Yeni aileler kurmaktan gurur duyuyoruz. Gelin hayalinizi birlikte gerçekleştirelim!

Yumurta Donasyonu İle Anne Olanlar

Yumurta Donasyonu İle Anne Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmak isteyen aileler için birçok farklı çözüm üretiliyor. Bunlardan biri de yumurta nakli. Sağlıklı olduğu ve doğurgan olduğu kanıtlanan bir kadının yumurtaları ile kendi eşine ait sperm döllenince yumurta nakli işlemi gerçekleştirilmiş olur. Ancak bu işlem için Girit veya Kıbrıs’ı tercih etmek gerekmekte. Şimdilik uygulama Türkiye’de gerçekleştirilemiyor.

Yumurta nakli ile yaşı ilerlemiş kadınlarda bile olumlu sonuçlar alınabiliyor. Tüm yaş grupları işin içine katıldığında başarı oranı yüzde 70 olarak belirtiliyor. Tedavinin gerçekleşebilmesi için belli bir süre Kıbrıs’ta kalmak gerekiyor. Ancak bu süre uzun bir süre zarfından oluşmuyor, sadece 5 gün.

Başka bir sağlıklı, doğurgan bir kadından yumurta alınabileceği gibi akrabalar arasından da yumurta alınabiliyor. Özellikle kız kardeş, kuzen hatta arkadaşlarından bile yumurta alanlar mevcut. Alınan yumurta ve sperm döllendiğinde de embriyo, anne rahminin içerisine yerleştirilir. Annelik duygusunun azalması gibi bir durum bu tarz bir tüp bebek yöntemi ile söz konusu değildir. Bir anne için en önemli olan durum bebeğini karnında taşıyabilmektir, bu tedavi yöntemi ile menopoz dönemindeki kadınlar bile annelik duygusunu yaşayabilme imkanına sahip olabiliyorlar.

Yumurta donasyonu yapacak kadınlar belirlenirken 20-30 yaşlarında, sağlıklı bireylerden oluşması dikkate alınıyor.

Dünyanın birçok yerinde yumurta donasyonu ile çocuk sahibi olunabilmektedir. Bu ülkeler arasında Amerika, Çek Cumhuriyeti, İsrail ve Belçika yer alıyor. Türk aileler içinse en yakın olan Kıbrıs, diğerlerine göre daha çekici geliyor. Türkiye’de yasak olan bu uygulama için yılda neredeyse 2 bin aile çocuk sahibi olabilmek için Kıbrıs’a gidiyor.

Anne adayı tek başına, eşinin rızası olmadan bebek sahibi olamıyor. Yumurta donasyonu ile bebek sahibi olabilmek için baba adayının da onayına ihtiyaç var. Eğer tedavi esnasında baba adayı o ortamda bulunamayacaksa, anne adayının noter tasdikli onaya ihtiyacı vardır. Baba adayı gelemese de sperm örneği gerekli koşullara uyarak donmuş bir şekilde getirildiğinde tedavi işlemine başlanabilmektedir.

Yumurta bağışı ile çocuk yapmak isteyen aileler, donör sahibi ile tanıştırılmaz. İki taraf için de işlemler büyük bir gizlilik içerisinde yürütülmektedir. Kadının annesinin veya kız kardeşinin donör olarak kullanılmasının istenmesi de sık yaşanan durumlardan ancak ilerisi düşünüldüğünde sorunlara sebebiyet verebilecek bir durum olduğu göz ardı edilmemeli. Bu nedenle kimliği aile tarafından bilinmeyen bir yumurta donörünün kullanılması doktorlar tarafından daha çok tavsiye edilen bir durum.

Faydalı Bilgi? Paylaş!