Cetrotide Nasıl Kullanılır?

Cetrotide Nasıl Kullanılır?

Merhabalar, Cetrotide tüp bebek tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. 0.25mg dir. Tüp bebek tedavisinde, tedavinin 5., 6. veya 7. günü başlanmaktadır. 

Şimdi sizlere kullanım şeklinden bahsetmek istiyorum. Kullanıma başlamadan önce, ellerinizi yıkadıktan sonra uygulama için temiz bir alan yaratıyoruz. İlacın uygulanışı şu şekildedir. Öncelikle, ilacımızı açıyoruz. İçerisinde iki adet alkollü mendil, içerisinde su bulunan enjektör, bir adet flakon ve iki adet iğne ucundan oluşmaktadır. 

Uygularken içerisinde suyu olan enjektör kapağını açıyoruz. İlacı hazırlamak için sarı uçlu iğne ucunu kullanıyoruz. Sarı renkli iğne ucunu çevirerek yerleştirdikten sonra flakonun mavi kapağını iterek açıyorum. Sarı iğne ucunun kapağını açtıktan sonra flakonun ortasındaki alana iğne ucunu batırıyorum ve enjektördeki suyu flakonun içerisine boşaltıyorum. 

Sonra, sallayarak toz şeklindeki flakonun tamamen eridiğini görüyorum. Eridiğini gördükten sonra, ilacımı enjektöre geri çekiyorum. Tamamen çektikten sonra, sarı iğne ucunu çıkartıyorum ve uygulama için siyah iğne ucunu takıyorum. İğne ucunu taktıktan sonra iğne içerisinde hava olduğunu görüyorum ve uygulamadan önce ilacın havasını alıyorum. Hazırladıktan sonra, enjektörün kapağını çıkartıp, uygularken göbek deliğinin 3-4 parmak sağ veya solundan, o bölgeyi alkollü pamukla sildikten sonra bir elimle o bölgeyi kavrayıp diğer elimle iğnemi 90 derecelik açıyla dik bir şekilde batırıp ilacın tamamını tek seferde uyguluyorum. 

Alkollü pamuğu geri koyduktan sonra enjektörümü çok yavaş şekilde geri çekiyorum. Enjektörün kapağını kapatıyorum. Cetrotide tek kullanımlık bir ilaçtır. Bir sonraki kullanım için yeni kutu açmak gerekmektedir.
 

En Son Makaleler
PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

PGT yöntemi ile hem çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilirsiniz hem de herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz!

Detaylı bilgi
Donasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek MerkeziDonasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Donasyon Nedir?

Donasyon kelime anlamı olarak bağış demektir. Donasyon bir organı ve dokuyu ihtiyacı olan bir kişiye bağışlamaktır. Tüp bebek tedavilerinde donasyon yumurta bağışı ve sperm bağışı ile elde edilen gebelik tedavileri için

Detaylı bilgi
Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Eşi Azospermi Olanlar

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır.

Detaylı bilgi
Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları

Gerek tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra geriye kalan sağlıklı embriyolar, gerekse rahim içerisinde kaynaklanan problemlerden ötürü transferin gerçekleşemediği durumlarda embriyolar ileriki zamanlar için dondurulup saklanır.

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest