Nasıl Erkek Bebek Sahibi Olabilirim

Nasıl Erkek Bebek Sahibi Olabilirim?

Bazı aileler kız çocuğunu güzel elbiseler içerisinde hayal ederken, bazı aileler ise erkek çocuğunu araba, futbol oynarken ya da balık avlarken hayal etmektedir. 
 
Bilindiği üzere erkekler genetik olarak X ve Y kromozomlarını, bayanlar ise sadece X kromozomunu taşımaktadırlar.  Böylelikle yumurta sperm ile döllendiğinde Y kromozomu ile döllenirse anne adayı erkek bebeğe hamile kalıyor. 
 
Bundan birkaç yıl öncesine kadar çiftler istenilen cinsiyetteki çocuğa sahip olmak için sadece ümit edebilmekteydi. Şimdi ise yapılan genetik test ile erkek çocuğa sahip oluna biliniyor.  Yapılan bu genetik testin 99.99% geçerliliği olmaktadır.  Cinsiyet belirleme son zamanlarda çok fazla kullanılan ve geçerliliği olan bir teknik olduğundan çiftler yapılan bu yöntem sayesinde özlem duydukları erkek bebeğe sahip olabiliyorlar. Bu yöntem ile embriyolar transfer edilmeden önce kontrol edilip istenilen cinsiyette olan embriyoyu transfer ederek çiftler böylelikle istenilen cinsiyetteki bebeğe sahip oluyorlar.
 
Her yıl cinsiyet belirleme çok daha fazla uygulanan bir yöntem olmaktadır.  Özelikle bazı ülkelerde kız çocukları erkek çocukları kadar istenilmemektedir. Bunların nedeni olarak ise aile içerisindeki kız ve erkek sayısını dengede tutmak, özel kişisel nedenler ya da sağlık nedenleri olarak gösterilmektedir.
 
Cinsiyet seçimi için gelecek olan çiftler tüp bebek tedavisinde olduğu gibi anne adayına hormon tedavisi uygulayarak fazla yumurta elde edilmeye çalışılmaktadır. Toplanan yumurtalar ve baba adayından alınan sperm örneği ile döllendirilerek gelişim gösteren embriyolara genetik test yapılmaktadır. Döllendirilen embriyolara üçüncü gün genetik test için biyopsi yapılmaktadır. Genetik test sonucuna göre gelişimi ve kalitesi iyi olan Y kromozomundan oluşan embriyo transfer edilerek çiftler erkek çocuğa sahip olmaktadır. 
 
Sonuç olarak Cinsiyet belirleme farklı nedenlerden dolayı erkek çocuğa sahip olmayı isteyen aileler için iyi bir çözüm olarak gösterilmektedir.  Bazı aileler erkek çocuğa aile içerisindeki dengeyi sağlamak için, kimileri sağlık ya da kişisel sebeplerden dolayı istemektedir.
 
 

 

İlgili Blog Makaleleri