Azospermi Tedavisi Dunya Tup Bebek Merkezi

Azospermi Nedir?

Azospermi menide hiç sperm bulunmaması anlamına gelmektedir ve erkeklerin %10-15'inde görülmektedir.
 
Azospermi Tedavisi
 
Azospermi tedavisinin günümüzde çeşitli yöntemleri vardır; fakat azosperminin %100 tedavisi henüz mümkün değildir. Sperm bulunamaması iki nedenden kaynaklanabilir:
 
1- Sperm kanallarının tıkanık olması
2- Testislerin çalışmaması
 
Eğer doğuştan gelen bir durum söz konusu değil ise, kanallardaki tıkanıklıklar ameliyat yardımı ile açılabilmektedir. Tıkanıklık muayene ile öngörülebildiği gibi, kanda FSH ve Testeron hormonlarının araştırılması ile tıkanıklık olup olmadığı ile ilgili fikir sahibi olunabilir. Kesin tanı ise, operasyon sırasında belli olmaktadır. Ancak, testisler çalışmıyor, üretim problemi var ise, bunların çoğunlukla bir sebebi bulunmamakla birlikte, testislere yönelik geçirilmiş travma, ergenlik sonrası geçirilen kabakulak, kemoterapi ya da radyoterapi azospermiye neden olur. 
 
Erkek infertilitesinin değerlendirilmesinde FSH, LH, Testesteron ve Prolaktin düzeyleri istenmelidir. Eğer azospermi testisten sperm üretim probleminden kaynaklanıyorsa FSH yüksek olacaktır. Kanallarda tıkanıklık var ise FSH normal düzeylerde çıkacaktır. Sperm üretiminin olmaması hormonların gerektiğinden az salgılanmasına bağlı ile FSH ve LH düşük bulunacaktır. Böyle durumlarda hormon tedavileri ile eksik hormonların tamamlanması sağlanması ile menide sperm çıkabilmektedir. 
 
Testislerin çalışmamasına sebep olan bir diğer durum ise varikoseldir. Testislerden kirli kanı boşaltan damarların anormal gelişmelerine varikosel denir. Varikosel ısı artışına neden olur ve sperm üretimini ve hareketliliğini bozar.  Bunun tedavisi cerrahi yöntem ile yapılır. Azospermi hastalarının %10’unda, varikosel operasyonundan sonra sperm çıktığı görülmektedir. Bu çıkan sperm doğal yol ile gebelik gerçekleşmesini sağlayamayacak kadar az olsa da, tüp bebek tedavisi ile gebelik gerçekleşme şansı ortaya çıkmaktadır. 
 
Ayrıca kromozomal bozukluk (Klinefelter Sendromu, Y kromozomu problemi) de menide sperm olamamasına neden olabilir. Kistik Fibrozis Hastalığı denilen yani doğuştan kanalların yokluğu (gen bozukluğu) durumunun da araştırılması gerekir. Kromozomal problemler infertilite sorunu olan erkeklerin %7’sinde görülmektedir. Geçirilmiş olunan genital enfeksiyonlar da kanalların tıkanmasına sebep olabilmektedir. 
 
Tıkanıklığa bağlı azospermi durumlarında tedavi için PTSA, PESA ya da testisten TESE yöntemleriyle iğne yardımıyla testislerden sperm elde ederek ICSI işlemi gerçekleşebilmektedir. Testislerdeki sperm üretim probleminden kaynaklanan azospermi durumlarında mikroskop altında yapılan yöntem, mikro TESE  ile de sperm elde edilip ICSI işlemi gerçekşelebilmektedir. 
 
Eğer cerrahi operasyona rağmen canlı sperm bulunamıyorsa, Sperm Donasyonu ile çiftin çocuk sahibi olma şansı çok yüksektir. Sperm donasyonu, erkekte hiç spermin tespit edilemediği durumlarda, testislerden sperm elde edilemeği durumlarda ve erkeğin spermi ile gebeliğin tıbbi açıdan önerilmediği vakalarda başvurulan bir tedavidir. Sperm donasyonunda erkeğin fiziksel özellikleri ve kan grubu ile uyumlu olarak, sperm bankasından temin edilen tüm tıbbi tarama testleri yapılmış donör spermi ile uygulama gerçekleşmektedir.

 

İlgili Blog Makaleleri