Sperm Donasyonu Uygulaması_Dünya Tüp Bebek

Sperm Donasyonu Uygulaması

Sperm donasyonu çiftlerin baba  adayının spermlerinin yeterli sayısa sperm hücresinin üretmediği durumlarda çiftlere önerilen bir tedavi şeklidir. Ayrıca sperm donasyonunu evli olmayıp çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda uygulanan bu tedavi  ile çocuk sahibi olabiliyorlar.
 
Sperm Donasyonu Uygulanırken  Dikkat Edilmesi Gerekilenler?
 
Sperm donasyonu uygulanırken baba adayının ve sperm  bağışında bulunacak olan kisinin  kan grubu ve fiziksel özellikleri göz önünde bulundurularak seçim yapılmaktadır.  
 
Anne adayının yumurta toplama işleminden sonra kullanılacak olan spermin çözülüp işlem için hazırlanıyor. Sperm hazırlık işlemi tamamlandıktan sonra ise  embriyolog tarafından döllendirilme işlemi yapılmaktadır. Döllendirilme işleminden sonra en son aşamada embriyo transfer işlemi gercekleşmektedir.
 
Sperm Donasyonu Başarı Oranları Nedir ?
 
Başarılı bir sperm donasyonunda sperm bağışında bulunacak olan kişinin yaşı, anne adayının yumurta rezervi  ve kullanmış olduğu ilaçların tedaviye cevap vermesi, tedavinin başarısı açısından büyük önem taşımaktadır.
 
Sperm donasyonu için bankadan sertifikalı sperm kullanılacaksa,  donor sperm bağısında bulunacak kişinin;
 
Yasal olarak çocuğun babası OLMAYACAKTIR.
Doğacak olan çocuk üzerinde herhangi bir yasal hakkı OLMAYACAKTIR.
Çocuk doğduğunda  verilecek olan doğum sertifikasının üzerinde ismi OLMAYACAKTIR.
Çocuğun nasıl yetiştirileceği konusunda  hiçbir hakka sahip OLMAYACAKTIR.
Herhangi bir  maddi destek yardımında BULUNMAYACAKTIR.
 
Çiftler Hangi Durumlarda Sperm Donasyonuna Başvurmalı?
 
Düşük Sperm Kalitesi:  Erkekte düşük sperm kalitesi oldugu durumlarda yada genetik bir rahatsızlığı oldugunda, aynı genetik  hastalığın çocuğa geçmesini önlemek amaçlı sperm donasyonu önerilmektedir. Azospermi, Oligospermia (menide sperm hücrelerinin azalması), asthenospermia ( sperm hücrelerinin  güçlülüğünün azalması yada kaybı ) durumlarda erkeklerde en çok rastlanılan durumlar arasındadır. Kalitesi düşük olan spermlerde tüp bebek yöntemi ile mikroenjeksiyon yapılarak gebelik elde edilmektedir. 
 
Genetik Hastalık: Erkekte bulaşıcı bir rahatsızlık varsa IVF tedavisi ile bankadan donör sperm kullanılarak var olan bulaşıcı rahatsızlığın çocuğa geçmesini önlemek amacı ile de sperm donasyonu tercih edilmektedir.
 
Erkek partnerin olmadığı durumlarda: Çocuk sahibi olmak isteyip de eşi ya da partneri olmayan kadınlar sperm donasyonu sayesinde çocuk özlemlerini giderebiliyorlar. Sperm bağısında bulunacak olan kişinin psikolojik olarak değerlendirilmesinin yanında tedavi için gerekli olan sağlık kontrollerinin de yapılması gerekmektedir. Yapılan değerlendirilmeler doğrultusunda eğer sperm bağısında bulunacak olan kişinin semen analizi istenilen kalitede ise donör spermi kullanılmaktadır. 
 
 

 

İlgili Blog Makaleleri