Taşıyıcı Annelik

Kıbrıs’ta Taşıyıcı Annelik- Genel Bakış

Taşıyıcı annelik gibi terimleri duyduğumuzda kafamız sıklıkla karışabilir. Peki, taşıyıcı annelik nedir?

Taşıyıcı annelik, çiftlerin yumurta ve sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllenmiş olan embriyolarının, annenin hamilelik için uygun bir rahme sahip olmaması ya da rahminin bulunmaması durumlarında, bir başka kadına transferidir. Başka bir çiftin bebeğini taşıyan bu kadına taşıyıcı anne denilmektedir.

Taşıyıcı annelik, laboratuvar ortamında döllenen embriyoların nakledilmesidir. Bu durum, çiftlerin kendi yumurta ve sperm hücrelerinin yanı sıra yumurta ve/ya da sperm bağışı ile gerçekleştirilebilir.

Her zaman için taşıyıcı anneliğe başvuracak olan çiftlerin kendi yumurta ve spermleri kullanılmak zorunda değildir.
Eğer bu mümkün değilse, bütün bağış seçenekleri gözden geçirilmeli ve geçirilecektir.

Kiralık anne, kiralık rahim, paralı annelik, ödünç rahim sıklıkla duyduğumuz terimlerdir. Ancak, bu yöntemin doğru terminolojisi “taşıyıcı annelik” tir.

Taşıyıcı Annelik nedir?


Taşıyıcı annelik ilk başlarda karışık bir uygulama gibi gözükürken, daha fazla bilgi sahibi oldukça çok daha iyi anlaşılabilecek bir süreçtir. Taşıyıcı anneliği bu kadar önemli ve paha biçilmez kılan kısmı dölleme sürecidir.

Bu sebeple, diğer Tüp Bebek tedavileri işe yaramadığında ‘son çözüm’ haline gelmektedir.

Yerini alma kullanılarak, bu süreçte ilerleme kaydetmek çok daha kolaylaştırılabilir. Özellikle Kıbrıs gibi kaliteli merkezleri olan ülkelerde taşıyıcı anneliğin başarı oranları oldukça etkileyici olabilir. Ancak, bu durum ülkenin taşıyıcı annelik sürecini belirleyen yasalarıyla da ilgilidir. 

Yine de taşıyıcı annelik, hamilelik için beyhude bir tercih olarak sıklıkla tanımlanmaktadır.

Zaten taşıyıcı annelik de sadece hamile kalmanın ya da çocuk sahibi olma denemelerinin başarısız girişimlerinden sonra tavsiye edilmektedir.

Şüphesiz, diğer seçenekler başarısız olduğunda anne olma arzusunu yerine getirmek isteyenler için en etkili çözümlerden birisidir.

Taşıyıcı Annelik ve Bebeğin Genleri

Bu yöntem ile dünyaya gelen bebekler, anne ve babalarının genetiğini taşırlar. Onlar bebeğin biyolojik anne ve babalarıdır.

 

Bu sebeple, bebek genetik olarak taşıyıcı annesine değil, anne ve babasına benzeyecektir. Genetik üzerine sorulan bu tarz sorular, taşıyıcı annelik ile ilgili en yaygın yanlış anlaşılmaların başında gelmektedir ve bu sizin endişelenmeniz gereken bir şey olmamalıdır.

 

Bu çocuk, her yönüyle kendi çocuğunuz olacaktır.

Taşıyıcı annelik yöntemini tercih eden çiftler, ilk olarak Tüp Bebek tedavisi olurlar.


Bu, sürecin oldukça önemli bir parçasıdır ve tedavi süresince taşıyıcı anneliğin başarılı olmasında hayati bir rol üstlenir. Taşıyıcı annelik için hazır olmak makul miktarda bir süre gerektirmektedir ve tamamen sürece dahil olan üç kişinin durumuna bağlıdır: anne, baba ve taşıyıcı.

Bir kadının adet döneminin 2. ya da 3. gününde başlayan ve 10-12 gün süren yumurta uyarım programının başlangıcında, oosit alımı gerçekleştirilir. Ardından yumurtaların sperm ile döllenmesi işlemine geçilir. Embriyonun gelişimi gözlemlenir ve çiftin embriyoları en uygun günde (genellikle blastosist aşamasında) taşıyıcı anneye transfer edilir.

Ablam ya da bir akrabam taşıyıcı anne olabilir mi?

Bazı kadınlar, bir anlaşma karşılığında profesyonel taşıyıcı annelik hizmeti sağlamaktadır. Eğer bu istenmezse, aile üyeleri (abla ya da diğer akrabalar) ya da yakın arkadaşlar tercih edilebilir.

Bu, ideal taşıyıcı anneyi bulmak için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Doğal olarak, güvenebileceğiniz ve daimi gelişme sağlayabileceğiniz birini bulmak, profesyonel biri ile çalışmaktan çok daha güvenilirdir. 

Ancak, bu tamamen duygusal bir karardır. Profesyonel taşıyıcı anneler, sürece başlamanızı ve karşılaşabileceğiniz zorlukların hiç biri ile karşılaşmadan başlangıcından sonuna kadar ilerlemenizi sizin için kolaylaştırmaktadırlar.

Ancak, eğer ucuz maliyetli bir taşıyıcı anne arıyorsanız, bu durumda taşıyıcı anneliğin sağlayabileceği maddi getiriler yerine duygusal sebeplerle size yardım etmeyi seçebilecek bir aile üyesi ile çalışmak mantıklı olabilir.

Taşıyıcı annelik yöntemi hangi koşullarda ve neden uygulanır?

Taşıyıcı anneliğin düşünülmesi için pek çok sebep bulunmaktadır. Bazı en yaygın seçenekler şunları kapsamaktadır:

 • Doğuştan rahmi olmayan kadınlar.
   
 • Ameliyat (tümör, miyom, kanser vb.) yüzünden rahmi alınan kadınlar.
   
 • Tekrarlayan düşükleri önlemek için.
   
 • Asherman sendromu olan kadınlar (rahmi olan ancak hamilelik için uygun olmayan).
   
 • Hamileliğin ya da doğumun risk taşıdığı durumlarda (Kalp ve akciğerlerle alakalı ciddi problemleri olan kadınlar, pıhtılaşma bozukluğu sebebi ile ölümcül risk taşıyan kadınlar).
   
 • Doğum anomalileri olan kadınlar.
   
 • Sosyal sebepler yüzünden doğum yapmak istemeyen kadınlar.

Donasyon tedavisi görenler de taşıyıcı anne kullanabilir mi?

Konu, doğru yöntemi bulmaya geldiğinde bu sıklıkla sorulan bir sorudur. Taşıyıcı annelik daha önceki tedaviler üzerinden belirlenmemektedir.

Hem yumurta donasyonu hem de sperm donasyonu hastalarının da gerektiğinde ya da arzu edildiğinde taşıyıcı annelik hizmetinden faydalanabileceğini bilmek sizi memnun edecektir.

Kimler taşıyıcı anne olabilir?

Taşıyıcı anneler çok çeşitli özgeçmişlere sahip olabilir ve bu özgeçmiş üzerinden karar vermek oldukça önemlidir. Taşıyıcı annelikte yer almayı herkes seçebilirken, en yaygın taşıyıcı anne profilleri aşağıdaki gibidir: 

 • Genç ve sağlıklı kadınlar.
   
 • Herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmayan kadınlar.
   
 • Sigara içmeyen, alkol tüketmeyen ya da herhangi bir uyuşturucu bağımlılığı bulunmayan kadınlar.
   
 • Daha önceki hamilelikleri sağlıklı doğum ile sonuçlanmış olan kadınlar.
   
 • Hamilelik şekeri olmayan ya da daha önceki hamileliklerinde preeklampsi yaşamamış olan kadınlar.
   
 • Sosyal ve psikolojik olarak taşıyıcı annelik için uygun olan kadınlar.
   
 • Kronik rahatsızlıkları olmayan kadınlar (diyabet, yüksek tansiyon vb.)
   
 • Obez ya da anoreksik olmayan kadınlar (BMI indeksi, örneğin sağlıklı aralıkta bir vücut kitle indeksi)

Taşıyıcı anne nasıl hazırlanır?

Taşıyıcı annenin hamileliğe hazırlığı oldukça belirgin ve kapsamlı bir süreçtir.

Ancak, ilk başta gözüktüğü gibi karmaşık bir süreç değildir.

Uzmanlar, jinekolojik muayeneleri yürütür. Konu ile alakalı kan tahlilleri gerçekleştirilir ve ayrıca taşıyıcı anne adayının hamilelik için ne kadar uygun olduğunu kontrol etmek için psikolojik durumu gözden geçirilir.

Taşıyıcı annenin tedavisi, rahmini hamileliğe hazırlamak için adet döngüsü ile birlikte planlanır. Bu tedavi sürecinde, ultrason taramaları düzenli aralıklarla gerçekleştirilir ve rahim hazır hale geldiğinde embriyo transferi yapılır.

Eğer dondurulmuş embriyolar mevcutsa, bu embriyolar transfer edilir. Eğer dondurulmuş embriyo yoksa çiftin Tüp Bebek tedavisi, taşıyıcı annenin iç rahim hazırlığı ile senkronize edilir ve laboratuvar ortamında döllenen embriyolar, uygun günde taşıyıcı anneye nakledilir.

Taşıyıcı Anne nasıl bulunur?

İhtiyaçlarınıza uygun bir taşıyıcı anne bulmanın en iyi yollarından bir tanesi bir Tüp Bebek merkezi ile beraber çalışmaktır. Doğru profesyonelleri seçmek bunu daha da kolaylaştıracaktır.

Tüp Bebek merkezi size doğru yolu göstermede yardımcı olacaktır.

Genellikle, bütün bir süreci takip etmeyi kolaylaştırmak için hem imkanlara hem de yöntemlere sahiplerdir. Eğer güvenebileceğiniz bir taşıyıcı anne bulmak istiyorsanız, Tüp Bebek merkezleri işi usulüne göre yapan profesyonellere erişmenize yardımcı olacaktır. 

Örneğin, taşıyıcı annelik ile ilgili yaygın yanlış anlaşılmalardan bir tanesi, taşıyıcı annenin kurallara uymayabileceği ve çocuğu kendisine alabileceğidir.

Açık söylemek gerekirse; durum hiç de böyle değildir.

Bir taşıyıcı annelik sözleşmesi yaptığınızda, bütün taraflar arasında gerçekleşen ve şu şartlar üzerinde anlaştığınız etik bir anlaşma yapmış olursunuz: Normal şartlarda doğal ebeveynleri tarafından dünyaya getirilemeyecek olan çocuğun güvenli ve sağlıklı teslimatı.

Kıbrıs’ta Taşıyıcı Annelik

Diğer ülkelerin aksine, Kıbrıs’ta taşıyıcı anneliğin karşılanış biçimi daha hoşgörülü ve özgürlükçüdür.

Örneğin Kıbrıs’taki düzenlemeler, taşıyıcı anneye embriyo transfer edilmesine izin vermektedir- merkezler, hiçbir yasal zorlukla karşılaşmadan, embriyoyu müstakbel ebeveynlerden taşıyıcı anneye transfer edebilirler.

Kıbrıs’taki doğru Tüp Bebek tedavi merkeziyle birlikte, kesin bir anlaşmanın devreye sokulacağından emin olabilirsiniz. Böylelikle her iki tarafın da şartlardan, tedavi seçeneklerinden ve ilişkili maliyetlerinden memnun olması garantilenmiş olacaktır.

