Spermiyogram

Spermiyogram

Spermiyogram, Semen Analizi veya Meni Testi:

Erkeklerin masturbasyon, cinsel ilişki veya prostat masajı ile alınan içinde erkek üreme hücresi olan sperm ve bunun  dışında diğer hücrelerin bulunduğu ejekülatın değerlendirilmesine verilen isimdir. Bu işlemde en doğru test sonucunu alabilmemiz için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) belirli referans aralıkları bildirilmiştir.

CİNSEL PERHİZ SÜRESİ: ilişkisiz yada cinsel boşalmanın olmadığı dönem olarakta bilinir. Bu süreç için en ideal süre 3-5 gündür.

EJEKÜLAT MİKTARI: masturbasyon, cinsel ilişki veya prostat masajı ile alınan ejekülatın miktarıdır. 1,5 -7 ml arasında olmalıdır. Bu miktardan fazla olan spermler hiperspermi, az olanlara ise hipospermi adı verilir. Bu her iki durumda istenmeyen bir durumdur.

RENK: Normalde ejekülat opak ve grimsi renklidir.

PH: Normal ejekülat pH’ı 7,2-8 arasındadır.

VİSKOZİTE: ejekülat ilk verildiği anda hafifi kıvamlı bir yapıda olması gerekmektedir.

LİKEFAKSİYON : ejekülatın ilk alındığı zamandaki gözlenen kıvamlı yapının sıvılaşma için beklenen süredir. Bu süre 30-60 dk arasında değişmektedir. 60 dk geçen likefaksiyon süresi istenmeyen bir durumdur.

SAYI: Sperm sayısı 1 ml ejekülat içinde 15 milyon ve üzeri olmalıdır. Bu sayının altında ise oligozoospermi adı verilimektedir.

Hareketlilik: 1 ml  ejekülattaki sperm sayısının hareketlilik miktarı %40 altında olmamalıdır. Hareketlilikte çeşitli kriterler mevcuttur. Bunlar hızlı ve ileri doğru hareketlilik, yerinde hareketlililk ve hareket etmeyen spermlerdir. İleri hareketlilik gösteren spermlerde%32  altında olmamalıdır. Bu kriterlerden daha az sayıda hareketlilik mevcutsa bu tip duruma ise astenoszoospermşi adı verilir.

MORFOLOJİ; ejekülatta buluna spermlerin çeşitli boyama yöntemleri ile boyandıktan sonraki mikroskobik olarak incelenmesi ile sperm yapısının normal olanların değerlendirilmesidir. bu değerlendirmede kruger strict değerlendirme esasına göre nbakılır ve normal sperm sayısı %4 altında olmaması gerekmektedir. Bunun altında kalan spermlere teratozoospemi adı verilmektedir.

Genellikle tüp bebek tedavisi öncesi erkeklere yaptırılması tavsiye edilen testlerden bir tanesidir.

En Son Makaleler
PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

PGT yöntemi ile hem çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilirsiniz hem de herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz!

Detaylı bilgi
Donasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek MerkeziDonasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Donasyon Nedir?

Donasyon kelime anlamı olarak bağış demektir. Donasyon bir organı ve dokuyu ihtiyacı olan bir kişiye bağışlamaktır. Tüp bebek tedavilerinde donasyon yumurta bağışı ve sperm bağışı ile elde edilen gebelik tedavileri için

Detaylı bilgi
Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Eşi Azospermi Olanlar

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır.

Detaylı bilgi
Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları

Gerek tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra geriye kalan sağlıklı embriyolar, gerekse rahim içerisinde kaynaklanan problemlerden ötürü transferin gerçekleşemediği durumlarda embriyolar ileriki zamanlar için dondurulup saklanır.

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest