Sperm Donasyonu Yaptıranlar

Sperm Donasyonu Yaptıranlar Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Erkek infertilitesinin birçok sebebi olabilir. Günümüzde en yaygın görülen infertilite sebebi doğuştan gelen azospermi denilen yani ejakulatta canlı spermin bulunamadığı durumlardır. Azospermi her zaman doğuştan olmayabilir. Sonradan geçirilen ateşli hastalıklar veya bazı kullanılan ilaçlar da azospermiye sebep olabilir.  Eğer ejakulat yolu ile canlı ve kaliteli sperm bulunamıyor ise TESE operasyonları yardımı ile testislerden parça alınarak canlı sperm bulunmaya çalışılır. Eğer operasyon yardımı ile sperm bulunamaz ise çifte Sperm Donasyonu tedavisi önerilir.

Hangi Durumlarda Sperm Donasyonu Önerilir?

·      Ejakulatta spermin çıkmadığı durumlarda,

·      Testistlerde canlı sperm bulunamadığı durumlarda,

·      Eğer ailede genetik geçişli bir rahatsızlık var ve bu Y kromozomu ile erkek sperminden geçecek bir rahatsızlık olduğu durumlarda (Böyle durumlarda çiftin ya cinsiyet seçimi tedavisi ile cinsiyet belirlemeleri ya da sağlıklı çocuk sahip olmak için donör spermi kullanmaları gerekir),

·      Eğer erkekte HIV virüsünün olduğu durumlarda.

Genellikle sperm donasyonu tedavisi yaptıranlar bu sebeplerden ötürü bu tedaviye karar verirler.

Sperm donasyonu yaptıranlar öncelikle bazı testlerden geçmektedirler. Hem kadının hem de erkeğin yaptırması gereken bazı fertilite ve sağlık kan testleri vardır. Test sonuçları doğrultusunda çiftin tedavi için planlaması hazırlanır.

Doğru Donör Seçimi:

Çift sperm donasyonu tedavisine karar verdiklerinde öncelikle çiftin fiziksel özellikleri ve kan grupları istenir ki Sperm Bankasından alınacak olan donör spermi fiziksel görünüm bakımından ve kan grupları açısından çift ile uyumlu olsun.

Sperm Donasyonu yaptıranlar normal tüp bebek (IVF) hazırlık sürecinden geçirilir. Süreçteki tek fark spermin Sperm Bankasından temin edilmesidir. Sperm donasyonu yaptıranların başarı şansı oldukça yüksektir çünkü işlemlerde sağlıklı ve kaliteli spermler kullanılır.

Sperm Donasyonu tedavisi ile çocuk sahibi olan çift çocuğun yasal ebeveynleri olur.

En Son Makaleler
PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

PGT yöntemi ile hem çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilirsiniz hem de herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz!

Detaylı bilgi
Donasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek MerkeziDonasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Donasyon Nedir?

Donasyon kelime anlamı olarak bağış demektir. Donasyon bir organı ve dokuyu ihtiyacı olan bir kişiye bağışlamaktır. Tüp bebek tedavilerinde donasyon yumurta bağışı ve sperm bağışı ile elde edilen gebelik tedavileri için

Detaylı bilgi
Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Eşi Azospermi Olanlar

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır.

Detaylı bilgi
Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları

Gerek tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra geriye kalan sağlıklı embriyolar, gerekse rahim içerisinde kaynaklanan problemlerden ötürü transferin gerçekleşemediği durumlarda embriyolar ileriki zamanlar için dondurulup saklanır.

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest