SIKÇA SORULAN SORULAR

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Aşağıdaki link'e tıklayıp bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size 24 saat içerisinde geri dönüş yapacağız.

BİZE ULAŞIN
  • Ödeme yapacağınız miktar ile ilgili olarak merkezimizi arayarak muhasebe bölümünden işleminizle ilgili yapmanız gereken ödeme tutarını öğrenebilirsiniz.
  • Ödemelerimiz Euro cinsi üzerinden belirlenmiş olup, ilk işlem gününde tamamı nakit ödenecek şekilde kabul edilmektedir. Eğer istenirse günlük KKTC piyasası döviz kurları temel alınarak TL/USD veya GBP olarak ödeme kabul edilebilir.
  • Ödemelerde herhangi bir taksitlendirme seçeneği bulunmamaktadır.

Uygulanacak olan işlemin ön hazırlık süreci bulunduğunuz yerde tamamlandıktan sonra Kıbrıs’ a geliş tarihiniz belli oluyor ve Kıbrıs’ ta kalış süreniz yapacağınız işleme göre en kısa 2 gece en uzun 7 gece olabilmektedir. Bu süre ile ilgili işleminize göre merkezimizi arayarak kesin olarak öğrenebilirsiniz.

En önemli faktör yaştır.Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşında sonra pratik olarak gebelik şansı ihmal edilebilecek kadar azdır. Daha önce geçirilmiş cinsel yollar bulaşan enfeksiyonlar, yumurtalık ve tüpleri etkileyen,enfeksiyonlarda, gebelik şansını olumsuz olarak etkiler.

Spermlerin kalitesi, rahim içinde embryoların tutunmasını engelleyecek yapışıklık, myom veya polip gibi problemlerin olması, tüplerin tıkalı ve içlerinin su dolu olması tüp bebekte başarıyı olumsuz olarak etkiler.

Tüp bebek 44 yaşına kadar uygulanabilir. Ancak 40 yaşından sonra şansın az olduğu bilinmelidir.

Mikronenjeksiyon tek bir spermin yumurta içine zerk edilerek döllenmenin sağlandığı bir tüp bebek yöntemidir.

Mikroenjeksiyon erkek kısırlığında tüp bebek ise kadına ait kısırlıkta kullanılır.

Gebe kalamayan ve klasik tedavi yöntemlerinin etkisiz olduğu durumlarda bu yöntemler uygulanır.

Yumurtalıkların uyarılması, yumurta toplanması, yumurtaların sperm ile döllenmesi, ve döllenmiş yumurtaların nakli (embryo transferi) aşamalarından oluşur.

Sperm sayısı az ise mikroenjeksiyon yapılır. Menide hiç sperm olmaması durumlarında ise testislerden cerrahi olarak sperm aranması gerekir.

Vajinal ultrason ile yumurta toplanır.Genelde kısa süreli bir anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir.

Genellikle işlemden bir süre sonra evine gidebilir ve hatta aynı gün öğleden sonra işine dönebilir.

Yumurtalıkların tüp bebek amaçlı uyarılması rezervi azaltmaz.

Yumurtaların döllenmesi için olgun ve yapısal olarak normal olmaları gerekir.Her yumurta döllenmeye müsait değildir.Döllenen her yumurta ise sağlıklı bir embryo haline dönüşmez.

Embryo transferi basit bir işlemdir.Rahim ağzından ince bir plastik katater ile ultrason eşliğinde rahim içine yerleştirilir.

Transfer sonrası artan embriyolar, embriyolog tarafından tekrar değerlendirilir ve kalan embryolardan dondurulabilecek kalitede olanlar varsa,aileye dondurmak isteyip istemedikleri hususunda danışılır.

Sağlıklı embriyolar taze transfer için seçilir. Kadının yaşına göre 1-3 embryo rahim içine yerleştirilir.

Öncelikle ikizden fazla çoğulları engellemek gerekir. Bu da gebelik sansı yüksek olan kadınlarda (genç, daha önce gebe kalmış, üçten fazla transfer edilebilcek kaliteli embriyosu olanlar) transfer edilecek embriyoların sayısının azaltılması ile sağlanır. İkiz gebeliklerde genelde herhangi bir girişim yapılmaz.Üçüz gebeliklerde ise indirgeme –azaltma işlemi önerilir.

Diğer bebeklerin de kaybı %5 oranında görülür.Üçüzden ikize indirilen ikizlerde normal ikizlere oranla erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin oranı daha fazladır.

İstirahatın faydası gösterilmiş değil.Normal yaşama devam edilmesini öneriyoruz.

Cinsel yaşam ve spor dışında normal aktivitelere transfer sonrasında hemen dönebilir.

Transfer günüden sonra 11. gün yapılacak olan kanda Beta-HCG testi ile hamilelik olup olmadığı görülebilmektedir. Embriyo transferi sonrasında hemşire hanımlar test tarihi ile ilgili kesin hangi gün yapılacağı hakkında bilgi vermektedirler.

Gebelik testi gününe kadar ilişki önermiyoruz, ancak bu da etkinliği kanıtlanmış bir uygulama değildir.

Kanser riskinde artış söz konusu değil.Yumurtalıkların aşırı uyarılması (hiperstimulasyon) en önemli risktir.

Dış gebelik olasılığı %1-3 civarındadır. Hem rahim içinde hem de dışında olma olasılığı ise %0.5 tir. Buna heterotopik gebelik denir.

Bu oranlar merkezden merkeze çok değişir.Girne Tüp Bebek Merkezinde vitrifikasyon tekniği ile çok başarılı bir embriyo dondurma programımız mevcuttur.

Tüp bebek ile gebelik olmaması durumunda detaylı bir araştırma yapılmalıdır.Eğer gebeliği engelleyecek bir neden bulunursa tedavi edilmelidir.Ancak çoğu zaman belirgin bir neden bulunmamaktadır.

Tedavinin başından gebelik testi gününe kadar yaklaşık 30 gün sürer.

Transfer sonrası yolculuk yapmanın bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir sakıncasının olmadığından işlem sonrası tavsiye ettiğimiz gibi transferden ertesi gün veya aynı gün dönmenizin bir sakıncası bulunmamaktadır.

Bunun için belirlenmiş kesin bir sayı belirtilmemekle beraber,üç denemeden sonra gebelik şansı düşer. Daha sonraki denemelerde de gebelik edilebilir ancak şans daha azdır.

Belirlenebilir, ancak etik ve kanuni nedenlerde dolayı pek çok ülkede bu mümkün değil.

Eğer aile içinde rastlanan genetik hastalıklar varsa ve bu hastalıkların preimplantasyon tanısı mevcut ise embryolar üzerinde inceleme yapılabilir.

Akdeniz anemisi, orak hücreli anemi, ve bunlara benzer tek gen üzerinden geçiş gösteren çok sayıda hastalıkta embryolarda genetik tanı mümkündür.

Gebelik oluştuktan sonra koryon villus örneklemesi veya amniosentez ile genetik hastalıklardan bazılarının tanısı konabilir.

Başarı kadının yaşına ve embriyo kalitesine bağlıdır.30 yaşın altında gebelik oranları %50 yi geçer ancak 40 yaşında sonra %10-15’lere düşer.

En önemli riskler ,çoğul gebelik ve hiperstimülasyon sendromudur.

İşlemin hiçbir aşamasında yatış gerekmez.

Herhangi bir fark yok. Sadece testis içinden alınan spermlerin döllenme amaçlı kullanıldığı durumlarda az da olsa bazı anomalilerde artış olabiliyor.

Havaalanından merkezimize olan uzaklık yaklaşık olarak 42 km, bağlantılı olduğumuz otelimiz ile merkezimizin uzaklığı ise yaklaşık 7 km dır.

ÜCRETSİZ DANIŞMA

İnfertilite geçmişinizi görüşüp size en uygun ve etkili tedaviyi tavsiye etmekten mutluluk duyarız