Kıbrıs’ta taşıyıcı anneliğin bu kadar popüler olmasının birçok sebebi bulunmaktadır- tedavinin başka formları olan embriyo transferi ve yumurta donasyonu için de olduğu gibi. Bunlar:

 • Öncelikle Kıbrıs, Tüp Bebek tedavileri için en uygun fiyatlara sahip yerlerden birisidir- taşıyıcı annelik de dahil. Hayallerinizin gerçekleşmesi için ilerleme kaydederken, maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
   
 • Kıbrıs, oldukça yüksek yaşam standartları ve uygun fiyatlı geçim masrafları olan bir ülkedir. Tedaviniz için buraya yapacağınız yolculuğa değeceğinden emin olabilirsiniz. Burada deneyiminizden daha çok keyif alabilir, stres seviyenizi düşürebilirsiniz.
   
 • Birçok ada ülkesi gibi Kıbrıs da tüm yıl boyunca mükemmel bir havaya ev sahipliği yapmaktadır. Kış aylarında gelseniz bile iklimi sayesinde tüm deneyimin tadını rahatlayarak çıkarabilirsiniz.
   
 • Kıbrıs'a ait taşıyıcı annelik başarı oranları oldukça yüksektir, diğer tüm Kıbrıs Tüp Bebek başarı oranları gibi. Kaliteli tedavi ile kanunlardaki kolaylıkların birleşmesi sayesinde, bu muazzam kalitedeki terapiyi hiçbir endişe duymadan yaşayabilirsiniz.

Taşıyıcı Annelik Yöntemi İçin Neden Dünya Tüp Bebek’i Seçmelisiniz?

Öncelikle Dünya Tüp Bebek Avrupa’daki en iyi İngilizce konuşulan Tüp Bebek merkezlerinden biri olarak sıralanmaktadır. Kalitemiz ve itibarımızla birlikte etik profesyonellerle çalışacağınızı bilmek, ekibimizle çalışırken rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Taşıyıcı annelik sürecinin ürkütücü olabileceğini biliyoruz, bu sebeple her şeye açıklık getirerek daha iyi bir deneyim yaşadığınızdan emin olmak istiyoruz. İnsanların Kuzey Kıbrıs’taki merkezimizi tercih etmelerinin sebeplerinden bazıları şu şekildedir:

 • Oldukça yüksek başarı oranlarına sahibiz. Bizi Avrupa’daki en iyi Tüp Bebek merkezlerinden biri yapan şeylerin başında yüksek başarı oranları vadetmemiz ve bunu yerine getirmemiz gelmektedir ve aynı zamanda ister sperm donasyonu, ister yumurta donasyonu ya da başka bir tedavi yöntemi olsun tüm hastalarımızın yüksek kaliteli tedavilerden yararlanmasını sağlamamızdır.
   
 • Yardımcı üreme teknolojisinin imkanlarını kullanıyoruz. Tüm uzmanlarımızın ve ekibimizin kalitesi için, uzmanlarımızın bilgilerini yüksek kaliteli donanımlarla destekliyoruz. Bu da, işin her seferinde doğru standartlara uygun olarak ve hatasızca yapıldığından emin olmamızı sağlıyor.
   
 • Dünya Tüp Bebek olarak tamamen ISO 9001:2008 sertifikalı olduğumuzu söylemekten gurur duyuyoruz. Bu sayede, tamamen güvenilir olduğumuzdan ve sürecin her bölümünde en kaliteli yönetimin sağlanacağından emin olabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz varsa, açıklayıcı cevaplar alacağınızı temin edebiliriz.
   
 • Aynı zamanda, başarısı kanıtlanmış uzman bir ekibe sahibiz. Taşıyıcı annelik sürecinizde günlük desteğe ihtiyacınız olması durumunda ya da risk almadan mümkün olan en uygun fiyatlı tedaviyi almak istediğinizde, uzman ekibimiz sizin için en faydalı Tüp Bebek tedavisini seçmede oldukça başarılıdır.

