Yumurta Donasyonu Tedavisi Dünya Tüp Bebek Kıbrıs

Yumurta Donasyonu Tedavisi Kıbrıs

Yumurta donasyonu kendi yumurtası ile bebek sahibi olamayacak kadınlara uygulanan bir yöntemdir. Kendi yumurta hücresi ile gebe kalamayan ancak anne olmak isteyen kadınlara yardımcı olmak için geliştirilen bu yöntem yaygın olarak tercih edilmektedir. Yumurta donasyonu ile normal yolla oluşan gebelik karşılaştırıldığında hamilelik yaşanma süreci aynı şekilde olmaktadır. Bu işlemde %70 olarak başarı oranı sağlanmaktadır.

Yumurta donasyonuna başvuran kadınlar genel olarak bazı durumlardan ötürü bebek sahibi olamamaktadır. Hamile kalınmasını engelleyen sebepler doğuştan da olabilir sonradan da oluşabilir. Hiç adet görmemiş ancak rahim içi mukozası iyi olan bir kadın için bu yöntem tercih edilebilir. Kemoterapi veya radyoterapi gibi uygulamalara maruz kalan kadınların çoğunda yumurta hücreleri kaybolur. Bunun dışında cerrahi müdahaleler sebebiyle de yumurtalıklar alınmış olabilir. Erken menopoz da yumurta donasyonunun tercih edilmesine yol açan sebeplerden biridir.

Tüp bebek yöntemi bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Türkiye’de birçok yerde tüp bebek işlemini başarı ile sonuçlandıran merkezler vardır. Ancak bu yöntemi deneyip başarısız olan çiftlerde de yine yumurta donasyonuna geçiş yapılabilmektedir. Yumurta donasyonunun tüp bebekten farkı Türkiye’de uygulanamıyor olmasıdır. Bu yöntem ile bebek sahibi olmak isteyen çiftler Kıbrıs üzerinde yer alan merkezleri tercih etmektedirler.

Kıbrıs dışında yumurta donasyonunun gerçekleştirildiği başka ülkeler de mevcuttur. Bunlar ABD, İspanya, Arjantin, Belçika, İsrail, İngiltere, Hindistan ve Yunanistan’dır. Başarı oranları sıralandığında farklı kriterlere göre bu ülkelerde yapılan yumurta donasyonu sonucu başarılı olan hamileliklerin yüzdeleri değişiklik göstermektedir.

30 yaş altında olan ve sağlıklı bir şekilde doğum yapan, verici yumurtası kullanan ülkeler arasında ABD, İspanya ve Kıbrıs yer almaktadır. Bu başarı oranı %60 ile %70 arasında olmaktadır.

Sıradan sağlıklı kadın donörler kullanılarak yumurta donasyonu yapılan ve başarılı olan ülkeler ise Arjantin, Belçika, ABD ve Güney Kıbrıs’tır. Bu oran da  %40 ile %45 arasında değişiklik göstermektedir.

Daha önce farklı yöntemler denemiş ancak gebe kalamamış yumurta sayısının fazla olduğu vericilerin kullanıldığı ülkeler de İsrail, İngiltere ve Hindistan’dır. Bunların başarı oran da %30 ile %37 arasında değişiklik göstermektedir.

Yumurta naklinin Türkiye gibi uygulanmasına izin verilmediği başka ülkeler de vardır. Avrupa’da yer alan İtalya, Fransa ve Almanya yumurta donasyonunun yasal zorunluluklar nedeniyle izin verilmediği ülkeler arasında yer almaktadır.

Türkiye’de yaşayanlar için tercih edilecek en yakın ülke Kıbrıs’tır. Yumurta donasyonu konusunda oldukça başarılı işlemler gerçekleştiren Kıbrıs birçok çiftin yüzünü güldürmektedir. İsteğin çok fazla oluşu ve bu uygulamanın sınırlı sayıda yapılabilmesi sebebiyle Kıbrıs merkezlerinde tüm işlemler titizlik ile yapılmaktadır. Deneyimler ve teknolojisi incelendiğinde yumurta donasyonu ile bebek sahibi olmak isteyenlerin tercih edebileceği en güvenilir merkezler Kıbrıs’ta yer almaktadır.

İlgili Blog Makaleleri