PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

Pre-implantasyon Genetik Tanı (PGT) tüp bebek tedavisinde kullanılabilmektedir. Tüp bebek tedavisi boyunca bayanın yumurtası ve erkeğin spermi ile laboratuvar ortçamında döllendirilmektedir. Oluşan embriyolar 5 gün boyunca bayanın rahmine transfer edilmeden önce istenilen şekilde döllenip döllenmediği gözlemlenmektedir. 5. Günün sonunda oluşan embriyoların genetik taramadan geçip geçmeyeceğine karar verilir.  Transfer günü seçilen embriyolar ise genetik taramadan geçen ve sağlıklı olan embriyoların transferi yapılmaktadır.

İnsanoğlunun yapısal olarak 23 çift kromozomu bulunmaktadır, bu da toplamda 46 kromozom etmektedir. 22 Kromozom bayanda da erkek te de otomozom olarak adlandırılmıştır. 23.kromozom bayanlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir. PGT işlemlerinde en fazla 5-9 kromozomlar incelenmektedir.  Yapılan bu genetik testler monozomi,trisomi ve down sendromu gibi genetik rahatsızlıklar incelenmektedir. PGT sayesinde cinsiyet belirleme de yapılabilmektedir. Böylelikle aileler doğmamış olan çocuklarının cinsiyeti önceden belirleme şansına sahip oluyorlar. Bazı genetik rahatsızlıklar vardır ki bunlar sadece belirli cinsiyet gruplarını etkilemektedir. Örneğin; Duchenne kas erimesi ya da hemofili gibi kan rahatsızlıkları gibi genetik rahatsızlıklar sadece erkekler erkeklerde görülen genetik rahatsızlıklardır. Böyle durumların olmasını önlemek için genetik rahatsızlığı olan çiftlerin çocuklarında da aynı rahatsızlığın olup olmadığını öğrenmek için PGT önerilmektedir.

PGT dışından yapılan daha birçok genetik çalışmalarda bulunmaktadır. Hangi genetik çalışmanın yapılacağı ile ilgili olarak ailelerin anlatmış olduğu bilgilere dayanılarak karar verilir.

PGT çalışmasının yapılabilmesi için oluşan embriyolardan parça alınıp incelenmesi gerekmektedir. PGT çalışmanın oldukça yüksek olan (%99.9) başarı oranına sahiptir.

Sonuç olarak söyleyebiliriz ki ailelerinde genetik rahatsızlık olup ileri yaşta olan bir bayan, sürekli düşük yapan bir bayan, ya da cinsiyet seçimini düşünen çiftler için PGT çalışması önerilmektedir. Ön genetik tanı çalışması sayesinde hamileliğin ilerleyen dönemlerinde de çiftler çocuklarını genetik bozukluğu olduğu için aldırmak zorunda kalırken günümüzde uygulanan PGT sayesinde çocuk aldırmak zorunda kalmıyorlar.

Kategoriler
En Son Makaleler

Covid-19 Aşısı ve Tüp bebek

COVID-19 aşısı ve tüp bebek: COVID-19 aşısı olan gebeler, aşıyla ilişkili yan etkiler açısından CDC tarafından yakından takip edilmektedir. CDC, bu takiplerden elde edilen verilere

Detaylı bilgi
healthy food ivf

Tüp Bebek Diyetiniz

Tüp bebek tedavi sürecinden geçmek, vücudunuzdan çok şey gerektirecek zor bir süreç olabilir. Bu nedenle, enerji ve gücü artırmak için vücudunuzun doğru miktarda besin kazanmasına

Detaylı bilgi
Early menopause

Erken Menopozun Semptomları Nelerdir?

Menopoz, kadınların adet görmesini 12 aydan uzun süreyle durduran, kadınların hayatının bir evresidir. Ortalama olarak 51 yaşından sonra görülür, ancak bazı kadınlarda daha erken görülebileceğini

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
a free ebook with a pregnant woman sitting in a park

WAIT!

Before you leave,
Download our FREE eBook!

IVF 101: A Complete Guide to Assisted Reproduction

If you’re wondering about IVF, yet all the data online confuses you, this is what you need. All your questions are answered right here in an easy-to-read handbook about anything IVF.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest