PGT

PGT

Tüp bebek tedavisi uygulandıktan sonra embriyo üzerinde yapılan bir genetik test neticesinde kromozomlarda genetik anomali olup olmadığını belirleme yöntemidir.

PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) yaptırmak isteyen çiftler için bayana önce bir tüp bebek tedavisi uygulanır. Belirli bir aşamaya kadar bu işlemin normal tüp bebek uygulamasından farkı yoktur. Tüp bebek tedavisindeki gibi yumurta toplama ve bu toplanan yumurtaların mikroenjeksiyon yöntemiyle spermle bir araya getirilmesinden sonra oluşan embriyolarda genetik tanı gerçekleştirilir. Genetik tanı yapılmış olan sağlıklı embriyolar bayana transfer edilir. Böylece bayan hamile kaldığında embriyo’nun tanı yapılmış olan kromozomlarda bir genetik anomalisi olmayacaktır.

Embriyo üzerinde yapılan PGT – Preimplantasyon Genetik Tanı olarak adlandırılan genetik test sayesinde aynı zamanda Down sendromu, Monozomi, Trizomi gibi genetik hastalıkların var olup olmadığıda belirlenebilmektedir. PGT-9 adındaki genetik testte, (13, 15, 16, 17, 18, 21, 22, X, Y) numaralı kromozomlar kontrol edilmektedir. Bu testte cinsiyet kromozomlarına da bakıldığı için bebeğin cinsiyet geçişli hastalıklardan korumak için tüp bebekte cinsiyet belirleme yani cinsiyet seçimi de yapılabilmektedir.

   

  PGT - Preimplantasyon Genetik Tanı ile Monozomi ya da Tirizomi (Down sendromu, diğer Tirizomiler) gibi sayısal kromozom bozuklukları, tek gen hastalıkları (talasemi, kistik fibrozis, hemofili A1 ve B1, muskuler distrofi, sickle cell anemi, neurofibromatozis, fanconi anemisi ...) artık önceden tespit edilebilir hale gelmiştir. X kromozomuna bağlı geçiş gösteren hastalıklar söz konusu ve direkt genetik tanı yapılamıyorsa tıbben cinsiyet seçimi yapılması gerekliliği ortaya çıkmışsa tüp bebekte cinsiyet belirleme uygulanabilir.

   

   

  PGT’nin Avantajları

  • Ileri yaslardaki bayanlarda saglikli embriyolarin seçilmesi.
  • Tekrarlayan implantasyon basarisizliklarinda saglikli embriyolarin transferi ile implantasyon oraninda artis.
  • Çogul gebelik oraninda azalma.
  • Gebelik olusmadan önce saglikli embriyo transferi ile gebelikte olusacak sonlandirma isleminin önüne geçilmesi.
  • Klinik gebelik oraninda artis.
  • Cinsiyete bağlı genetik hastalıklarda cinsiyet seçimi imkanı

  PGT Kimlere ve Nasıl Yapılır ?

  1. Hekiminiz ve genetik danışman tarafından PGT işleminin uygulanmasının gerekliliğine karar verilip, hastanın onayı alınır. 
  2. Bayan Tüp Bebek uygulaması işlemi için hazırlanır.
  3. Yumurtaların toplanması için uygun dönem hekim tarafından belirlenir.
  4. Mikroenjeksiyon adı verilen işlemle sperm ile yumurtalar laboratuvar ortamında bir araya getirilip, döllenme sağlanır.
  5. Laboratuvar ortamında gelişen ve takibi yapılan embriyolara biyopsi işlemi uygulanır.
  6. Biyopsi alınan hücrelerin genetik taramaları yapılır.
  7. Taramaları yapılmış sağlıklı embriyolar ile son safha embriyo transferi işlemine geçilir. Fazla embriyolar saklanmak için dondurulur.
   

   

   

  PGT SSS

  Cinsiyet seçimi hastalarında sadece cinsiyet kromozomları olan X ve Y kromozomuna bakılabilse de daha detaylı genetik anomali testi yaptırması tavsiye edilen hastaların embriyolarında 9 veya 24 kromozom da incelenebiliyor.

  PGT cinsiyet seçimi yöntemiyle doğruluk oranı %99.9 dur.

  Cinsiyet seçimi başarı oranı çiftin yaşına ve fertilite durumuna göre değişmektedir. Cinsiyet seçimi başarı oranı normal tüp bebek tedavisi oranlarıyla benzerlik göstermekte ve %60’a varan başarı oranları elde edilebilmektedir.

  HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE YARDIM EDELİM

  Dünya tüp bebek merkezi uzman kadrosu, sizin için en uygun tedaviyi belirleme ve sizi en doğru şekilde yönlendirme arzusundadır. Bizimle iletişime geçip aile kurma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabiliriz!

  BİZE ULAŞIN

  İlgili Blog Makaleleri

  Tüp Bebekle ilgili son gelişmeleri Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz

  ÜCRETSİZ DANIŞMA

  İnfertilite geçmişinizi görüşüp size en uygun ve etkili tedaviyi tavsiye etmekten mutluluk duyarız