PGT Yöntemi_Dünya Tüp Bebek Merkezi

PGT Yöntemi

PGT (Pre-genetik Tanı) işlemi, embriyoların oluşumundan sonra genetik yapısı ile ilgili bilgi vermektedir. PGT’nin yardımı ile embriyoların genetik yapısındaki bozukluklar tespit edilebilmektedir. Genetik tarama ile embryoların kromozomal bozukluğu olup olmadığı anlaşılırken, çocuğa geçebilecek genetik bozukluklar önceden görülebiliyor.
 
Öncelikle yapılması gereken; çiftin tüp bebek (IVF) tedavisi için hazırlanmasıdır. İlk olarak anne adayının yumurtalıklarının hormon iğneleri ile uyarılması gerekmektedir. Yumurtalıklarda follikül denilen yapılar istenilen büyüklüğe geldiğinde yumurta toplama (OPU) işlemi gerçekleşir.Yumurta toplama işleminin gerçekleştiği aynı gün, erkekten sperm örneği alınır ve bu yumurtalar ile sperm laboratuvar ortamında mikro-enjeksiyon yardımıyla döllenir. 
 
Mikro-enjeksiyon (ICSI) yöntemi ile toplanan yumurtalar ve sperm döllendikten sonra oluşan embriyoların gelişimi 3 gün boyunca takip edilir ve embriyoların 3. günü tek tek her bir embriyodan biopsi alınarak, bu parçalar genetik çalışma ile incelenir. 
 
Genetik analiz sonuçları doğrultusunda sağlıklı, kaliteli ve hiçbir kromozomal anomalisi olmayan embriyolar anne rahmine transfer edilir.
 
PGT’den Kimler Faydalanabilir?
 
Kromozomal anomali sebebiyle genetik hastalığı çocuğuna geçirme ihtimali olan çiftler PGT yönteminden faydalanabilirler. Örneğin, eğer bir çift cinsiyet ile bağlantılı genetik bozukluk taşıyor ise, veya tek gen bozukluğu, veya kromozom hastalıkları için PGT en iyi çözüm yoludur.
 
PGT’nin önerildiği diğer bir durum ise şu şekildedir: Eğer kadın birden fazla tekrarlayan düşük yaşıyorsa PGT yapılmalıdır, çünkü tekrarlayan düşüklerin %50-60’ının sebebi kromozom bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Son olarak, doktorlar 35 yaşın üzerindeki anne adaylarına da PGT yöntemini önermektedir. Bunun sebebi: 35 yaşından sonra gebe kalan anne adaylarının çocuklarında genetik hastalık görülme riskinin artmasıdır.
 
PGT ve Cinsiyet Seçimi:
 
Daha gebelik oluşmadan öncesinde bebeğin cinsiyetini seçme PGT işlmei ile mümkündür. Genetik analize sayesinde tüm kromozomlar kontrol edilebilmekte ve buna göre embriyonun XX (kadın) mi XY (erkek) mi kromozo mu taşıdığı da tesbit edilebilmektedir.
 
Çiftler PGT yöntemi ile sağlık sorunu olmayan bir bebek sahibi olma imkanına sahiptirler. Ayrıfca bunun yanında çocuklarının cinsiyetlerini de belirleyebilmektedirler.
 

İlgili Blog Makaleleri