Gonal F Nasıl Kullanılır?

Gonal F Nasıl Kullanılır?

Merhabalar, Gonal F, tüp bebek uygulamasında kullanılan bir ilaçtır. Günümüzde 3 farklı şekilde mevcuttur. 900, 450 ve 300 ünite şeklindedir. Şimdi sizlere kullanım şekliyle ilgili bilgi vermek istiyorum.

Uygulamaya başlamadan önce, her uygulamadan önce ellerimizi yıkadıktan sonra uygulama için temiz bir alan yaratıyoruz.

Kutunun içerisinde ilacın bulunduğu pen ve tek kullanımlık iğne uçları bulunmaktadır. öncelikle, pen’in kapağını açtıktan sonra tek kullanımlık iğne uçlarından bir tanesini çevirerek ucuna takıyoruz. Sonrasında tamamen yerleştiğni teyit ediyoruz. Hekimin önerdiği dozda pen’in üzerinde görmüş olduğumuz rakamlar ayarlanır.

Bu şekilde doz ayarladıkça arkasındaki buton kısmı kendini geriye doğru itecektir. Uygun doz ayarlandıktan sonra pen’in ucundaki iğnenin iki adet kılıfı bulunmaktadır. Her ikji kılıfı çıkarttıktan sonra iğnenin kullanıma hazır şekilde olduğunu görüyorum.

Uygulama yaparken göbek deliğinin 3-4 parmak sağ yada solunu alkollü pamukla sildikten sonra diğer elimle 90 derecelik dik bir açıyla batırıp ilacın tamamını uyguluyorum. İlacımı uyguladıktan sonra alkollü pamuğumu yerleştirip iğnemi yavaş bir şekilde geri çekiyorum.

Uyguladıktan sonra doz ayarladığım kısımda teyit etmek adına burdaki rakamın sıfırlandığını görüyorum. Sonrasında, çıkarmış olduğum tek kılıfı tekrar geri yerleştirerek, çıkartıp atıyorum. Pen’in kapağını geri taktıktan sonra bir sonraki uygulama için kaldırıyorum.

En Son Makaleler
PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

PGT yöntemi ile hem çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilirsiniz hem de herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz!

Detaylı bilgi
Donasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek MerkeziDonasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Donasyon Nedir?

Donasyon kelime anlamı olarak bağış demektir. Donasyon bir organı ve dokuyu ihtiyacı olan bir kişiye bağışlamaktır. Tüp bebek tedavilerinde donasyon yumurta bağışı ve sperm bağışı ile elde edilen gebelik tedavileri için

Detaylı bilgi
Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Eşi Azospermi Olanlar

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır.

Detaylı bilgi
Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları

Gerek tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra geriye kalan sağlıklı embriyolar, gerekse rahim içerisinde kaynaklanan problemlerden ötürü transferin gerçekleşemediği durumlarda embriyolar ileriki zamanlar için dondurulup saklanır.

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest