Yeni aileler kurmaktan gurur duyuyoruz. Gelin hayalinizi birlikte gerçekleştirelim!

IVF Nedir?

IVF nedir?

IVF anne adayının yumurtaları ile baba adayından alınan sperm örneğinin laboratuvar ortamında döllendirilerek embriyo haline getirilme işlemidir.

IVF tedavisine başlamadan önce

Anne adayının hormonlarını baskılamak: İlk aşamada amaç anne adayının hormonlarını baskılayarak fazla yumurta üretimi elde etmektir.  Fazla yumurta üretimi elde edinmesinde amaç ise anne adayından toplanan her yumurtanın işlem için yeterli kalitede olmaması ve her yumurtanın sperm ile birleştirildiğinde istenilen şekilde döllenmemesinden dolayıdır.

Yumurta Toplama işlemi: Yumurta toplama işlemi anne adayına düşük dozda lokal anestezi verilerek yapılmaktadır.  Böylelikle İşlem süresince anne adayı herhangi bir ağrı hissetmemektedir.  Yumurta toplama işlemi ultrasona bakılarak doktor tarafından yapılmaktadır.

Döllendirilme İşlemi:  Tüp Bebek tedavisinde döllendirilme işlemi iki şekilde yapılmaktadır.

IVF ile döllendirme: Ciddi sperm faktörü olmayan ve yeterli sayıda yumurtası olan çiftlerde yumurtaların bir kısmı IVF yapılabilir, diğer kısmı ise ICSI yapılarak döllenme sonrası hangi işlemden daha iyi embriyo gelişimi varsa o embriyo transfer edilir.

ICSI (intra-cytoplasmic sperm injection) ile döllendirme: Sperm parametreleri IVF için uygun olmayan veya sperm sonuçları normal olan ancak yumurta sayısı yeterli olmayan grupta mutlaka ICSI yapılması uygundur. Çünkü IVF uygulanıp yumurta döllenmez ise geri dönüşümü olmadığından mutlaka ICSI işleminin yapılması bu olasılıkları minimalize edecektir.

Embriyo Transfer İşlemi: Yumurta toplama işleminin ertesi günü döllenmenin birinci günü sayılır. Embriyo transferi embriyoların sayısı ve kalitesine göre 3 gün yâda 5 gün yapılır. gelişimi iyi olan embriyoların anne adayına transfer işlemi gerçekleşmektedir.

IVF tedavisine Kimler Başvurmalı?

IVF tedavisi günümüzde kısırlık problemi mücadele eden çiftlerin farklı nedenlerle başvurdukları tedavi yöntemidir. Kısırlık problemleri kadından ve erkekten kaynaklanan problemler olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

Kadından kaynaklanan kısırlık problemleri

• Her iki tüpün kapalı olması

• Açıklanamayan kısırlık problemleri

• Şiddetli endometriozis şikâyeti olması halinde

• Hormonal Problemler

• Rahim Problemleri

• Başarısız Aşılama Tedavileri

Erkekten kaynaklanan kısırlık problemleri

• Sperm sayısında düşüklük yâda morfolojisine bozukluk olması halinde

• Kistik Fibrozis

• Ereksiyon olmada problem yasayan

• Testislerinden Operasyon geçiren

Faydalı Bilgi? Paylaş!