Cetrotide Nasıl Kullanılır?

Cetrotide Nasıl Kullanılır?

Merhabalar, Cetrotide tüp bebek tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. 0.25mg dir. Tüp bebek tedavisinde, tedavinin 5., 6. veya 7. günü başlanmaktadır. 

Şimdi sizlere kullanım şeklinden bahsetmek istiyorum. Kullanıma başlamadan önce, ellerinizi yıkadıktan sonra uygulama için temiz bir alan yaratıyoruz. İlacın uygulanışı şu şekildedir. Öncelikle, ilacımızı açıyoruz. İçerisinde iki adet alkollü mendil, içerisinde su bulunan enjektör, bir adet flakon ve iki adet iğne ucundan oluşmaktadır. 

Uygularken içerisinde suyu olan enjektör kapağını açıyoruz. İlacı hazırlamak için sarı uçlu iğne ucunu kullanıyoruz. Sarı renkli iğne ucunu çevirerek yerleştirdikten sonra flakonun mavi kapağını iterek açıyorum. Sarı iğne ucunun kapağını açtıktan sonra flakonun ortasındaki alana iğne ucunu batırıyorum ve enjektördeki suyu flakonun içerisine boşaltıyorum. 

Sonra, sallayarak toz şeklindeki flakonun tamamen eridiğini görüyorum. Eridiğini gördükten sonra, ilacımı enjektöre geri çekiyorum. Tamamen çektikten sonra, sarı iğne ucunu çıkartıyorum ve uygulama için siyah iğne ucunu takıyorum. İğne ucunu taktıktan sonra iğne içerisinde hava olduğunu görüyorum ve uygulamadan önce ilacın havasını alıyorum. Hazırladıktan sonra, enjektörün kapağını çıkartıp, uygularken göbek deliğinin 3-4 parmak sağ veya solundan, o bölgeyi alkollü pamukla sildikten sonra bir elimle o bölgeyi kavrayıp diğer elimle iğnemi 90 derecelik açıyla dik bir şekilde batırıp ilacın tamamını tek seferde uyguluyorum. 

Alkollü pamuğu geri koyduktan sonra enjektörümü çok yavaş şekilde geri çekiyorum. Enjektörün kapağını kapatıyorum. Cetrotide tek kullanımlık bir ilaçtır. Bir sonraki kullanım için yeni kutu açmak gerekmektedir.
 

Kategoriler
En Son Makaleler

Covid-19 Aşısı ve Tüp bebek

COVID-19 aşısı ve tüp bebek: COVID-19 aşısı olan gebeler, aşıyla ilişkili yan etkiler açısından CDC tarafından yakından takip edilmektedir. CDC, bu takiplerden elde edilen verilere

Detaylı bilgi
healthy food ivf

Tüp Bebek Diyetiniz

Tüp bebek tedavi sürecinden geçmek, vücudunuzdan çok şey gerektirecek zor bir süreç olabilir. Bu nedenle, enerji ve gücü artırmak için vücudunuzun doğru miktarda besin kazanmasına

Detaylı bilgi
Early menopause

Erken Menopozun Semptomları Nelerdir?

Menopoz, kadınların adet görmesini 12 aydan uzun süreyle durduran, kadınların hayatının bir evresidir. Ortalama olarak 51 yaşından sonra görülür, ancak bazı kadınlarda daha erken görülebileceğini

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
a free ebook with a pregnant woman sitting in a park

WAIT!

Before you leave,
Download our FREE eBook!

IVF 101: A Complete Guide to Assisted Reproduction

If you’re wondering about IVF, yet all the data online confuses you, this is what you need. All your questions are answered right here in an easy-to-read handbook about anything IVF.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest