Yumurta Donasyonu

YUMURTA DONASYONU - GENEL BAKIŞ

Bir bayanın kendi yumurtaları ile gebe kalmasının söz konusu olamadığı durumlarda, yumurta bağışı ile elde edilen yumurtaların kullanılması ile gebeliğin sağlanması durumudur.

Yumurta Bağışı Programından Kimler Yararlanabilir ?

  • Yumurtalıkları olmayan bayanlar.
  • Yumurtalıkları bulunmasına rağmen yumurta üretmeyen (prematür over yetmezliği ya da erken menepoz,denilen durumlarda).
  • Genetik problemler nedeni ile yumurta nakli önerilen bayanlar.
  • Kanser gibi sebeplerden dolayı radyoterapi, kemoterapi nedeni ile yumurtalıkları zarar görmüş bayanlar.
  • Yaşı ileri olup menepoza girmiş bayanlar.
 
Bağış (verici) Yumurtalarının Kaynağı

Yumurta bağışı programlarında Bilinen veya Anonim verici seçilebilir.

 

Bilinen Verici

Bilinen vericiden yumurta almak isteyen bir bayan tıbbi ve genetik bir sorun olmayan 21-30 yaşları arasında bir verici bulmalıdır. Bilinen vericiye bulaşıcı hastalıklar için uygulanacak tarama testleri , tüm vericiler için aynıdır ve Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği (ESHRE) ile Amerikan Üreme Tıbbi Derneği (ASRM) klavuzlarında belirtilen standartlarda gerçekleştirilir.

Anonim Verici

Verici anonim olduğunda, hem vericinin hemde alıcının kimlikleri tamamen gizli tutulmaktadır. Anonim verici programa başvuran bayanların ilk olarak fiziksel, psikolojik degerlendirilmeleriyle programa başlanır. Tıbbi, genetik sorunları olmadığı, ESHRE ve ASRM kriterlerine uygun tarama testlerinde bulaşıcı hastalık taşımadığı tespit edilir. Yumurta bağışında bulunananın programa kabul edilebilmesi için 21-30 yaşları arasında her yönden sağlıklı olması gerekmektedir.

 

 

Alıcı Çiftin Bilgilendirilmesi

Donasyon programına katılan çifte takip edecek hekim tarafından tıbbi prosedür ile ilgili bilgiler verilmeli, sordukları sorular net ve doğru bir şekilde cevaplandırılmalıdır. İşlem öncesi çiftin işlemi kabul ettiğine dair imzalı izni alınmalıdır.

Yumurta Donasyonu Karar Veren Çiftlerin Takip Edilmesi

Sizi takip edecek hekiminiz tarafından gerekli muayene ve testleriniz tamamlandıktan sonra, hekiminizin belirleyeceği dönemde mikroenjeksiyon ve embriyo transfer aşamasına geçilecektir.

Yumurta vericisinin ten rengi, göz rengi, saç rengi ve vücut yapısı gibi fiziksel özellikleri mümkün olduğunca alıcı çiftinkilere benzer olacak şekilde seçilir. Ek olarak, etnik köken, kan grubu ve diğer fiziksel özellikler de mümkün olduğunca aynen eşleştirilir.

Yumurta Bağışının Sonuçları

Yumurta bağışı ile günümüzde mükemmel gebelik oranları elde edilmektedir; bu oranlar çiftlerin kendi yumurta ve spermleriyle elde edilen gebelik oranlarından oldukça yüksektir. Bunun nedeninin bağışta bulunan kişinin genç yaşta olması,infertilite sorunu olmaması ve infertil hastalara kıyasla daha kaliteli yumurtalar üretmeleri olduğu düşünülmektedir. Ek olarak, alıcının endometriyumu hiperstimülasyona maruz kalmamaktadır ve implantasyona daha uygun olabilir. Bu uygulamada yaklaşık % 75 civarında bir gebelik oranı elde edilmektedir.

Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır

1. Aşama: Yumurta Donörü Eşleştirme

Yumurta donasyonu tedavisi görmek isteyen çifle donörün fiziksel karakteristikler baz alınarak eşleşme yapılır. Bu eşleştirme klinik tıbbi ekibi tarafından yapılır.

2. Aşama: Yumurta Donörü Hazırlanması

Donör yumurtalıkları uyarılarak tedaviye hazır hale getirilir.

3. Aşama: Alıcı Hazırlanması

Alıcının rahmi embriyo yerleştirilmesi için ilaç tedavisiyle hazır hale getirilir.

4. Aşama: Yumurta Donöründen Yumurta Toplanması

Donör hazır olduğunda, yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir.

5. Aşama: Döllenme ve Embriyo Transferi

Toplanan yumurtalar sperm ile klinik ortamda döllenir. En iyi gelişim gösteren embriyolar yumurta donasyonu tedavisi gören alıcı’ya yerleştirilir. Fazla embriyolar ileriki kullanım için dondurulup saklanabilirler.

6. Aşama: Gebelik testi

Yumurta donasyonu tedavisi görmüş alıcı’ya genellikle embriyo transfer’inden 11 gün sonra gebelik testi yapılır.

 

 

 

Yumurta Donasyonu SSS

Oosit donasyonu için başvuran çiftlerden detaylı fiziksel özelliklerini alıp kendilerinden yirmili yaşlardaki fotoğraflarını istiyoruz. Donörlerimiz yirmili yaşlarda olduğu için, bu sayede etkin bir eşleştirme yapabiliyoruz. Eğer çiftin özel bir isteği olursa buna yardımcı olabiliyoruz. Merkezimizin geniş donör portföyü sayesinde etkili eşleştirmeler yapabiliyor.

Yumurta bağışı programımız tamamen anonim donörlerden oluşmaktadır ve herhangi bir bekleme listesi yoktur.

Tüp bebek merkezimiz tüm yaş gruplarında tutarlı bir şekilde %80’in üzerinde başarı oranı elde etmektedir.

HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE YARDIM EDELİM

Dünya tüp bebek merkezi uzman kadrosu, sizin için en uygun tedaviyi belirleme ve sizi en doğru şekilde yönlendirme arzusundadır. Bizimle iletişime geçip aile kurma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabiliriz!

BİZE ULAŞIN

İlgili Blog Makaleleri

Tüp Bebekle ilgili son gelişmeleri Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz

ÜCRETSİZ DANIŞMA

İnfertilite geçmişinizi görüşüp size en uygun ve etkili tedaviyi tavsiye etmekten mutluluk duyarız