Tüp Bebek ile Cinsiyet Belirleme

Tüp Bebek’te Cinsiyet Belirleme

İlerleyen teknoloji sayesinde artık doğmamış olan çocuğunuzun cinsiyeti belirlemek sizin elinizde. Son zamanlarda Kıbrıs’a tüp bebek yaptırmaya gelen ve bununla birlikte çocuğunun cinsiyetini belirlemek isteyen çiftlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çiftler Kıbrıs’a gelerek gereken tedaviyi görüp çocuklarının cinsiyetini de doğmadan belirleyebiliyorlar. 
 
Tüp bebek’te cinsiyet belirlemek isteyen çiftler aşağıdaki aşamalardan geçerek işlem için hazırlanmaktadır.
 
Anne adayı tüp bebek tedavisi gibi aynı hazırlık sürecini geçirmektedir. Bu süreçte anne adayının yumurtalıklarını ve rahimini geliştirici bir takım ilaçlar kullanılarak yumurtalarının ve rahiminin istenilen seviyeye gelmesi sağlanmaktadır.
Yumurtalar istenilen seviyeye geldiğinde Kıbrıs’a gelerek anne adayından ilk gün yumurta toplanmakta, baba adayından da sperm örneği alınarak laboratuar ortamında döllendirilme işlemi yapılmaktadır.
Laboratuar ortamında gelişen tüm embriyolara biyopsi işlemi yapılmaktadır.  Alınan biyopsi örneği ile kaç tane KIZ (XX), kaç tane Erkek (XY) embriyo oluştuğu bilgisini çiftlere embriyologlar tarafından verilmektedir.
En son aşamada ise istenilen cinsiyette ve kaliteli olan embriyolar anne adayına transfer edilerek doğmamış olan çocuğunun cinsiyetini önceden belirlemiş oluyor.
 
Tüp bebek tedavisinde çiftler kendi yumurta ve kendi spermlerini kullanacakları için yaş faktörü çıkacak olan yumurta sayısı ve kalitesi ile birebir bağlantılıdır.  Yaş ilerledikçe çıkacak olan yumurta sayısı ve rezervi de düşecektir.  Bu yüzden tüp bebek’te cinsiyet belirlemeyi düşünen çiftler yaşları ilerlemeden tedaviye başlamaları önerilmektedir. Tüp bebek’te cinsiyet belirleme yapılırken anne adayından çıkacak olan yumurta sayısı ve kalitesi, baba adayından da alınacak olan sperm örneği ile döllendirilerek oluşacak olan embriyo sayısını da etkileyebilmektedir.  Embriyo sayısı ne kadar çok olursa istenilen cinsiyette embriyonun çıkma olasılığı daha yüksek olmaktadır. 
 
Çiftlerin Kıbrıs’ı seçmelerinde ki bir diğer neden ise Kıbrıs’ta Cinsiyet belirlemenin Kıbrıs’ta yasal olarak yapılabilmesidir. Kıbrıs’ta cinsiyet belirleme yapılmadan önce çiftler yurt dışına gidip tedavi olup doğmamış olan çocuklarının cinsiyetini belirlerken son zamanlarda artık tüp bebek’te cinsiyet belirleme için çiftler artık Kıbrısı tercih ediyorlar. 
 
Çiftler tedavi  için neden Kıbrıs’ı Seçmeli?
 
Kıbrıs’ta uygulanan tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirlemenin maliyeti diğer ülkelere oranla daha düşük olması çiftlerin tedavi olarak Kıbrıs’ı seçmelerinde önemli bir etken olarak gösterilmektedir.
 
Diğer bir önemli neden ise Cinsiyet belirlemenin her ülkede yasal olmamasıdır. Kıbrıs’ta cinsiyet belirlemenin yasal olarak yapılmaktadır. Kıbrıs ikliminin sıcak ve eşsiz kumsallarının olması çiftlerin Kıbrıs’ı seçmelerinde etkilemektedir. Böylelikle çiftler sadece Kıbrıs’a tedavi için gelmiyor, tedavi ile birlikte daha düşük maliyet ile doğmadan çocuklarının cinsiyetini belirleyerek tatil yapma fırsatını da yakalıyorlar.

 

İlgili Blog Makaleleri