IVF Nedir?

IVF nedir?

IVF anne adayının yumurtaları ile baba adayından alınan sperm örneğinin laboratuvar ortamında döllendirilerek embriyo haline getirilme işlemidir.

IVF tedavisine başlamadan önce

Anne adayının hormonlarını baskılamak: İlk aşamada amaç anne adayının hormonlarını baskılayarak fazla yumurta üretimi elde etmektir.  Fazla yumurta üretimi elde edinmesinde amaç ise anne adayından toplanan her yumurtanın işlem için yeterli kalitede olmaması ve her yumurtanın sperm ile birleştirildiğinde istenilen şekilde döllenmemesinden dolayıdır.

Yumurta Toplama işlemi: Yumurta toplama işlemi anne adayına düşük dozda lokal anestezi verilerek yapılmaktadır.  Böylelikle İşlem süresince anne adayı herhangi bir ağrı hissetmemektedir.  Yumurta toplama işlemi ultrasona bakılarak doktor tarafından yapılmaktadır.

Döllendirilme İşlemi:  Tüp Bebek tedavisinde döllendirilme işlemi iki şekilde yapılmaktadır.

IVF ile döllendirme: Ciddi sperm faktörü olmayan ve yeterli sayıda yumurtası olan çiftlerde yumurtaların bir kısmı IVF yapılabilir, diğer kısmı ise ICSI yapılarak döllenme sonrası hangi işlemden daha iyi embriyo gelişimi varsa o embriyo transfer edilir.

ICSI (intra-cytoplasmic sperm injection) ile döllendirme: Sperm parametreleri IVF için uygun olmayan veya sperm sonuçları normal olan ancak yumurta sayısı yeterli olmayan grupta mutlaka ICSI yapılması uygundur. Çünkü IVF uygulanıp yumurta döllenmez ise geri dönüşümü olmadığından mutlaka ICSI işleminin yapılması bu olasılıkları minimalize edecektir.

Embriyo Transfer İşlemi: Yumurta toplama işleminin ertesi günü döllenmenin birinci günü sayılır. Embriyo transferi embriyoların sayısı ve kalitesine göre 3 gün yâda 5 gün yapılır. gelişimi iyi olan embriyoların anne adayına transfer işlemi gerçekleşmektedir.

IVF tedavisine Kimler Başvurmalı?

IVF tedavisi günümüzde kısırlık problemi mücadele eden çiftlerin farklı nedenlerle başvurdukları tedavi yöntemidir. Kısırlık problemleri kadından ve erkekten kaynaklanan problemler olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

Kadından kaynaklanan kısırlık problemleri

• Her iki tüpün kapalı olması

• Açıklanamayan kısırlık problemleri

• Şiddetli endometriozis şikâyeti olması halinde

• Hormonal Problemler

• Rahim Problemleri

• Başarısız Aşılama Tedavileri

Erkekten kaynaklanan kısırlık problemleri

• Sperm sayısında düşüklük yâda morfolojisine bozukluk olması halinde

• Kistik Fibrozis

• Ereksiyon olmada problem yasayan

• Testislerinden Operasyon geçiren

En Son Makaleler
PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

PGT yöntemi ile hem çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilirsiniz hem de herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz!

Detaylı bilgi
Donasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek MerkeziDonasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Donasyon Nedir?

Donasyon kelime anlamı olarak bağış demektir. Donasyon bir organı ve dokuyu ihtiyacı olan bir kişiye bağışlamaktır. Tüp bebek tedavilerinde donasyon yumurta bağışı ve sperm bağışı ile elde edilen gebelik tedavileri için

Detaylı bilgi
Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Eşi Azospermi Olanlar

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır.

Detaylı bilgi
Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları

Gerek tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra geriye kalan sağlıklı embriyolar, gerekse rahim içerisinde kaynaklanan problemlerden ötürü transferin gerçekleşemediği durumlarda embriyolar ileriki zamanlar için dondurulup saklanır.

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest