Yeni aileler kurmaktan gurur duyuyoruz. Gelin hayalinizi birlikte gerçekleştirelim!

Kadınlarda kısırlık sebepleri nedir?

woman infertility thinking

Bazı kadınlar için gebe kalmak oldukça kolaydır. Ancak kısırlık problemi çeken diğer kadınlar için gebe kalmak biraz karışık olabilir. İşlerin adaletsiz hale geldiği yer burası. Arkadaşlarınız birbiri ardına bebek sahibi olduklarını açıklarken, gebelik çabaları korkutucu ve yalnız bir yolculuk olabilir.

Tam olarak kadınlarda kısırlığa neden olan şey nedir? Ne yazık ki bu soruya net bir cevap yok, ancak daha önce teşhis edilmiş sorunlara uygun ve etkili bazı çözümler var. Bu sorunlar arasında uterus sorunları, hormonsal sınırlamalar, tıkanmış veya hasarlı fallop tüpleri, endometriozis ve açıklanamayan kısırlık bulunmaktadır.

Uterus problemi

uterus problems
Uterus, gebelik gerçekleştiğinde bebeğin büyüyüp geliştiği yerdir. Eğer adetler arasında yada cinsel ilişki sonrası kanama gerçekleşiyorsa uterusda bir problem olabilir. Uterusda yaşanan fiziksel bir problem, gebeliğin ilk dönemlerinde gelişime zarar verebilir.

Buna sebep olan birçok sebep vardır. Bu sebepler arasında hormon problemleri, tiroid problemleri, rahim uru, polipler, kanser yada enfeksiyon olabilir.

Hormonal sınırlamalar

Hormonlar kadınların gebe kalabilmelerini etkiler. Belirli hormonlar arasında bulunan her hangi bir dengesizlik kısırlığa yol açabilir. İşte en yaygın iki hormonal sınırlama:

PCOS

Polikistik over sendromu yada PCOS kadınların çocuk sahibi olma yetisini etkileyen hormonsal bir durumdur. PCOS yüzünden üreme hormonları dengesizlik içindedir ve bunun sonucunda adetleri durdurur ve gebelik hakkında tahmin yapmayı güçleştirir. Ayrıca yüzde ve vücutta istenmeyen kıllar, akneler, şeker riskinin yükselmesi ve yüksek kan basıncı görülebilir. PCOS’a sahip bazı kadınlar ayrıca kiste sahip olabilir. PCOS’a sahip kadınlar gebe kalabilir, ancak üretkenliklerini artırabilmek için ilaç almak durumunda kalabilirler.

POI

Primer over yetersizliği veya diğer adıyla POI, hala genç yaş da olunmasına rağmen yumurtalıkların hormon ve yumurta üretmeyi bıraktığı bir durumdur. Ancak hamilelik nadir olsa da hala mümkündür. POI’ye sahip kadınların yalnızca %5 ile %10’u tedavi olmadan hamile kalabilir.

Tıkanık ya da zarar görmüş fallop tüpleri

Tubal oklüzyon veya tıkanmış bir fallop tüpü kısırlığa yol açabilir. Fallop tüpleri gebe kalmak için büyük önem taşır. Çoğu yumurtanın döllendiği yer burasıdır. Hasar gördüklerinde veya tıkandıklarında gebelik gerçekleşmeyebilir. Bazen döllenmiş bir yumurta buraya sıkışır ve oldukça tehlikeli olan ektopik hamilelik ile sonuçlanır.
Laparoskopi, tıkanmış fallop tüplerini kontrol etmek için en doğru testtir. Ameliyat tıkanıklığı giderebilir, ancak ameliyatın başarısız olması durumda tüp bebek bu soruna çözüm olabilir.

Endometriozis

Endometriyal astar, uterus dışındaki diğer organlara yapıştığında endometriozis gerçekleşir. Endometrial astar, adet sırasında uterustan dışarıya atılır. Ancak eğer bu astar kendini uterusun dışına bir yere tutturduysa, vücudu terk edemez. Atılamayan astar, daha sonra vücut içerisinde parçalanıp, kanayabilir, yırtılabilir veya ağrılı yara dokusu geliştirebilir.
Endometriozis Araştırma Merkezi bu sorunun kadın kısırlığında önemli bir etken olduğunu ve sadece ameliyat ile teşhis edilebileceğini açıkladı.

Tanımlanamayan kısırlık

Muhtemelen en moral bozucu tanı açıklanamayan kısırlıktır. Ne yazık ki çocuk sahibi olabilmek için mücadele eden çiftlerin yaklaşık %20’sine tanı konulamıyor. Bu terim, sperm kalitesinin normal standartlarda olduğu ve kadının düzenli olarak kaliteli yumurta ile yumurtladığı, fallop tüplerinin açık olduğu ve endometriozis bulunmadığı durumlar için kullanılır.
Bu durumdaki çiftlere yardımcı olmak için tedavi uygulanabilir. Suni döllenme veya IUI ilk önce önerilenler arasında bulunur, spermler toplanır, yıkanır ve ovulasyon esnasında uterusa enjekte edilir. Döllenme başarısız olursa, tüpte döllenme veya diğer adıyla tüp bebek uygulanabilir. Kadının yumurtalıkları tıbbi olarak uyarılır ve toplanır. Sperm yumurtalara enjekte edilir ve laboratuvar ortamında döllenme gerçekleşir. Embriyo oluştuğu zaman rahme aktarılırlar.

Genelde bu çiftlerin neden çocuk sahibi olamadığı tüp bebek işlemleri sırasında ortaya çıkar.
Sebebi her ne olursa olsun açıklanmış olsun ya da olmasın, çiftlerin profesyonel tüp bebek uzmanı doktora danışmaları önemlidir, böylece sonraki adımlar için uygun yönlendirilebilirler. Dünya tüp bebek merkezi, size yardımcı olabilecek son derece yetkin tüp bebek uzmanı doktorları tarafından yönetilen bir profesyonel ekibe sahiptir. Danışma ücretsizdir ve online olarak yapılabilir. Buraya tıklayın ve sorularınıza cevap bulun.

Faydalı Bilgi? Paylaş!