Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta Donasyonu Nedir-Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Hamile kalması artık tüm şartlar altında sıfıra inmiş, genetik olarak da olumsuzluklar ile karşılaşmış anne adayları için yumurta donasyonu ile birlikte bir bebek sahibi olma tedavisi uygulanır. Yumurta donasyonuyla yine tüp bebek tedavisinde olduğu gibi bir tedavi süreci geçirilir. Bir başka kadından alınan yumurta, anne adayına nakledilir. Bu şekilde başarılı bir tedavi süreci geçirildiğinde isteyen anne adayı, bebek sahibi olabilmektedir. Yumurta verecek olan kişilere bağışcı yani dönor da denmektedir. Tüp bebek tedavisi sonucunda hiçbir şekilde sonuç alamayan kişiler yumurta donasyonu tedavisine yönelmektedir. Bu sayede bebek sahibi olmak isteyen kişiler güzel sonuçlar alabilmektedir.

Yumurta Donasyonu Neden Tercih Edilir?

Tüp bebek ve çeşitli tedavi uygulamaları sonucunda hiçbir şekilde yüzü gülmeyen ve olumlu sonuç alamayan çiftler bu tedavi yöntemini tercih edebilmektedir. Tüm bebek sahibi olma prosedürünü uyguladıktan sonra uzun tedavi süreçlerine ragmen bir bebek sahibi olunamıyor ise yumurta donasyonu seçilmektedir. Yumurta donasyonu tedavisinin anne ve baba adaylarına psikolojik olarak da etkileri olmaktadır. Farklı bir bebek sahibi olma yönteminden ziyade yumurta donasyonu ile sahip olacağınız bebeğiniz için bir evlatlık psikolojisi hissetmeyeceksinizdir. Bu durumda babası belli olduğu için ve anne bebeğini kendi doğurup büyüteceği için psikolojik olarak olumlu etkiler verecektir. Çevreden gelebilecek olan kısır algısına karşı da bir yanıt olacaktır. Başına kanser veya oldukça güçlü ilaç tedavisine maruz kalma durumları yaşamış olan kişilerin yumurtalıkları alınmış olabilir. Böyle anne adaylarının yine hamile kalma olasılığı elde edilmektedir.

Kimler Yumurta Donasyonu İle Tedaviyi Tercih Eder?

Doğuştan gelen hasarlar olabilir. Doğuştan veya sonradan geçirilen bir hastalık sebebiyle yumurtalıkları alınmış olan kadınların bebek sahibi olma şansı vardır. Menopoza girdiği için yumurta üretimi yapamayan kadınlar için de bir umut ışığı olmuştur. Ciddi hastalıkları sebebiyle yumurtalığını aldırmış olan kadınların da bu durumda hamile kalma şansı vardır. Tercih edilebilmektedir. Kanser tedavisi ile birlikte kemoterapi gören kadınların yumurtalıkları zarar görmüş olabilir. Bu hamile kalmaya engel olabileceği için yumurta donasyonu tercih edilebilmektedir.

Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelik olarak yumurta donasyonu yaptırmak isteyen aile tedavi süreci ile ilgili bilgilendirilir. Sonra mevcut olan dönorlar aileye anlatılır ve biyolojik olarak eldeki şartlar anlatılır. Tedavi süreci esnasında ve sonrasında hiçbir şekilde alıcı ve vericiler birbirini tanımaz, bilmez. Önemli olan kaliteli ve güvenilir bir donasyon merkezine başvurmaktır. Anne adayı ve yumurta dönoru için aynı anda bir tedavi süreci başlatılır. Daha sonra ilaç tedavisine devam edilir. Anne adayı ve dönor için gerekli işlemler yapıldıktan sonra embriyo rahime yerleştirilmeden önce gebelik testi yapılır.

Kategoriler
En Son Makaleler

Covid-19 Aşısı ve Tüp bebek

COVID-19 aşısı ve tüp bebek: COVID-19 aşısı olan gebeler, aşıyla ilişkili yan etkiler açısından CDC tarafından yakından takip edilmektedir. CDC, bu takiplerden elde edilen verilere

Detaylı bilgi
healthy food ivf

Tüp Bebek Diyetiniz

Tüp bebek tedavi sürecinden geçmek, vücudunuzdan çok şey gerektirecek zor bir süreç olabilir. Bu nedenle, enerji ve gücü artırmak için vücudunuzun doğru miktarda besin kazanmasına

Detaylı bilgi
Early menopause

Erken Menopozun Semptomları Nelerdir?

Menopoz, kadınların adet görmesini 12 aydan uzun süreyle durduran, kadınların hayatının bir evresidir. Ortalama olarak 51 yaşından sonra görülür, ancak bazı kadınlarda daha erken görülebileceğini

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
a free ebook with a pregnant woman sitting in a park

WAIT!

Before you leave,
Download our FREE eBook!

IVF 101: A Complete Guide to Assisted Reproduction

If you’re wondering about IVF, yet all the data online confuses you, this is what you need. All your questions are answered right here in an easy-to-read handbook about anything IVF.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest