Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması – OHSS Nedir?

Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması_OHSS_Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

1 yıl korunmaksızın normal yollarla gebelik elde edemeyen çiftler, tüp bebek tedavileri ile çocuk sahibi olabilmektedir.

Tüp bebek (IVF)  tedavilerinin ilk olarak anne adayının adeti ile ön tedavi süreci başlanır ve bazı hormon iğneleri kullanılarak yumurtalıklar uyarılır. Bu hormon iğneleri adetin 2. veya 3. Günü jinekolojik muayene ile kullanılmaya başlanır. Bu iğneler yumurtalıkların uyarılmasını sağlayarak anne adayından birden fazla yumurta toplanabilmesi amaçlanır. Toplanan yumurta sayısı hastanın yaşı ve yumurtalık rezervi ile değişiklik gösterir.

OHSS (Ovaryen Hiperstimülasyon Sendromu) yani Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması sendromu bu hormon iğnelerinin kullanılması ile ortaya çıkabilmektedir. Genellikle iğnelerin yüksek dozajda kullanıldığı zamanlarda meydana gelen bir durumdur.

OHSS – Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması Sendromunun 3 çeşidi vardır:

1- Hafif OHSS:

Belirtileri şunlardır: Karında şişkinlik, dolgunluk hissi, bulantı, ishal, kilo alımı.

2- Orta OHSS:

Belirtileri: Aşırı kilo alımı, karında şişkinlik, kusma, ishal, susuzluk ve kuru cilt.

3- Şiddetli OHSS:

Belirtileri: Nefes darlığı, baldır, göğüs ağrısı, karın şişliği, karın ağrısı, bel üstünde şişkinlik.

OHSS asit, hemokonsantrasyon, hipovolemi ve elektrolit dengesizlikerine neden olur.

Tüp bebek tedavilerinin ilk aşamasında, tedavi planlanmasının dikkatli bir şekilde ve kişiye göre yapılması OHSS riskini minimalize edebilir.

Eğer bir hasta ilk IVF (tüp bebek) denemesinde OHSS yani yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromu yaşamış ise, ikinci IVF denemesinde doktor tedavi planlanını hazırlarken OHSS’nin tekrarlama riskini göz önünde bulundurması gerekir.

Eğer tedavi planlaması hastanın durumuna uygun ve hastaya özel hazırlnır ve tüm bunlar deneyimli bir tüp bebek uzmanı doktor tarafından yapılır ise OHSS oluşumu en aza indirgenebilir ve kontrol altında tutulabilir.

En Son Makaleler
PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

PGT yöntemi ile hem çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilirsiniz hem de herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz!

Detaylı bilgi
Donasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek MerkeziDonasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Donasyon Nedir?

Donasyon kelime anlamı olarak bağış demektir. Donasyon bir organı ve dokuyu ihtiyacı olan bir kişiye bağışlamaktır. Tüp bebek tedavilerinde donasyon yumurta bağışı ve sperm bağışı ile elde edilen gebelik tedavileri için

Detaylı bilgi
Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Eşi Azospermi Olanlar

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır.

Detaylı bilgi
Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları

Gerek tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra geriye kalan sağlıklı embriyolar, gerekse rahim içerisinde kaynaklanan problemlerden ötürü transferin gerçekleşemediği durumlarda embriyolar ileriki zamanlar için dondurulup saklanır.

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest