayede bebek sahibi olmak isteyen çift, bir sperm bankası ile bu tedavi sürecine başlayarak bebek sahibi olabilmektedir. Bu sağlık açısından tercih edilmelerin yanı sıra, evlenmek istemeyen bekâr annelerinde bebek sahibi olmak istediği takdirde başvurduğu bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisinde olduğu gibi sperm donasyonu ile hamile kalma şansı da anne adayının yaşına, yumurta rezervine, sahip olacağı embriyonun kalitesine bağlıdır. Bu tedavi yöntemi de birçok anne ve baba adayına umut ışığı olmuştur.

Kimler Sperm Donasyonu İle Hamile Kalabilir?

Gerek sağlık problemleri gerekse kendi tercihleri göz önünde bulundurulan anne adayları, sperm donasyonu ile hamile kalabilmektedir. Baba adayının yeterli sperm hücresinin bulunmamasıyla veya tüp bebek tedavisi sürecinde de yine erkekten kaynaklanan bir problem oluştuğu zaman bu yönteme başvurulabilir. Erkekte doğuştan sperm üretimi olmadığında ya da kanser tedavisi görüldüğü zaman testis hasarı görüldüğü durumlarda bu yönteme başvurulabilir. Bunların yanı sıra akraba evliliği yapan kişilerin bebeklerinde görülebilecek olan hasarlar önlenmek amacıyla da bu tedavi yöntemi seçilebilir. Erkekte eğer kalıcı, hasarlar bırakacak genler var ise bebeğin sağlığı tehlikeye atılmaksızın bu tedavi yöntemi de tercih edilebilir. Bu tarz sağlık problemlerine bir çözüm yolu olan sperm donasyonları, bebek sahibi olmak isteyen anne ve babalara yüz güldürücü sonuçlar vermiştir.

Tedavi Esnasında Sperm Vericisinin Seçimi

Son derece dikkatli olunması gereken bu tedavi sürecinden önce kişilere gerekli testlerin yapılmış olması gerekmektedir. Sperm alınacak kişinin sağlıklı olması ve döllenebilirlik ihtimalleri göz önünde bulundurulmalıdır. Tedaviyi görecek olan aile, öncelik olarak istediği kan grupları ve fiziksel özelliklere sahip olan sperm vericileri tercih etmelidir. Tedavi sürecinden önce bunların planlanmış olması gerekmektedir. Bu aşamada sperm vericilerinin sağlık şartları çok önemlidir. Vericinin de belirlenmiş olan sağlık kontrollerinden geçmiş olması gerekmektedir. Enfeksiyon ve genetik hastalıklar taşımaması gerekmektedir. Güvenilirliği ve sağlık şartları en yüksek seviyede taranmış olan tedavide sonraki yıllarda da sorun çıkma ihtimali en az seviyeye indirilmiştir.

Sperm Donasyonu ve Kıbrıs’ta Tedavi Süreci

Tedavi sürecine başlanılacak süre içerisinde öncelik olarak bir ön tedavi yapılmaktadır. Kendi doktorunuz tarafında belirli testler yapıldıktan sonra bir takip süreci yapılmaktadır. Bazı hastalar kendi doktoru ile birlikte kendi şehri içerisinde tedavi görmeyi tercih etmektedir. Tedavisini Kıbrıs’ta devam ettirmek isteyen hastalar için ise gerekli testler ve controller yapıldıktan sonra Kıbrıs’a yolculuğu organize edilir. Daha sonrasında tercihe göre Kıbrıs’ta 5 ile 7 gün arasında bir tedavi süreci başlar.

Faydalı Bilgi? Paylaş!