Dünya tüp bebek sperm donasyonu

Sperm Donasyonu İçin Doğru Kliniği Nasıl Seçersiniz?

Sperm donasyonu hizmeti veren kliniklerin artmasıyla birlikte, doğru kliniği seçmek çiftler için çok önemli hale gelmiştir.
 
Sperm donastonu, çocuk sahibi olmak isteyipte erkek kaynaklı infertiliteden dolayı kendi spermini kullanamayan çiftler için gereklidir. Böyle durumlarda çiftler için tüp bebek merkezlerinin sperm donasyonu seçeneği vardır.
 
Tüp bebek merkezinin bulunduğu ülke yasaları donasyon işlemleri için önemli bir etkendir. Bazı ülkelerin yasaları sperm donasyonu işlemlerine izin vermemektedirler.Bu sebepten dolayı çiftler, sperm donasyonu hizmetini veren bir merkez bulmalıdırlar. Bu kliniklerdeki en önemli faktörlerden biri ise merkezlerin bu spermleri nerelerden temin ettikleridir. Neredeyse tüm saygın tüp bebek merkezleri, iyi bilinen sperm bankalarından alınan spermler ile donasyon hizmeti vermektedir. En iyi sperm bankaları donörlerini seçerken, donörün herhangi bir bulaşıcı veya genetik hastalığı olup olmadığını anlamak için gerekli ve tüm detaylı testlerden geçirirler. Ayrıca psikolojik taramalardan da geçirilirler. Tüp bebek merkezleri dünyadaki en itibarlı sperm bankalarını kullanarak çiftler için en uygun donör seçimini, gerek etnik köken gerekse fiziksel özellikleri açısından sayısız seçenek sunmaktadır. 
 
Sperm donasyonu yaptıracak olan çiftlerin dikkat etmeleri gereken bazı önemli hususlar vardır. Bunlar; tüp bebek merkezinin bu hizmeti ne kadar zamandır verdiği, bu konuda ne kadar deneyimli olduğu ve merkezin başarı oranının ne kadar yüksek olduğudur. 
 
Bir tüp bebek merkezinin laboratuvarı kritik bir öneme sahiptir. Çünkü laboratuvarlarda sperm donmuş bir şekilde özel tanklarda saklanır, sonradan çözülür ve döllenme için hazır hale getirilir. Klinikler zamanlarının ve kazançlarının çoğunu laboratuvar ekipmanlarını geliştirmek ve yapılan işlemlerin başarı oranlarını arttırmak için harcarlar. Ayrıca kliniğin ISO sertifikası olup olmadığını kontrol etmekte önem taşır. ISO 9001 (Kalite Yönetim Sistemi) ve ISO 15189 (Tıbbi Laboratuvarın Akreditasyonu) sertifikaları saygın organizasyonlardan edinilebilir. Bunlar bir kliniğin devamlı olarak kalitesini geliştirmek için çalıştığının iyi birer göstergesidir. 
 
 

İlgili Blog Makaleleri