Tüp Bebek Tedavisinde Embriyoskop Yöntemi_Dünya Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyoskop Yöntemi

Tüp Bebek Nedir?
 
Tüp bebek yöntemi ve yardımcı üreme tekniği ile çocuk sahibi olamayan çiftler artık bebek sahibi olabiliyorlar.  Tüp bebek tedavisini anne adayından toplanan yumurtalar ile baba adayından alınan sperm örneğinin laboratuvar ortamında döllendirilerek gelişimi iyi olan embriyoların 2 ya da 3 tanesinin anne adayına transfer edilmesidir.
 
Gelişen teknoloji sayesinde her gecen yıl tüp bebek alanında da farklı gelişmeler olmaktadır. Bunlardan son olarak “Time Lapse” Embriyoskop olarak bilinen embriyoların inkubatör içerisinde fatoraflandırılarak bölünmeleri ve gelişimleri izlenmektedir.  Böylelikle gelişen embriyolar içerisinde en kaliteli embriyolar seçilip anne adayına transfer edilmesi işlemidir. 
 
Embriyoskop Nedir?
 
Yardımcı üreme tekniklerinde sağlıklı gebelik oluşumunu sağlayan ileri uygulamalarından biri olan Embriyoskop, bebek adayı olan embriyonun gelişiminin laboratuvar ortamında mikroskop altında gözlemlenerek Tüp Bebek Laboratuvarında geçirdikleri 5 gün sonunda amaç, normal ve anormal döllenen yumurtaları ayırt etmek, embriyonun bölünme aşamalarını kontrol etmek, hızlı veya yavaş gelişen embriyoları takip etmek ve böylece transfer edilecek en iyi embriyoları seçerek gebelik şansını arttırabilmektir.
 
Embriyoskop Kullanılmasının Avanyajları Nelerdir?
 
Geleneksel inkübatörlerden farkı içerisinde embriyoları görüntülemek ve gelişim basamaklarını 10’ar 20’şer dakikalık kayıtlarla gözlem altında tutmak amacıyla tasarlanmış kameranın bulunması ve embriyo gelişimini fotoğraflamasıdır. 
 
Embriyoskop’un Kullanılması ile
 
Farklı zaman dilimlerindeki hücre bölünmeleri gözlenerek transfer işlemi ve implantasyon için en iyi embriyonun seçimi sağlanabilir.
Embriyolar dış ortama ve bu kontrol sürecindeki etkilere maruz kalmadan takip edilebilirler,
Embriyoskop yöntemi ile gelişimi ile ilgili riskli olan embriyo transfer için seçilmez.
Gelişimi iyi olan kaliteli olan embriyoların transfer edilmesi ile başarı şansının artması
 
 
Embriyoskop yönteminin zararları:
 
Embriyoların inkübatör içi mikroskop ile fotoğraflanması (Embriyoskop)   son zamanlarda uygulanan bir teknik olduğundan uygulanmasının getirmiş olduğu zararları da bulunmaktadır.
 
Embriyoları daha kalitesini değiştirmemektedir.
Bazı hastalara fayda sağlamaktadır.
Embriyoların belirli zaman aralıklarında gözlemlenmektedir. Bu sırada embriyolar ile ilgili önemli bir bilgiyi kaydetmemiş olabilir. 
 
Son zamanlarda tüp bebek tedavisi tıp dünyasında hızlıca gelişen bir sektör olmuştur. Tedavi için kullanılan farklı teknikler ve yenilikler sayesinde yıllardır tüp bebek ile uğraşan anne ve baba adaylarının şansını daha fazla arttırarak özlemini çektikleri çocuğa sahip oluyorlar.

İlgili Blog Makaleleri