Tüp Bebekte Dış Gebelik Riski Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebekte Dış Gebelik Riski

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, infertil (doğurganlığı kaybetmiş) durumda olan ebeveynlerin eşey hücrelerinin alınarak laboratuar ortamında birleştirilmesi(döllenme) daha sonra ise anne rahmine implante edilmesidir. İnfertilitenin anneden veya babadan kaynaklı birçok nedeni olabilir.

Dış Gebelik Nedir?

Normal şartlar altında sperm ile yumurtanın birleşmesinden oluşan zigotun anne rahmine implante olması yani gömülmesi ve orada gelişmesi gerekir. Rahim haricinde zigotun gömüleceği her yer tıpta “anormal” kabul edilir ve risklidir. En sık görülen dış gebelik çeşidi, fallop tüpleridir. Bu tüpler normal şartlar altında yumurta overlerde geliştikten sonra, olgun yumurtanın rahme getirildiği kanallardır ve dış gebelik bu kanalların yumurta tarafından tıkanmasına neden olabilir. Daha kötüsü bu kanalların yırtılmasına sebebiyet verebilir. Dış gebelikte çocuk (embriyo) gelişimi olmaz. Dış gebelik tespiti yapıldığında ilaçlarla veya cerrahi operasyonla tedavi gerekmektedir. Aksi takdirde anne hayatı riske girebilir.

Tüp Bebekte ve Normal Doğumda Dış Gebelik Riski

Normal doğumlarda dahi dış gebelik riski mevcuttur. Özellikle annenin sağlık geçmişiyle alakalı bu durumu artırıcı çeşitli nedenler olabilir. Mevcut şartlarda detaylı bir araştırma normal doğum için bölgeden bölgeye değişeceği için net bir şey söylemek zordur. Ancak araştırma verileri tüp bebeklerde dış gebelik riskinin yüzde 2 civarında, normal gebelikte ise 1,5 civarında olduğunu göstermektedir. Ancak dış gebelik erken teşhiste cerrahi operasyonsuz bile düzeltilebilen bir sorundur. Bunun yanında tüp bebek operasyonları sonrasında anne sık sık izlenmekte, bu risk düşünülerek hareket edilmektedir. Türkiye’de tüp bebek operasyonları sonrasında görülen dış gebeliklerin çok büyük bir kısmı fallop tüplerinin hasarlı olmasından dolayıdır. Bu nedenle sık sık yapılan kontrollerle risk oldukça düşürülebilir.

Tüp Bebekte Dış Gebelik Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

1.Daha Önceki Dönemlerde Cinsel Yolla Bulaşan Bir Hastalık Geçirmiş Olmak.

Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar genelde iç genital organlarda kalıcı hasara neden olur. Kadınlarda uterus, fallop tüpleri veya overleri etkileme ihtimali olan bu hastalıklar dış gebeliğin habercisidir. Daha önce de belirttiğim gibi özellikle fallop tüplerinin geçirilen bir hastalığa bağlı olarak tıkanması embriyonun uterusa değil bu tüplere yerleşmesine neden olarak hem anne hem çocuk hayatı için tehlike arz eder. Sağlık geçmişinde bu tür bir sorun olan bireylerin tüp bebek yapmadan önce doktorlarına bu durumu bildirmesi önemlidir.

2. Önceki Hamilelikte Dış Gebelik Oluşmuş Olması

Kadın daha önceki gebeliğinde dış gebelik geçirmişse, dış gebelik geçirmesine neden olan sorun hala devam ediyor olabilir. Bunun yanında önceki hamileliğinde fallop tüpünde büyüyen embriyo tüplere zarar vermiş veya yapısını bozmuş olabilir. Bu durumlarda ikinci hamilelikte dış gebelik rüski gözle görülür biçimde artar.

3.İleri Yaşlarda Hamile Kalınması ve Çeşitli Toksik Maddeler

Fallop tüpleri kontraksiyonlarla (kasılmalarla) yumurtalıktan çıkan hücreyi gelişmesi gereken yereyani uterusa götürür. Burada ekstradan silya gibi yumurtayı vakum gibi tutan ve karın boşluğuna düşmesini engelleyen mekanizmalar da mevcuttur. Hem kontraksiyonları oluşturan mekanizmalar hem de silyalar yaş ilerledikçe hassasiyetini ve etkinliğini yitirmeye başlar. Bu da yumurtanın karın boşluğunda veya fallop tüplerinde gelişme ihtimalini artırır. Toksik içerikli maddeler de (özellikle sigara) aynı nedenden dolayı dış gebelik riskini artırır.

4.Yapılan Operasyonlar Ve Diğer Nedenler

Doğumsal kusurlar veya sonradan genital organları etkileyen bir hastalık için tedavi sürecine girmiş anne adayları risk grubundadır. Aslında kısaca özetlendiğinde genital bölgeye cerrahi operasyonlar dış gebelik riskini artırır diyebiliriz. Kürtaj da bu gruba dâhildir.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Erken dönemde dış gebelik herhangi bir belirti vermese de ilerleyen dönemlerde fallop tüplerine yapılan baskının sonucu olarak bel bölgesinde ağrılar ortaya çıkar. Embriyonun büyüklüğüne bağlı olarak ağrılar şiddetlenir. Müdahale edilmemesi durumunda fallop tüpleri gerilebilir, hasarlaşabilir hatta yırtılabilir. Kontroller asla aksatılmamalı, ağrı durumunda doktora başvurulmalıdır.

İlgili Blog Makaleleri