Yeni aileler kurmaktan gurur duyuyoruz. Gelin hayalinizi birlikte gerçekleştirelim!

Erkekler için kısırlık testleri nelerdir?

male infertility

Siz ve partneriniz bir yıldan uzun süredir bebek sahibi olmaya çalışıyorsunuz ve ikiniz de kısırlık ile ilgili sorunlarınız olup olmadığını merak ediyorsunuz. Kendinizi kontrol ettiren ilk siz olun. Bu şekilde, ikinci bir tahmine gerek olmadan ihtiyacınız olan cevabı alabilirsiniz.

Yaptırabileceğiniz birçok kısırlık testleri mevcut ancak bir profesyonele danışmanız en iyisidir. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey bir üroloğa gitmek olacaktır.

Doktorlar medikal geçmişinizi kontrol edecektir. Hangi ameliyatları olduğunuz, hangi tedavileri gördüğünüz ve şu anda görmekte olduklarını, egzersiz yapıp yapmadığınız, yapıyorsanız hangi sıklıkla yaptığınız, sigara içip içmediğiniz, kahve yada alkol tüketip tüketmediğiniz, uyuşturucu kullanıp kullanmadığınız gibi konuları araştıracaktır. Her şeyi dürüstçe cevaplamanız sonuçları etkileyeceğinden dolayı oldukça önemlidir. Cinsellik hayatınız veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar için tedavi alıp almadığınız hakkında sorulacak sorulara da açık olmak zorundasınız.

Fiziksel Muayene

Bazen, doktor testislerin üzerinde varikoseller, genişlemiş damarlar bulabilir. 100 erkekten yaklaşık 15’inde var. Varikoseller her zaman kısırlığa yol açmasa da, bir neden olabilir. Bu problem ameliyatla giderilebilir.

Sperm Analizi

Analiz için meni örneğini isteyeceklerdir. Eğitimli bir uzman sperm sayısını, şeklini, hareketini ve diğer özelliklerini kontrol edecektir.

Bunlar ölçülen şeyler:

  1. Hacim – ne kadar meni üretiyorsunuz
  2. Sayı – meni örneğindeki toplam sperm sayısı
  3. Konsantrasyon – semenin her mililitresindeki sperm sayısı
  4. Motilite – hareket eden sperm yüzdesi
  5. Morfoloji – sperm doğru şekle sahip olma oranı

Analiz ayrıca üreme sistemindeki enfeksiyonları da kontrol edebilir. İki örnek
iki ziyaret gerekebilir. Bir şeylerin yanlış olup olmadığını iyice kontrol etmek için örnekleri iki hafta arayla iki farklı gün içinde verebilirsiniz. Sonuçlardaki bir şey doğru görünmüyorsa, doktor sorunu belirlemek için daha fazla test isteyebilir.

Hormonel Değerlendirme

Vücudunuzdaki hormonlar sperm üretimini kontrol eder. Ayrıca cinsiyete olan ilginizi ve seks yapma yeteneğinizi de etkiler. Bu hormonlar arasında testosteron (T) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) bulunur. Kan testleri ile doktorunuz vücudunuzdaki bu hormonların seviyelerini kontrol edebilirsiniz. Gerekirse, doktorunuz ayrıca luteinize edici hormon (LH), östradiol ve prolaktin gibi diğer hormonların seviyelerini de kontrol edebilir.

Genetik Test

Erkek kısırlığı için genetik test herkes için gerekli değildir. Sadece bir doğurganlık uzmanı tarafından önerildiği gibi bunu gerektirenlere verilir.
Bazı seçenekler arasında konjenital vas yokluğu olan erkekler için kistik fibroz transmembran iletkenlik regülatörü (CFTR) testi yer alırken, karyotip, Y kromozom mikrodelesyonları (YCMD) ve diğer spesifik genetik testler (5 milyondan az sperm olduğu durumlarda) gerekebilir meni mililitre başına) veya obstrüktif olmayan azospermi (NOA).
Bu genetik testlerin sonuçları, infertilitenizi tedavi etmek için gerekli adımları belirlemede doktora rehberlik edecektir.

Anti-Sperm Antikorları

Bazı antikorlar spermlere yapışabilir ve yumurtaya giderken spermlere saldırabilir. Bu eşinizin hamile kalmasını engelleyebilir. Anti-sperm antikor testi, bunun doğurganlığınızı etkileyip etkilemediğini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Bunlar erkek doğurganlığını değerlendiren testlerden sadece birkaçıdır. Bu yüzden bir üroloğa veya doğurganlık uzmanına danışmaktan çekinmeyin. Bu adımları atmanız sizi doğru tedaviyi almanın doğru yoluna götürecektir.

Dünya IVF’de ücretsiz çevrimiçi danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Daha fazla bilgi için bize ulaşın.

Faydalı Bilgi? Paylaş!