Microsort Başarılı Bir Yöntem Mi_Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Microsort Başarılı Bir Yöntem Mi?

Microsort tekniği Virginia’nın Fairfax şehrinde Genetik ve Tüp Bebek Enstitüsünde geliştirilmiş olan bir yöntemdir.
 
Microsort, spermlerin içerdikleri genetik miktarına göre ayrım yapılmasını sağlayan bir tekniktir. X kromozomu taşıyan spermler, Y kromozomu taşıyanlara oranla %2.8 daha fazla DNA materyali taşımaktadır. Bu teknik ile X kromozumu taşıyanları ve Y kromozom taşıyan spermleri ayırt etmek mümkündür.
 
İlk olarak alınan sperm örneği yıkanarak temizlenir ve hareketsiz olan spermler örnekten çıkarılır. Sonrasında yıkanmış örnek floresan boyama tekniği yapılır ve bunun sonucunda X kromozom taşıyan spermler Y kromozomu taşıyanlara oranla daha parlak görünür. Bu işlem toplamda 6-7 saat sürer.
 
Microsort tekniği ile tüp bebek tedavisinde Y kromozomu taşıyan spermler seçilerek anne adayından toplanan yumurtalar döllenir ve bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Bu teknik hem tüp bebek hem de aşılama tedavilerinde kullanılır. Bu tekniğin başarı oran %75 civarındadır.
 
Başarı oranın çok yüksek olmamasından dolayı Microsort tekniği son dönemde çok fazla tercih edilen bir teknik değildir. Son zamanlarda çiftler PGT (Pre-implantasyon Genetik Tanı) ile tüp bebek yöntemini tercih etmektedirler. PGT ile bebeğin cinsiyetini seçme başarı şansı %99.9 oranındadır.
 
PGT tekniği ile tüp bebek tedavisinde öncelikle anne adayından yumurtalar toplanır ve erkekten alınan sperm örneği laboratuvar ortamında döllenir. Döllenme işleminden sonra embriyonun 3. günü embriyodan parça alınarak PGT yani genetik çalışma yapılır ve istenilen cinsiyetteki embriyolar anne rahmine yerleştirilir.
 
Sonuç olark, bebeğin cinsiyetini seçmek isteyen çiftler için tek başına Microsort tekniği %75 başarı oranı sağlarken, geri kalan %25lik oran ile de sonucun yanlış çıkma ihtimali göz önünde bulundurulduğunda yeterli değildir. 
 
Günümüzde doktorlar cinsiyet belirlemek için garanti sonuç sağlayan ve başarı oranı yüksek olan PGT tekniğini önermektedir.
 

İlgili Blog Makaleleri