Yeni aileler kurmaktan gurur duyuyoruz. Gelin hayalinizi birlikte gerçekleştirelim!

Obezite ve Tüp Bebek

Obezite ve Tüp Bebek

Obezite yani aşırı şişmanlık, hem tüp bebek tedavisinde hem de normal yollarla gebe kalınması için kadınlar üzerinde büyük derecede etki yapmaktadır. Kadınlar için üreme açısından sorunlar yaratabilmektedir. Obezitenin ortaya çıkaracağı hormonal bozukluklar, kısırlığa kadar giden olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. Obezite ile birlikte kişide fazla yağlanmalar yaşanacağı için insülin miktarında da artışlar yaşanabilir. Bunlar da çocuk sahibi olmayı engelleyebilecek durumlar yaratabilir. Obezite ile birlikte şeker hastalığı ve tansiyon da ortaya çıkabilir. Bunlar ile birlikte de gebelikler olumsuz olarak etkilenebilir. Bunlar dikkate alındığı gibi gebe kalmak isteyen anne adaylarının bu süreç içerisinde kilolarına dikkat etmesi ve sağlıklı olması gerekmektedir. Fazla kilolar ile hormonal düzen bozulacağı için yumurtlama dönemleri de bozulabilmektedir. Bu sebeple gebelik ihtimalleri düşmektedir. Kısırlıkların oluşmasında %30’lara varan etkiyi yumurtlamadaki düzensizlikler belirlemektedir. Bunun için fazla kilolar dikkate alınmalıdır.

Erkeklerde Fazla Kilo ve Çocuk Sahibi Olmak

Fazla kilolar, anne adaylarını etkilediği gibi baba adaylarını da çocuk sahibi olma konusunda olumsuz etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre baba adaylarının fazla kilolar ile sperm sayılarının azaldığı tespit edilmiştir. Bu araştırmalar sayıyla belirtildiği zaman, obezite olan erkeklerde normal erkeklere göre 7 ile 9 milyona varan eksilmeler yaşanmaktadır. Obezite durumunu yaşayan erkeklerde yağlanma durumu çok fazla olduğu için östrojen seviyesini arttırır. Bu nedenle aynı şekilde testesteron seviyesinde de bir azalma görülür. Testesteron seviyesinde azalma yaşandığı durumda da sperm kalitesinde bir eksilme yaşanır. Hem sayıca hem de kalite olarak olumsuz etkilenir. Bu sebeple birlikte hem anne adayının hem de baba adayının çocuk sahibi olma sürecinde sağlığına ve kilosuna dikkat etmesi gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi ve Obezite

Tüp bebek tedavilerinde de anne adaylarına belirli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Fazla kilolu anne adayları için ise bu ilaçlar fazla kilo sebepleri yüzünden gereken etkiyi gösteremeyebilir. Bu sebeple tedavi süreci esnasında kullanılan ilaçlar olması gerekenden daha fazla uygulanabilir. Bu hem anne adayını etkiler, hem de tüp bebek tedavisi için ayrılan maliyetin daha da artmasına sebep olur. Tüp bebek tedavisi ile birlikte çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarının bu sebeple tedavi sürecinden önce kendisine dikkat etmeli ve kilo kontrollerini eline alması tavsiye edilmektedir. Tüp bebek tedavisine normal kilo oranıyla başlayan anne adaylarının olumlu sonuç alma ihtimali her zaman daha yüksektir. Fazla kilolar şeker, tansiyon gibi hastalıklara sebep açacağı için tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmayı da olumsuz yönde etkileyecektir. Başlıca olarak bir öneri yapılacaksa, anne ve baba adaylarının tedavi süreci öncesinde kilolarını normal seyrine getirmesi olacaktır.

Kilonun Kontrol Edilmesiyle Tüp Bebek Tedavisi

Belirli egzersizler ve diyetler ile anne ve baba adaylarının normal kilosuna ulaştıktan sonra tedaviye başlaması önerilmektedir. Fazla kiloların olduğu durumda verilecek az seviyelerde kilolar bile tedaviyi olumlu yönde etkileyecektir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise, kiloların sağlıklı bir şekilde verilmesidir. Şok diyetler uygulanarak aniden verilen kilolar, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için aksine daha da olumsuz sonuçlar yaratabilir. Spor, egzersizler ve sağlıklı diyetler ile kilolar verilmelidir. Aniden kilo kayıpları yaşanmamalıdır. Ani kilo kayıpları da bunların yanında yumurta hücrelerine zarar verebilmektedir. Her ihtimal düşünülerek hareket edilmelidir. Tüp bebek tedavisi için olumsuz etki yaratacak her hareketten kaçınılmalıdır. En çok önerilen yöntem ise alanında iyi olan bir diyetisyen kontrolünde kilo vermektir.

Faydalı Bilgi? Paylaş!