Sperm Bankası Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Sperm Bankası Nedir?

Türkiye’de yasalar sperm bankası kullanımı ile kadınların anne olmasını yasaklamasa da uygulanması için izin de vermiyor. Bu işlemi yaptırmak isteyenler yurtdışından başvurularını yaparak işlemleri gerçekleştirebiliyorlar.
 
Sperm bankalarında sürecin işlemesi belli şartlar izlenerek adım adım oluyor. Sperm hücresi bağışlayacak erkeğin belli bir kritere sahip olması gerekiyor. Daha sonra bu spermler dondurularak çocuk sahibi olmak isteyen ailelere yardım eden merkezlere gönderiliyor. Ülkemizde sperm bankası bulunmamaktadır. Ancak dünya üzerinde birçok sperm bankası vardır. Eşinin spermleri uygun olmayan kadınlar, beraberlik yaşamak istemediği halde anne olmak isteyen kadınlar sperm bankalarına başvurarak hamile kalabiliyorlar.
 
Sperm alma işlemi 3 farklı şekilde gerçekleştirilebiliyor;
 
- Donör, gönüllü olarak spermini veya yumurtasını verebiliyor.
- Birinci veya ikinci derece yakınların bilgileri dahilinde sperm veya yumurta hücresi alınabiliyor.
- Anonim olarak yumurta veya sperm alınabiliyor. Bu durumda ne alıcı ne de verici birbirini tanımıyor.
 
Anonim olarak yapılan işlemler dünya üzerinde ve hukuk önünde en geçerli olan ve tercih edilen yöntem olarak belirlenmiş durumda. Vericinin kim olduğu bilinmediği için alıcının ailesinde sonradan yaşanacak sıkıntıların önüne geçilmiş olur. Yumurta nakli ile hamile kalan anne, genetik anneden herhangi bir talepte bulunamaz. Genetik anne de doğan bebek üzerinde hak iddia edemez. Aynı durum sperm donörleri için de geçerlidir. 
 
Sperm bankasına her erkek sperm veremez. Bunun için belli şartlara uygun olunması gerekiyor. Öncelikle sperm verecek erkeğin 18- 30 yaş arasında olması gerekmektedir. Sperm alınacak kişilerde kan grubu, tüm biyokimyasal parametreler, kalıtsal hastalıklar, bedensel özellikler, zihinsel özellikler, soyağacı sağlık geçmişi ve sakatlıklar teker teker inceleniyor. Genel olarak bu şartlara uyan sperm donörlerine önce serolojik testler yapılıyor. Hepsi negatif çıkıyorsa erkekten sperm örneği alınıyor, yeniden inceleniyor ve dondurularak saklanıyor. Altı ay sonrasında kişiye yine aynı testler yapılıyor. Bu süreç içerisinde herhangi bir hastalık ortaya çıkmamışsa spermlerin uygunluğu onaylanıyor.
 
Sperm bağışından yararlanacak olan kişilere spermler verilirken donör ile alıcı arasında benzerlik olmasına da ayrıca dikkat ediliyor. En temel olarak dikkat edilen durum kan grubu oluyor. Daha sonra doğal ten rengi, saç ve göz rengi hatta boy ve kilo oranları da dikkate alınarak uygun sperm bulunuyor.
 
Bir kişinin spermi geniş bir zaman dilimi içerisinde sadece 10 kez kullanılabiliyor. Ancak kişi isterse ileriki yıllarda da kullanılmak üzere aynı spermin bekletilmesi durumu söz konusu olabiliyor. İleriye yönelik bağlantılı kişilerin oluşmaması için bir kişiden alınan sperm sayısı sınırlandırılıyor.
 

İlgili Blog Makaleleri