ROPA (Kendi partnerinden yumurta alınması) nedir? Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

ROPA (Kendi partnerinden yumurta alınması) nedir?

ROPA’nın anlamı nedir?

ROPA aynı zamanda çift annelik, eşler arası yumurta donasyonu veya karşılıklı tüp bebek olarak anılan kendi partnerinden yumurta alınması ile gerçekleştirilen üreme yöntemidir. 

ROPA Yöntemi

ROPA yöntemi ile her iki kadın da hamilelik sürecine katılmış olur. Bu yöntem, her iki kadının da anneliği tadmasını sağladığı için özellikle aynı cinsiyetten kadın partnerler arasında popüler olan bir yöntemdir. Bir kadın genetik anne, diğeri ise taşıyıcı anne olacaktır.

ROPA tüp bebek yöntemi yumurta donasyonu döngüsüne benzerlik gösterir. Kadınlardan biri kendi yumurtalarını vererek donör rolü üstlenirken, diğeri de embryoların alıcısı olarak partneri tarafından bağışlanan yumurtalarla hamile kalabilecektir. ROPA tüp bebek yöntemi yumurta donasyonu döngü protokolüne tabidir.   

Yumurta bağılşlayan kadın şu kriterlere sahip olmalıdır:

·       Aday, üreme çağında, tercihen 21-30 yaşları arasında olmalı ve herhangi bir genetik hastalığı olmamalıdır

·       Yumurta rezervi iyi ve hormon uyarılmalarına iyi tepki vermelidir

·       Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar taşımamalıdır

ROPA için embryo alıcısı kadın aşağıdaki testlere tabi olmalıdır

·       Jinekolojik ultrason ile rahmin durumu kontrol edilmeli ve embryo transferini ve hamilleliği engelleyecek herhangi bir patolojik bulgu olmamalıdır

·       Cinsel yollarla bulaşan hastalık taşımadığı seroloji tesli ile kontrol edilmelidir

 

ROPA Yöntemi ile Başarı oranları

ROPA yöntemi ile tüp  bebek yöntemi başarı oranları benzerlik göstermektedir. Başarı oranındaki en önemli faktör yumurtalarını bağışlayacak olan kadının üreme yaşı ve yumurta rezervidir.

 

 

İlgili Blog Makaleleri