Sizi temsil eden ve kişisel ve profesyonel ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi tedaviyi uygulayacağımıza inanıyoruz. Kalite ve süreklilik bizim için en önemli iki faktördür; bu nedenle en kaliteli Tüp Bebek tedavilerini, hizmet kalitesinde bir düşüş olmadan, uygun fiyatlarla size ulaştırıyoruz.

Taşıyıcı annelik fiyatı nedir?

Doğumla bağlantılı her süreç gibi, taşıyıcı anneliğin maliyeti de diğer Tüp Bebek tedavisi fiyatları ile benzer şekildedir. Eğer çift bir taşıyıcı anneye sahipse fiyat, €4,500’dan başlamaktadır. Diğer ülkelerdeki taşıyıcı annelik fiyatları ile karşılaştırıldığında, bu çok iyi bir başlangıç fiyatıdır. 

Taşıyıcı anneliğin fiyatını ve başarılı bir taşıyıcı annelik süreci yaşamanız için ne tür harcamalar yapmanız gerektiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacağız.

Dünya Tüp Bebek ile, uçuş ve konaklamadan ilaçların maliyetlerine, kontrollerin ve taramaların ayarlanmasından, sizin için doğru taşıyıcı anneyi bulma hazırlıklarına kadar her şeyin ayarlanmasında size yardımcı olacak güvenilir uzmanlar ile çalışıyor olacaksınız.

Bu maliyetler, karşılayabileceğiniz düşük fiyatlı taşıyıcı anneyi bulmanızı kolaylaştıracaktır. Geride bırakılan hiçbir şey olmadığı ve her şey düşünülerek sağlandığı için birçok insanın taşıyıcı anneliği neden tercih ettiğini görmek oldukça kolaydır.

Dünya Tüp Bebek ile taşıyıcı annelik deneyiminizin sağlıklı bir başarıya ulaşacağından emin olabilirsiniz.

Doğru kararı bugün verin

Tabi ki, taşıyıcı annelik her zaman için bireysel bir süreçtir ve her taşıyıcı anne farklı zorluklarla karşılaşabilir. Bu nedenle, güvenebileceğiniz profesyonellerle çalışmanız oldukça önemlidir. Dünya Tüp Bebek ile taşıyıcı anneliğe uzanan yolu anlaşılması kolay bir hale getirebilirsiniz. Sizi bekleyen aşamaları anladığınızdan her zaman emin olarak, taşıyıcı annelik sürecinin olabildiğince başarılı geçmesini sağlayabiliriz.

Bizimle bugün iletişime geçin ve ebeveyn olma hayalinizi gerçekleştirmek için taşıyıcı annelikten yararlanmanıza en iyi şekilde nasıl yardımcı olabileceğimizi yakından değerlendirelim.
 

Taşıyıcı Annelik SSS

Kendi yumurta ve spermini kullanan çiftler taşıyıcı anne kullanmalarına rağmen genlerini %100 oranında çocuklarına aktarabiliyorlar.

Evet, kendi taşıyıcı annenizi getirebilirsiniz. Kıbrıs’a geliş öncesinde tüm tıbbi testleri tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Tıbbi nedenlerden taşıyıcı annelik Kıbrıs’ta serbesttir.

HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE YARDIM EDELİM

Dünya tüp bebek merkezi uzman kadrosu, sizin için en uygun tedaviyi belirleme ve sizi en doğru şekilde yönlendirme arzusundadır. Bizimle iletişime geçip aile kurma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabiliriz!

BİZE ULAŞIN

İlgili Blog Makaleleri

Tüp Bebekle ilgili son gelişmeleri Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz

ÜCRETSİZ DANIŞMA

İnfertilite geçmişinizi görüşüp size en uygun ve etkili tedaviyi tavsiye etmekten mutluluk duyarız