PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

Pre-implantasyon Genetik Tanı (PGT) tüp bebek tedavisinde kullanılabilmektedir. Tüp bebek tedavisi boyunca bayanın yumurtası ve erkeğin spermi ile laboratuvar ortçamında döllendirilmektedir. Oluşan embriyolar 5 gün boyunca bayanın rahmine transfer edilmeden önce istenilen şekilde döllenip döllenmediği gözlemlenmektedir. 5. Günün sonunda oluşan embriyoların genetik taramadan geçip geçmeyeceğine karar verilir.  Transfer günü seçilen embriyolar ise genetik taramadan geçen ve sağlıklı olan embriyoların transferi yapılmaktadır.

İnsanoğlunun yapısal olarak 23 çift kromozomu bulunmaktadır, bu da toplamda 46 kromozom etmektedir. 22 Kromozom bayanda da erkek te de otomozom olarak adlandırılmıştır. 23.kromozom bayanlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir. PGT işlemlerinde en fazla 5-9 kromozomlar incelenmektedir.  Yapılan bu genetik testler monozomi,trisomi ve down sendromu gibi genetik rahatsızlıklar incelenmektedir. PGT sayesinde cinsiyet belirleme de yapılabilmektedir. Böylelikle aileler doğmamış olan çocuklarının cinsiyeti önceden belirleme şansına sahip oluyorlar. Bazı genetik rahatsızlıklar vardır ki bunlar sadece belirli cinsiyet gruplarını etkilemektedir. Örneğin; Duchenne kas erimesi ya da hemofili gibi kan rahatsızlıkları gibi genetik rahatsızlıklar sadece erkekler erkeklerde görülen genetik rahatsızlıklardır. Böyle durumların olmasını önlemek için genetik rahatsızlığı olan çiftlerin çocuklarında da aynı rahatsızlığın olup olmadığını öğrenmek için PGT önerilmektedir.

PGT dışından yapılan daha birçok genetik çalışmalarda bulunmaktadır. Hangi genetik çalışmanın yapılacağı ile ilgili olarak ailelerin anlatmış olduğu bilgilere dayanılarak karar verilir.

PGT çalışmasının yapılabilmesi için oluşan embriyolardan parça alınıp incelenmesi gerekmektedir. PGT çalışmanın oldukça yüksek olan (%99.9) başarı oranına sahiptir.

Sonuç olarak söyleyebiliriz ki ailelerinde genetik rahatsızlık olup ileri yaşta olan bir bayan, sürekli düşük yapan bir bayan, ya da cinsiyet seçimini düşünen çiftler için PGT çalışması önerilmektedir. Ön genetik tanı çalışması sayesinde hamileliğin ilerleyen dönemlerinde de çiftler çocuklarını genetik bozukluğu olduğu için aldırmak zorunda kalırken günümüzde uygulanan PGT sayesinde çocuk aldırmak zorunda kalmıyorlar.

En Son Makaleler
PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

PGT yöntemi ile hem çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilirsiniz hem de herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz!

Detaylı bilgi
Donasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek MerkeziDonasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Donasyon Nedir?

Donasyon kelime anlamı olarak bağış demektir. Donasyon bir organı ve dokuyu ihtiyacı olan bir kişiye bağışlamaktır. Tüp bebek tedavilerinde donasyon yumurta bağışı ve sperm bağışı ile elde edilen gebelik tedavileri için

Detaylı bilgi
Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Eşi Azospermi Olanlar

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır.

Detaylı bilgi
Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları

Gerek tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra geriye kalan sağlıklı embriyolar, gerekse rahim içerisinde kaynaklanan problemlerden ötürü transferin gerçekleşemediği durumlarda embriyolar ileriki zamanlar için dondurulup saklanır.

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest