Tüp Bebek Tedavisinde Devrim Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Tedavisinde Devrim Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi ilk uygulanmaya başladığımızdan günümüze kadar olan süreçte, doğal yollardan gebe kalamayan ve bebek sahibi olmak isteyen ebeveyn adaylarının umut ışığı oldu. Başarı oranı diğer yardımcı tedavi yöntemlerine göre çok yüksek olan tüp bebek tedavisi, teknolojideki gelişmelerin doğrultusunda gelişmeye ve olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor. Tüp bebek tedavisi %100 başarı garantili bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte, tıptaki gelişmelerle birlikte gün geçtikçe daha başarılı sonuçlar veriyor. Bu gelişmelerden bir tanesi de Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisinde erkeğe yönelik uygulanan bir işlem. İçinde bulunduğumuz dönemde çiftlerin %15 ila %20’sinin kısırlık problemi yaşadığını ve bunların %50’sinin de erkek kaynaklı olduğu düşünülürse mikro çipli tüp bebek tedavisinin oldukça umut verici bir gelişme olduğu rahatlıkla söylenebilir. Mikro çipli tüp bebek tedavisi Harvard’da bir Türk Bilim adamı tarafından geliştirildi. Henüz yeni bir yöntem olduğu için şu an tüm tüp bebek tedavi merkezlerinde bu yöntemi uygulamak mümkün değil. Ancak yöntem ülkemizde yaygınlaşmaya başladı ve başarıya ulaşan gebelik oranlarında artışa neden oldu. Bu yöntemin amacı baba adayının spermlerinin arasından DNA yapısı en uygun olanını, yani en kaliteli spermleri belirlemek ve yumurtalar ile bu spermin döllenmesini sağlamak; böylelikle daha sağlıklı embriyolar oluşmakta ve gebelik oranları artmaktadır.  

Mikro çipli tüp bebek tedavisinin en büyük avantajı erkek kaynaklı gebe kalamamanın önüne geçmek ve çiftlerin biyolojik olarak kendi çocuklarının anne babası olmalarını sağlamak. Bu yöntemle erkeğin sperm sayısı gebeliğe elverişli olmasa dahi gebe kalma sağlanabiliyor. Çünkü mikro çip uygulaması ile erkeğin en kaliteli ve sağlıklı spermleri seçiliyor, böylelikle kalitesiz spermler elenmiş oluyor ve daha kaliteli embriyo oluşumu sağlanıyor. Uygulamada sperm çiplerinin geliştirilmesi ile normalde vücudun içinde hormonlar sayesinde meydana gelen mikro kanalcıklar vücut dışında oluşturuluyor. Vücut mekanizmasını taklit eden bu kanalcıklar bir süzgeç vazifesi görüyor ve kaliteli, sağlık spermleri ayrıştırıyor. Ayrıştırılan bu kaliteli spermlerin yumurta hücreleri ile döllenmesi ile de sağlıklı bir embriyo oluşuyor. Bu sağlıklı embriyonun rahime daha kolay tutunması ile düşük riski de azalmış oluyor.

Mikro çipli tüp bebek tedavisini standart tüp bebek tedavisinden ayıran tek işlem spermlerin ayrıştırılması işlemidir. Bunun dışında prosedür anne adayı yumurtalarının gebeliğe hazırlanması, anne adayına hormon ilaçları verilmesi, yumurta toplama işlemi ve yumurtaların laboratuvar ortamında spermlerle döllendirilmesi ile devam eder. Mikro çip ile ayrıştırılma işlemine tabi tutulan spermler yumurta ile döllendiğinde oluşan embriyonun başarılı bir şekilde gebelik yaşanmasını sağladığı kanıtlanmış ve standart tüp bebek tedavisi ile gebe kalmayı başaramamış çiftlere umut ışığı olmuştur. Mikro çipli tüp bebek tedavisinin, erkek kaynaklı gebelik sorunlarını yakın gelecekte büyük oranda azaltması beklenmektedir.

İlgili Blog Makaleleri