Ön Genetik Tarama_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Tedavisinde Ön Genetik Tarama

Tüp Bebek tedavisinde çocuk sahibi olmak için yıllardır denemelerde bulunan çiftler hem maddi hem de duygusal olarak etkilenmektedir.  Çiftlerin olumsuzlukla sonuçlanan denemeleri onların hem morallerinin bozulmasına hem de umutlarının yıkılmasına neden olmaktadır.
 
Tüp bebek tedavisinde çiftler artık ailelerinde bulunan genetik rahatsızlığın Preimplantasyon Genetik Tanı - PGT sayesinde çocuklarına geçmelerini engellemiş oluyorlar. Yapılan bu uygulama sayesinde genetik rahatsızlığın çocuklarına geçmelerini engelliyor ve sağlıklı çocuk sahibi olmalarına imkân sağlıyor.
 
Son zamanlarda hem kısırlık tedavisi ile mücadele eden hem de ailelerinde genetik rahatsızlık bulunan çiftler ön genetik tanı sayesinde çocuklarına genetik rahatsızlığın geçmesini önleyebiliyorlar. 
 
Ön Genetik Tanı Nedir?
 
Ön genetik tanı yardımcı üreme tekniği ile birlikte kullanılan çiftlerde bulunan genetik rahatsızlığın embriyo transfer öncesi genetik çalışma yapılarak anne rahmine sağlıklı embriyoların transfer edilmesidir. Bu şekilde çocuğa anne ve babasından genetik rahatsızlığın geçmesi önlenmiş oluyor.
 
Uygulanan ön genetik tarama sayesinde 24 kromozomun detaylı bir şekilde incelenerek embriyolarda herhangi bir kromozom bozukluğu yâda eksikliği olup olmadığı konusunda embriyo transfer öncesi bilgi veriliyor. Buna genetik çok kromozomluluk da deniliyor. Kromozom sayısının normalden fazla olması (trisomi 21, yani 21 nolu kromozomdan üç tane bulunması, - Down sendromunun tipik özelliğidir- gibi) veya eksik ( Turner sendromunda olduğu gibi).
Bazen tüp bebek uzmanları çiftlerde herhangi bir genetik rahatsızlık bulunmamasına rağmen ön genetik tarama testini yaptırmalarını öneriyor. 
 
Çiftlerin tekrarlayan düşüklerinin olması
Çiftlerin birinde kromozom bozukluğunun olması
Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan olanlara
İleri yasta olmaları (35 yas üstü)
 
Embriyolara ön genetik tarama işlemi yapılması ile tek bir sağlıklı embriyo transferi ile sağlıklı bir gebeliğin oluşması mümkün. Böylelikle ön genetik tarama işlemi yapılmadan transfer edilen birden fazla embriyo transfer edilmesi durumunda unutulmamalıdır ki çoğul gebelik riski oluşabilir.  Buda çiftlerin ilerleyen zamanlarda embriyo sayısını düşürmelerini gerektirebilir. 
 
Bu nedenle yaşı ilerlemiş olup kromozom bozukluğu riski olabilecek çiftlere ön genetik tarama işlemi önerilmektedir. Yapılan ön genetik tarama işlemi sonrasında anne adayına kromozom bozukluğu riski taşımayan embriyoların transferi yapılmaktadır. Bunun dışında embriyo gelişimi istenilen gibi olmayan kromozom anomalisi olan embriyoların transfer işlemi gerçekleşmesini önlenmektedir. 
 
Dünya Tüp Bebek Merkezi teknolojik gelişmeler ışığında yüksek donanımlı laboratuvar ve klinik hizmetleri güler yüzlü ve deneyimli personel tarafından hijyenik ve modern bir ortamda sunulmaktadır.
 
 

İlgili Blog Makaleleri