Lazer ile Tomurcuklanma Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Lazer ile Tomurcuklanma

Lazer ile Tomurcuklanma Nedir?

Anne overlerinde (yumurtalıklarında) gelişmekte olan yumurtalar dıştan bir örtü ile sarılıdır (zona pellusida). Bu örtü yumurta hücresinin hem beslenmesine ve gelişmesine yardımcı olur hem de korunmasını sağlar. Vücut bu hücreyi zamanı geldiğinde yumurtalıktan çıkararak tüplere yollar. Bu aşamada yani tüplere yollanması sırasında üstündeki kılıftan sıyrılmak zorundadır çünkü bu kılıfla birlikte hem hareket edemez hem de çocuk meydana getirmek üzere döllenemez. Ayrıca geride bıraktığı kılıfın da hamilelik süresince başka görevleri bulunmaktadır (korpus luteum). Normal şartlar altında her şey hazır olduğunda bu kılıfın tuba uterinaya yakın olan kısmı çatlayarak bir oyuk açılır ve içindeki yumurta hücresi dışarı çıkar. Ancak bazı durumlarda bu gerçekleşmeyebilir. Herhangi bir nedenden dolayı kılıf çatlaması olmazsa veya gecikirse anne adayı hamile kalmayı başaramaz. Bu durumla başa çıkmak için geliştirilen en önemli yöntem lazer ile tomurcuklanmadır. Ayrıca bu uygulama ikiz doğum şansını artırmaktadır.

Lazer ile Tomurcuklanma Hangi Durumlarda Kullanılır?

Lazer ile tomurcuklanma uygulaması genelde tek başına kullanılan veya bir hastalığı iyileştiren bir yöntem değildir. Daha çok hamile kalma şansını artırmaya yönelik bir uygulamadır ancak diğer uygulamalarla birlikte de kullanılır. Mikroenjeksiyon ve tüp bebek uygulamalarından istenen sonucu alma ihtimalini artırmak için yapılır. Bunun yanında eğer doktor zona pellusidanın çok kalın olduğuna karar verirse, bu yöntemi önerebilmektedir. Bu uygulamanın şans artırmasının yanında embriyo içindeki toksik maddeleri temizlemek için de kullanıldığı olmaktadır. Aşağıdaki gruplar için şans artırıcı bir uygulamadır;

  1. Belli yaşın üzerinde hamile kalmaya çalışan bayanlar
  2. Zona Pellusidanın normalden kalın olması
  3. Tüp bebek deneyen çiftlerde daha önce implantasyon başarısızlığına bağlı düşük olması
  4. Bazı gebelik için gerekli hormonların normalden fazla artarak zona pellusidayı kalınlaştırma riskinin oluşması (FSH)

Risk/Fayda Durumu nedir?

Bu uygulamanın şuanda bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Lazerin yanında küçük mekanik pipetlerle de yapılabilir ancak lazerle yapılanı hem daha başarılı hem daha zararsızdır. Ayrıca acısız, basit bir yöntemdir. Hamilelik şansını bazı etmenlere bağlı olarak yüzde 5 ile 10 arasında artırmaktadır. Genelde tüp bebek ve donsayon uygulamalarıyla birlikte yapıldığından bazı hastanelerde ikisi normal prosedüre göre bir arada yapılmaktadır. Ancak zona pellusidadan bağımsız olarak başka bir duruma bağlı infertilite (doğurganlık kaybı) durumunda kesinlikle hiçbir etkisi olmamaktadır. Bu tür bir durumun içinde olan anne adayları öncelikle detaylı bir gözleme girmelidir.

İlgili Blog Makaleleri