Gonal F Nasıl Kullanılır?

Gonal F Nasıl Kullanılır?

Merhabalar, Gonal F, tüp bebek uygulamasında kullanılan bir ilaçtır. Günümüzde 3 farklı şekilde mevcuttur. 900, 450 ve 300 ünite şeklindedir. Şimdi sizlere kullanım şekliyle ilgili bilgi vermek istiyorum.

Uygulamaya başlamadan önce, her uygulamadan önce ellerimizi yıkadıktan sonra uygulama için temiz bir alan yaratıyoruz.

Kutunun içerisinde ilacın bulunduğu pen ve tek kullanımlık iğne uçları bulunmaktadır. öncelikle, pen’in kapağını açtıktan sonra tek kullanımlık iğne uçlarından bir tanesini çevirerek ucuna takıyoruz. Sonrasında tamamen yerleştiğni teyit ediyoruz. Hekimin önerdiği dozda pen’in üzerinde görmüş olduğumuz rakamlar ayarlanır.

Bu şekilde doz ayarladıkça arkasındaki buton kısmı kendini geriye doğru itecektir. Uygun doz ayarlandıktan sonra pen’in ucundaki iğnenin iki adet kılıfı bulunmaktadır. Her ikji kılıfı çıkarttıktan sonra iğnenin kullanıma hazır şekilde olduğunu görüyorum.

Uygulama yaparken göbek deliğinin 3-4 parmak sağ yada solunu alkollü pamukla sildikten sonra diğer elimle 90 derecelik dik bir açıyla batırıp ilacın tamamını uyguluyorum. İlacımı uyguladıktan sonra alkollü pamuğumu yerleştirip iğnemi yavaş bir şekilde geri çekiyorum.

Uyguladıktan sonra doz ayarladığım kısımda teyit etmek adına burdaki rakamın sıfırlandığını görüyorum. Sonrasında, çıkarmış olduğum tek kılıfı tekrar geri yerleştirerek, çıkartıp atıyorum. Pen’in kapağını geri taktıktan sonra bir sonraki uygulama için kaldırıyorum.

Kategoriler
En Son Makaleler

Covid-19 Aşısı ve Tüp bebek

COVID-19 aşısı ve tüp bebek: COVID-19 aşısı olan gebeler, aşıyla ilişkili yan etkiler açısından CDC tarafından yakından takip edilmektedir. CDC, bu takiplerden elde edilen verilere

Detaylı bilgi
healthy food ivf

Tüp Bebek Diyetiniz

Tüp bebek tedavi sürecinden geçmek, vücudunuzdan çok şey gerektirecek zor bir süreç olabilir. Bu nedenle, enerji ve gücü artırmak için vücudunuzun doğru miktarda besin kazanmasına

Detaylı bilgi
Early menopause

Erken Menopozun Semptomları Nelerdir?

Menopoz, kadınların adet görmesini 12 aydan uzun süreyle durduran, kadınların hayatının bir evresidir. Ortalama olarak 51 yaşından sonra görülür, ancak bazı kadınlarda daha erken görülebileceğini

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
a free ebook with a pregnant woman sitting in a park

WAIT!

Before you leave,
Download our FREE eBook!

IVF 101: A Complete Guide to Assisted Reproduction

If you’re wondering about IVF, yet all the data online confuses you, this is what you need. All your questions are answered right here in an easy-to-read handbook about anything IVF.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest