Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal Gebelik Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi
Kimyasal Gebelik sağlıklı bir embriyo gelişimi gerçekleşemediği için vücudun kendi kendisine gebeliği sonlandırmasıdır ya da çok erken düşük kaybı olarak da bilinmektedir. Ultrason yapılmadan önce gebeliğin kendiliğinden sonlanmasıdır. Kimyasal gebelik kanda yapılan hamilelik testinde pozitif sonuç göstermesine rağmen aslında anne adayının hamile olmamasıdır. Araştırmacılara göre kimyasal gebelik spermin yumurtayı döllemesi fakat yumurtanın hayatta kalamaması olarak açıklamışlardır.
Kimyasal Gebelik Nasıl Olur?
Kimyasal hamile olan kişi idrar ya da kanda yapmış olduğu hamilelik testinde sonucun pozitif olması yada hamileliğin ilk haftalarında test sonucunun negatif yada kanamanın olması ile başlamaktadır.
Hamileliğin ilk dönemlerinde vücuttaki hormon değerleri değişmektedir bundan dolayı yapılan hamilelik testi pozitif olabilmektedir. Bu hormon hCG ya da gebelik hormonu de denilmektedir. Kimyasal gebeliğin belirtileri ya da işareti olmamaktadır. Bu nedenle kişiden kişiye değişmektedir.
Kimyasal gebeliğin genel belirtileri olarak ise anne adayında açık renkte kanamanın olması, krampların olması ya da kanama öncesi lekelenmelerin olması olarak da bilinmektedir.
Tüp bebek ve kimyasal Gebelik
Tüp bebek tedavi işleminin tamamlanmasından 11 gün sonra kanda hamilelik testi istenilmektedir. Anne adayının hamile olup olmadığını anlayabilmek için gebelik testinin kanda yapılması önerilmektedir. Eğer gebelik oluşmuş ise sağlıklı bir gebeliğin oluşup oluşmadığını anlamak için 2 gün sonra testi tekrar yaptırmaları istenilir.  11 gün sonra yapılan hamilelik testi sonucunda test sonucun negatif ise anne adayında kimyasal gebeliğin de olmadığı anlamına gelmektedir.
Kimyasal gebeliğin oluşup oluşmadığını ya da tüp bebek tedavisinde embriyo transfer işleminden 9 gün sonra gebelik testi yapılması önerilmemektedir.
Kimyasal Gebelik oluştuktan Ne zaman Sonra Tekrar Tüp bebek Denemeliyim?
Kimyasal gebelik oluştuktan sonra herhangi bir kısıtlama olmamaktadır anne adayı istediği zaman tüp bebek deneyebilir ya da doğal yollarla hamile kalabilir.
Tüp bebek tedavisi deneyip sonucu negatif olan anne adaylarının tekrar tüp bebek denemesini 2. Adeti ile başlamaları önerilmektedir. Bunun nedeni ise anne adayının hormon seviyelerini dengelemek istenilmesindedir. 2. âdeti ile anne adayı tekrar hormon iğnelerine başlayabilmektedir.
Kimyasal gebelik sonrası normal yollar ile bebek sahibi olmak isteyen, herhangi bir sağlık sorunu olmayan anne adaylarının belirli bir adet tarihini beklemelerine gerek yoktur. Anne adayının hamile kalma zamanı için en uygun dönem adet döngüsünün orta dönemidir yani ayda bir düzenli adet gören bir kadında yaklaşık adet kanaması başladıktan 14-15 gün sonrasıdır. Yumurtlama tarihi adet kanaması başlamadan 14 gün öncesine denk gelecek şekilde hesaplanmalıdır.
En Son Makaleler
PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

PGT yöntemi ile hem çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilirsiniz hem de herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz!

Detaylı bilgi
Donasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek MerkeziDonasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Donasyon Nedir?

Donasyon kelime anlamı olarak bağış demektir. Donasyon bir organı ve dokuyu ihtiyacı olan bir kişiye bağışlamaktır. Tüp bebek tedavilerinde donasyon yumurta bağışı ve sperm bağışı ile elde edilen gebelik tedavileri için

Detaylı bilgi
Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Eşi Azospermi Olanlar

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır.

Detaylı bilgi
Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları

Gerek tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra geriye kalan sağlıklı embriyolar, gerekse rahim içerisinde kaynaklanan problemlerden ötürü transferin gerçekleşemediği durumlarda embriyolar ileriki zamanlar için dondurulup saklanır.

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest