Yeni aileler kurmaktan gurur duyuyoruz. Gelin hayalinizi birlikte gerçekleştirelim!

Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal Gebelik Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi
Kimyasal Gebelik sağlıklı bir embriyo gelişimi gerçekleşemediği için vücudun kendi kendisine gebeliği sonlandırmasıdır ya da çok erken düşük kaybı olarak da bilinmektedir. Ultrason yapılmadan önce gebeliğin kendiliğinden sonlanmasıdır. Kimyasal gebelik kanda yapılan hamilelik testinde pozitif sonuç göstermesine rağmen aslında anne adayının hamile olmamasıdır. Araştırmacılara göre kimyasal gebelik spermin yumurtayı döllemesi fakat yumurtanın hayatta kalamaması olarak açıklamışlardır.
Kimyasal Gebelik Nasıl Olur?
Kimyasal hamile olan kişi idrar ya da kanda yapmış olduğu hamilelik testinde sonucun pozitif olması yada hamileliğin ilk haftalarında test sonucunun negatif yada kanamanın olması ile başlamaktadır.
Hamileliğin ilk dönemlerinde vücuttaki hormon değerleri değişmektedir bundan dolayı yapılan hamilelik testi pozitif olabilmektedir. Bu hormon hCG ya da gebelik hormonu de denilmektedir. Kimyasal gebeliğin belirtileri ya da işareti olmamaktadır. Bu nedenle kişiden kişiye değişmektedir.
Kimyasal gebeliğin genel belirtileri olarak ise anne adayında açık renkte kanamanın olması, krampların olması ya da kanama öncesi lekelenmelerin olması olarak da bilinmektedir.
Tüp bebek ve kimyasal Gebelik
Tüp bebek tedavi işleminin tamamlanmasından 11 gün sonra kanda hamilelik testi istenilmektedir. Anne adayının hamile olup olmadığını anlayabilmek için gebelik testinin kanda yapılması önerilmektedir. Eğer gebelik oluşmuş ise sağlıklı bir gebeliğin oluşup oluşmadığını anlamak için 2 gün sonra testi tekrar yaptırmaları istenilir.  11 gün sonra yapılan hamilelik testi sonucunda test sonucun negatif ise anne adayında kimyasal gebeliğin de olmadığı anlamına gelmektedir.
Kimyasal gebeliğin oluşup oluşmadığını ya da tüp bebek tedavisinde embriyo transfer işleminden 9 gün sonra gebelik testi yapılması önerilmemektedir.
Kimyasal Gebelik oluştuktan Ne zaman Sonra Tekrar Tüp bebek Denemeliyim?
Kimyasal gebelik oluştuktan sonra herhangi bir kısıtlama olmamaktadır anne adayı istediği zaman tüp bebek deneyebilir ya da doğal yollarla hamile kalabilir.
Tüp bebek tedavisi deneyip sonucu negatif olan anne adaylarının tekrar tüp bebek denemesini 2. Adeti ile başlamaları önerilmektedir. Bunun nedeni ise anne adayının hormon seviyelerini dengelemek istenilmesindedir. 2. âdeti ile anne adayı tekrar hormon iğnelerine başlayabilmektedir.
Kimyasal gebelik sonrası normal yollar ile bebek sahibi olmak isteyen, herhangi bir sağlık sorunu olmayan anne adaylarının belirli bir adet tarihini beklemelerine gerek yoktur. Anne adayının hamile kalma zamanı için en uygun dönem adet döngüsünün orta dönemidir yani ayda bir düzenli adet gören bir kadında yaklaşık adet kanaması başladıktan 14-15 gün sonrasıdır. Yumurtlama tarihi adet kanaması başlamadan 14 gün öncesine denk gelecek şekilde hesaplanmalıdır.

Faydalı Bilgi? Paylaş!