Sperm Donasyonu

Sperm Donasyonu Nedir?

Sperm donasyonu, erkekte hiç spermin saptanmadığı ve testislerden herhangi bir şekilde sperm elde edilmeyen çiftler, ya da erkeğin spermi ile elde edilecek bir gebelik tıbbi yönden önerilmediği durumlarda başvurulan bir uygulamadır.

Sperm Donasyonunda uygulama nasıl olmalıdır?

Günümüzde Sperm Donasyonunda kullanılan spermler Amerika, Danimarka gibi ülkelerde bulunan sperm bankalarından temin edilen tüm tıbbi tarama testleri yapılmış, bağışta bulunanların tıbbi, fiziksel, etnik özellikleri kayıt altında tutulan, sağlıklı fertil erkeklerden temin edilmektedir.

Sperm Donasyonu Hangi Vakkalar İçin Uygulanabilir?

 • Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan bir sebep nedeni ile ejekülat ya da testislerden sperm elde edilemeyen vakalar.
 • Spermin tespit edildiği fakat yapısal bozukluklarının saptandığı, yumurtayı dölleme yeteneğinin olmadığı durumlar.
 • Tanısı konulmuş bazı genetik kalıtımsal rahatsızlıkların tespit edildiği ve erkeğin çocuğuna bunun geçişinin söz konusu olduğu durumlarda.
 • Erkeğin HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyıcılığı olduğu durumlarda.
 • Etkilenmiş RH uyuşmazlığı olduğu durumlar.

Sperm Donasyonu Uygulaması Öncesinde Çiftlerden Bayanın Değerlendirilmesi ve Takibi

Sperm Donasyonu işlemi öncesi, muhakkak bayanın muayene, ultrasonografi, bazı hormon testleri ile değerlendirilmesi ve bunlarda bir problem tespit edilmezse o zaman diğer tarama testlerinin yapılıp çiftin Sperm Donasyonu programına alınması gerekir. Bunlardan sonra bayanın belirlenen dönemde ultrasonografi ve horman tetkiki ile yumurta takiplerine başlanır. Bayan'ın yumurtaları kullanılamıyorsa sperm donasyonu tedavisi embriyo donasyonu tedavisine çevirilir.

Sperm Donasyonunda Dikkat Edilecek Hususlar

Sperm Donasyonunda kullanılan spermler sperm bankalarından temin edilen (günümüzde daha çok Danimarka, İngiltere, Amerika’daki sperm bankalarından) fertil, sağlıklı erkeklerden alınmış özel koşullar altında dondurulmuş spermlerdir.

Sperm bankalarından,sadece Sağlık Bakanlığının özel izni ve onayı ile alınan ,sertifikalı her türlü zorunlu testleri yapılmış spermler bu uygulamada kullanılabilir. Bu banka spermlerinin sertifikalarında, zorunlu testler haricinde bağışta bulunan kişinin eğitim durumu,etnik kökeni detaylı fiziksel özellikleri bulunmaktadır.

Sperm Bankasına bağışta bulunan kişilere

 • HIV
 • Hepatit B
 • Hepatit C
 • Sifilis
 • Klamidya
 • Gonore
 • Karyotip (46 XY)

Taramaları yapıldıktan sonra testlerde herhangi bir problem tespit edilmezse donör programına kabul edilirler. Ayrıca sperm donasyonunun uygulandığı ülkenin yasal mevzuatına göre donörden ilave testlerde istenebilir (örneğin talasemi,kistik fibrozis,sickle cell anemia……).

Sperm Donasyonunda Çift İçin Kullanılacak Spermin Belirlenmesi

Tüm tarama testleri yapılmış, her yönden sağlıklı, kan grubu, RH faktörü belirlenmiş, kişiden alınan banka spermi ile alıcı anne ve babanın kan grubu, RH faktörü fiziksel özellikleri arasındaki uyum araştırılıp seçim yapılır.

Seçimi yapılan dondurulmuş banka spermi, daha sonra bayandan yumurta toplama aşamasına geçildiğinde çözdürülür, bayandan elde edilen yumurtalar sırası ile mikroenjeksiyon aşamasına geçilir ve daha sonra belirlenen günde embriyo transferi aşamasına geçilir.

Sperm Donasyonunda Başarı

Sağlıklı fertil banka spermi ile yapılan sperm donasyonunda başarı şansı bayanın yaşı, yumurtalık rezervi ve tedaviye cevabı ile ilişkilidir. Çoğu zaman diğer mikroenjeksiyon uygulamalarında olduğu gibi çoğul gebelikle karşılaşılabilir.

Sperm Donasyonu SSS

Evet, bekar kadınlar sperm donasyonu programımızdan yararlanabilirler.

Kıbrıs’ın en büyüğü olan sperm bankamızda tüm etnik kökenlerden sperm bulunmaktadır.

Tüp bebek merkezimiz sadece Danimarka’da bulunan Dünya’nın en saygın sperm bankası olan Cryos International firması ile çalışmaktadır. İthal edilen tüm spermler gerekli testleri yapılmış ve Sağlık Bakanlığımız tarafından onaylanmış spermlerdir.

HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE YARDIM EDELİM

Dünya tüp bebek merkezi uzman kadrosu, sizin için en uygun tedaviyi belirleme ve sizi en doğru şekilde yönlendirme arzusundadır. Bizimle iletişime geçip aile kurma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabiliriz!

BİZE ULAŞIN

İlgili Blog Makaleleri

Tüp Bebekle ilgili son gelişmeleri Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz

ÜCRETSİZ DANIŞMA

İnfertilite geçmişinizi görüşüp size en uygun ve etkili tedaviyi tavsiye etmekten mutluluk duyarız