Tüp Bebek Tedavilerinde Progesteron ve Estradiol Seviyeleri

Tüp Bebek Tedavilerinde Progesteron ve Estradiol Seviyeleri Kıbrıs Dünya IVF

Tüp Bebek nedir?

Tüp bebek her türlü kısırslık tanılarında en etkili metoddur. İlk başarılı tüp bebek tedavisi 1978’te İngiltere’de gerçekleştirilmiştir.

Estradiol seviyesi tüp bebek tedavilerinde neden önemlidir?

Estradiol veya estrogen, yumurtalıklar ve daha sonra da plasenta tarafından üretilen bir hormondur.

Estradiol hormonu tüm hamilelikler için gereklidir. Estradiol hormonu olmadan hamileliğin sürmesi mümkün değildir.

Estradiol hormonunu embryonun transfer edileceği ve bebek halini alacağı yer olan endometrium kalınlığının (rahim içi kalınlaşması) oluşması ve korunmasına yardımcı olur.

Tüp bebek döngülerinde estradiol seviyesi kabul edilebilir seviyede olmalıdır. Estradiol seviyesi, medikal ekibin doğru doz ilaç tedavisini belirlemesine de yardımcı olur.

Estradiol seviyesinin doğru seviyede olmadığı durumlarda foliküllerin büyümesi ve gelişiminin istenildiği gibi olmayacağının bilinmesi gerekmektedir.

Progesteron hormon seviyesi hamileliğin ilk döneminde nasıl bir rol oynar?

Progesteron aynı zamanda progestasyonel hormonu olarak da bilinir. Progesteron seviyesi plasentanın fonksiyonlarını yerine getirmesini, sağlıklı bir rahim ve endometrium kalınlığının oluşumunu sağlar.

Progesteron doğal yollarla hamileliğin ilk döneminde salgılanır. Progesteron bir yumurtalık kisti olan corpus luteum’dan salgılanır. Hamileliğin 10. haftasından itibaren bu hormon plasenta tarafından salgılanmaya başlar.

IVF tedavilerinde yumurtalar toplandıktan sonar laboratuvar ortamında döllendikleri için, tüm hastalar yumurta toplama gününden itibaren progesteron desteği almaya başlarlar.

Tüp bebek tedavilerinde progesteron ve estradiol destekli ilaçlar

Progesteron ve estradiol içeren tüp bebek ilaçlarının endometriumun kalınlaşması için kullanılması önemlidir. Embryo transferinden once endometriumun 7mm’lik bir kalınlığa ulaşması gerekmektedir.

Estradiol seviyesinin yüksek olması daha kalın bir rahmin yüzeyi demektir.

Embryo transferinden sonra hamileliğin gerçekleşmesi durumunda, progesteron ve estradiol desteğine ilk 12 hafta devam edilmelidir. Embryo transferinden sonra bu ilaçların alınmaması durumunda fetus gelişimi durabilir ve düşük riski oluşabilir.

En Son Makaleler
PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

PGT yöntemi ile hem çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilirsiniz hem de herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz!

Detaylı bilgi
Donasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek MerkeziDonasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Donasyon Nedir?

Donasyon kelime anlamı olarak bağış demektir. Donasyon bir organı ve dokuyu ihtiyacı olan bir kişiye bağışlamaktır. Tüp bebek tedavilerinde donasyon yumurta bağışı ve sperm bağışı ile elde edilen gebelik tedavileri için

Detaylı bilgi
Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Eşi Azospermi Olanlar

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır.

Detaylı bilgi
Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları

Gerek tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra geriye kalan sağlıklı embriyolar, gerekse rahim içerisinde kaynaklanan problemlerden ötürü transferin gerçekleşemediği durumlarda embriyolar ileriki zamanlar için dondurulup saklanır.

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest