Kist, Miyom ve Poliplerin Tüp Bebek Başarı Oranındaki Etkileri Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Kist, Miyom ve Poliplerin Tüp Bebek Başarı Oranındaki Etkileri

Anneliğin bir kadının yaşayabileceği en yüce duygu olduğu söylenir. Bebeğini ilk kez kucağına alan annelerin yaşadığı o duygu yoğunluğu ya da bir anne adayının gebe kaldığını ilk öğrendiği an duyduğu sevinç dünyadaki başka hiçbir duygu ile karşılaştırılamaz. Ancak ne yazık ki bazı sağlık durumlarının yarattığı koşullar bir anne adayının ne kadar isterse istesin gebe kalamamasına yol açabilir. Neyse ki son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve bu alanda yapılan çalışmaların yoğunlaşması ile kadınların önüne tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma fırsatı çıktı. Tüp bebek tedavisi sabır isteyen bir süreçtir. Diğer üremeye yardımcı tedavi yöntemlerine göre başarı oranı çok daha yüksek olan tüp bebek tedavisinde %100 başarı garantisi söz konusu değildir.

Kadının yumurtalıklarındaki bazı sağlık sıkıntıları tüp bebek sürecini olumsuz etkileyebilir. Kist, miyom ve poliplerin tüp bebek tedavi sürecinde bazı olumsuzluklar yarattığı söylenebilir. Yumurtalık kisti kadınların her ay yumurta üretmesi sürecinde karşılaşılan, genellikle kendiliğinden kaybolan ve iyi huylu olan sıvı toplanmaları olarak tanımlanabilir. Kulağa zararsız gibi gelen bu kistler bazı durumlarda daha olumsuz sonuçlara yol açabilir. Hormonal ya da fiziksel bazı durumların oluşturdukları bu kistler kadınlarda adet gecikmesine yol açabilir, kalıcı olabilir ve kötü huylu bir oluşum içerisine girebilirler. Bu kistler kimi zaman hastanın ameliyat olmasına sebep olabilirler. Kistler bazı durumlarda kadınların doğurganlığına da zarar verebilir. Yumurtanın içerisinde çok fazla yer kaplayan kistler yapılan ameliyatlar sonrasında yumurta rezervlerini azaltabilir. Bu durum tüp bebek tedavi sürecini de olumsuz yönde etkiler.

Yumurtalık tedavisi hormon seviyelerinin uygun olması durumunda tüp bebek tedavisine başlanmayı olumsuz yönde etkilemez. Kistler ilaçlarla küçültülmeye çalışılır, bu yönde başarılı olunamazsa kist aspirasyonu adı verilen yöntem ile iğne yoluyla kistin içindeki sıvı çekilir. Yumurtalık kistlerinin doğurganlıklarını ve tüp bebek tedavilerini olumsuz yönde etkilemesini istemeyen kadınların mutlaka düzenli kontrollerini yaptırmaları gerekir. Miyom kadınlarda en çok rastlanan iyi huylu tümör türüdür. Genetik faktörler miyom oluşumunda oldukça etkilidir. Miyomların kanama ve kasık ağrısı gibi semptomları vardır. Semptomların şiddeti miyomların adetine ve büyüklüğüne göre artar. Özellikle rahim duvarında ya da rahim içine doğru büyüyen miyomlar tüp bebek tedavisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden rahim içine doğru büyüyen miyomların alınması gerekir.

Miyomların alınması esnasında oldukça dikkatli olunması ve yakma işleminde rahime zarar verilmemesi gerekir. Bu noktada doktorun bilgi ve tecrübesi oldukça önemlidir. Zira pek çok hastanın, vücudundaki miyomlara rağmen sorunsuz bir şekilde doğum yapabildiklerine şahit olunmuştur. Sonuç olarak miyomların büyüklüğü, yerleşim yerleri ve kadının yaşına göre bir tedavi yöntemi seçilecektir. Rahim içine doğru büyümeyen miyomlar tüp bebek tedavisinde de herhangi bir olumsuzluğa sebep olmamaktadırlar.

Polip ise rahmin iç tabakasında kalınlaşma olması sonucu rahim içinde oluşan et parçası olarak tanımlanabilir. Kadınlarda her yaşta ortaya çıkabilecek olan polipler genellikle iyi huyludur. Daha sık ortaya çıkma dönemi ise menopoz öncesi dönem ve menopoz dönemidir. Rahimde oluşan polipler şiddetli kanamalara sebep olabilir. Bununla birlikte polip kadının gebe kalmasını zorlaştırır ve düşük riskini arttırır. Rahim içi polip sahibi olan kadınlar tüp bebek yöntemi ile daha kolay çocuk sahibi olabilmektedirler. Yapılan araştırmalara göre 2 santimden daha küçük olan polipler tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşmasını engellemez ancak gebelikte düşük riskini arttırır. Bu yüzden tüp bebek tedavisinin öncesinde yapılacak polipektomi işlemi ile gebelik şansı artacağı gibi düşük riski de azaltılacaktır.

İlgili Blog Makaleleri