Yumurta Nakli Nasıl Yapılır?

Yumurta Nakli Nasıl Yapılır?

Yumurta nakli veya diğer bir adı ile bilinen yumurta donasyonu tedavisi yumurta üretmeyen veya menepozda olan kadınların genç, sağlıklı ve doğurganlığını kanıtlamış başka bir kadının yumurtaları ile eşinin sperminin döllenmesi sonucu elde edilen embriyoların anne adayına transfer edilmesi ile tamamlanan tedavi şeklidir.

Yumurta Donasyonu için donörlerin seçimi nasıl yapılmaktadır?

  • Yumurta bağışlayan kişiler 21-30 yaş arasında ve sağlıklı kişiler olmalıdır.
  • Donörün daha önce sağlıklı çocuk doğurmuş olması tercih edilir.
  • Yumurta bağışlayan bayanda zekâ geriliği ile ilgili aile hikâyeleri olmamalıdır.
  • Aile hikâyelerinde kalıtsal hastalıklarla ilgili problem olmamalıdır.

Yumurta donasyonunu tedavisinde yumurta vericisinin kan grubu, ten rengi, göz rengi, saç rengi, vücut yapısı ile fiziksel özelleri anne adayının fiziksel özelliklerine ve kan grubuna uygun olarak seçilir.

Anne adayı ve yumurta donörünün adet günü koordinasyonu sağlanması için doğum kontrol hapları kullanılır. Yumurtalarını bağışlayacak olan bayan yumurtalarını geliştirici tedaviye başlarken, anne adayı ise rahim hazırlığına başlayarak östrojen tedavisine başlamaktadır.  Östrojen transfer edilecek embriyoların rahme tutunması için rahim içi tabakasının kalınlaşmasını sağlar.

Donörün yumurtaları istenilen büyüklüğe geldiğinde yumurta toplama işlemi (OPU) yapılmaktadır. Donöre uygulanan yumurta toplama işlemi ile aynı gün baba adayından da sperm örneği alınarak tedaviye başlanılır. Anne adayı ise aynı gün vajinal yolla progesteron kullanmaya başlar. Sperm örneğinin verildiği gün 3 ya da 5 gün sonra oluşan kaliteli embriyoların 2 yâda 3 tanesi anne adayının rahmine transfer edilir. Embriyo transfer işleminden sonra anne adayı östrojen ve progesteron kullanmaya devam edip transfer işleminden 12 gün sonra kanda hamilelik testi yaptırması istenilir.

Yumurta nakli tedavisinin başarı oranı %75’e kadar olmaktadır. Gebelik oluştuktan sonra anne adayının hamilelik takibi normal hamilelik şeklinde takip edilir.  Yumurta donayonu ile oluşan gebeliklerde düşük oranı normal yolla oluşan gebelikler ile aynı olup düşük oranı %10’dur.

Daha fazla bilgi almak için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz: www.dunyaivf.com

En Son Makaleler

Yumurta Bağışı: Kabule Doğru

Yıllardır kısırlıkla mücadele ediyorsanız, inişli çıkışlı duygulara sahipsiniz. Kendi bebeğinize sahip olabilmek için başarısızlıkla sonuçlanan birçok tedaviye yok yere katlandınız. Bu yüzden, yumurta bağışını sonraki

Detaylı bilgi
PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

PGT yöntemi ile hem çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilirsiniz hem de herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz!

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
a free ebook with a pregnant woman sitting in a park

WAIT!

Before you leave,
Download our FREE eBook!

IVF 101: A Complete Guide to Assisted Reproduction

If you’re wondering about IVF, yet all the data online confuses you, this is what you need. All your questions are answered right here in an easy-to-read handbook about anything IVF.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest