Yeni aileler kurmaktan gurur duyuyoruz. Gelin hayalinizi birlikte gerçekleştirelim!

Sperm Donasyonu Yaptıranlar

Sperm Donasyonu Yaptıranlar Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Erkek infertilitesinin birçok sebebi olabilir. Günümüzde en yaygın görülen infertilite sebebi doğuştan gelen azospermi denilen yani ejakulatta canlı spermin bulunamadığı durumlardır. Azospermi her zaman doğuştan olmayabilir. Sonradan geçirilen ateşli hastalıklar veya bazı kullanılan ilaçlar da azospermiye sebep olabilir.  Eğer ejakulat yolu ile canlı ve kaliteli sperm bulunamıyor ise TESE operasyonları yardımı ile testislerden parça alınarak canlı sperm bulunmaya çalışılır. Eğer operasyon yardımı ile sperm bulunamaz ise çifte Sperm Donasyonu tedavisi önerilir.

Hangi Durumlarda Sperm Donasyonu Önerilir?

·      Ejakulatta spermin çıkmadığı durumlarda,

·      Testistlerde canlı sperm bulunamadığı durumlarda,

·      Eğer ailede genetik geçişli bir rahatsızlık var ve bu Y kromozomu ile erkek sperminden geçecek bir rahatsızlık olduğu durumlarda (Böyle durumlarda çiftin ya cinsiyet seçimi tedavisi ile cinsiyet belirlemeleri ya da sağlıklı çocuk sahip olmak için donör spermi kullanmaları gerekir),

·      Eğer erkekte HIV virüsünün olduğu durumlarda.

Genellikle sperm donasyonu tedavisi yaptıranlar bu sebeplerden ötürü bu tedaviye karar verirler.

Sperm donasyonu yaptıranlar öncelikle bazı testlerden geçmektedirler. Hem kadının hem de erkeğin yaptırması gereken bazı fertilite ve sağlık kan testleri vardır. Test sonuçları doğrultusunda çiftin tedavi için planlaması hazırlanır.

Doğru Donör Seçimi:

Çift sperm donasyonu tedavisine karar verdiklerinde öncelikle çiftin fiziksel özellikleri ve kan grupları istenir ki Sperm Bankasından alınacak olan donör spermi fiziksel görünüm bakımından ve kan grupları açısından çift ile uyumlu olsun.

Sperm Donasyonu yaptıranlar normal tüp bebek (IVF) hazırlık sürecinden geçirilir. Süreçteki tek fark spermin Sperm Bankasından temin edilmesidir. Sperm donasyonu yaptıranların başarı şansı oldukça yüksektir çünkü işlemlerde sağlıklı ve kaliteli spermler kullanılır.

Sperm Donasyonu tedavisi ile çocuk sahibi olan çift çocuğun yasal ebeveynleri olur.

Faydalı Bilgi? Paylaş!