Sperm donasyonu nedir

Sperm Donasyonu Nedir?

Sperm donasyonu, erkekten kaynaklı infertiliteye bağlı olarak gebelik elde edemeyip, donör spermi ile gebelik elde etmektir. İleri gebelik oluşturma teknikleri ya da ART (Assisted Reproductive Techniques), kadının yumurtalarını fertil donör spermi ile döllemek için kullanılır. Sperm donasyonu yaptıracak olan çiftin tüp bebek merkezine başvurması gerekmektedir.  Sperm donasyonu için uygulanacak olan tedavi prosedürü, normal tüp bebek tedavisiyle yani kendi yumurtası ve kendi spermi kullanılan çiftlerinkiyle benzerdir. Buradaki tek fark, dölleme işleminde erkeğin kendi spermi yerine donör spermi kullanılmasıdır.
 
Erkekteki infertilitenin birçok sebebi vardır. Genel olarak basit bir spermiogram (sperm testi) yapılır ve böylelikle erkeğin fertil durumu ile ilgili bilgi edinilir. Spermiogram testi ile, erkeğin fertil durumu ile ilgili tüm önemli parametrelere ulaşılır. Örneğin: Sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisi.
 
Neden Sperm Donasyonu?
 
Sperm donasyonu yaptıracak olan çiftte erkek partner, çocuğun biyolojik olarak babası olmayacaktır. Fakat yasal olarak babası olacaktır. Sperm donörü, erkeğin fiziksel özellikleri ile uyumlu olarak seçilmektedir. Buna rağmen, çiftin gerek fiziksel olarak gerek akademik olarak herhangi farklı bir tercihi var ise bunlar da göz önünde bulundurulur. Kişinin sperm donörü olabilmesi için geçmesi gereken sıkı kriterler bulunmaktadır. Bundan dolayı donör adaylarının sadece az bir miktarı günün sonunda donör olmaya hak kazanır.
 
Sperm donörlerinin geçmesi gereken kriterlerin içinde, herhangi bir genetik hastalık, kromozom bozukluğu ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığı ile ilgili testler de yer almaktadır. Sperm donörü bilinebilir veya anonim de olabilir. Buna rağmen, gizlilik anlayışına bağlı olarak anonim donasyon tercih edilir. Birçok saygın tüp bebek merkezleri sperm donasyonu için sperm kaynağını yüksek itibarlı sperm bankalarından temin etmektedir. Sperm bankaları, spermin kalitesinde yüksek standartlar garanti etmektedir. Bu da çiftin gebelik başarı oranını oldukça arttırmaktadır.
 
Sperm donasyonu, erkek infertilitesine bağlı olarak gebelik elde edemeyen çift için alternatif bir çözümdür. Sperm donasyonun Avrupa’da birçok ülkede mevcut olmasına rağmen, birçok ülkede sınırlayıcı düzenlemeler uygulanmaktadır. Bundan dolayı çiftler sperm donasyon yasasının serbest olduğu yurtdışı ülkere gitmeyi tercih etmektedirler. Sperm donasyonu son dönemlerde çiftler için oldukça popüler hale gelmiş bulunmaktadır. Evlat edinme yoluna gitmektense, erkek infertilitesi olan çiftler bu şekilde anne-baba olabilirler. 

İlgili Blog Makaleleri