Cinsiyet Tayini Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Kıbrıs Cinsiyet Tayini

Teknolojik gelişmeler sayesinde daha önce mümkün olmayan pek çok şey artık mümkün hale getirilmekte. Bu gelişmelerin en çok katkı sağladığı alanlardan bir tanesi de, hepimiz için en önemli unsur olan sağlık olmuştur. Sağlık sektöründeki devrimsel yeniliklerden biri olan cinsiyet tayini ise, giderek bebek sahibi olmak isteyen çiftler arasında popülaritesini arttırmaktadır.

Cinsiyet tayini bebeğin doğumu öncesi, bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi şeklinde açıklanabilir. Cinsiyet tayini için tarih boyunca pek çok yöntem ortaya atılmıştır fakat en güvenilir olanları bilimsel yöntemler ile gerçekleştirilenlerdir. Günümüzde güvenilir olan iki adet yöntem vardır. İlk yöntem, spermlerin taşıdıkları cinsiyet kromozomlarına göre ayrıştırılması ve ardından XY yani erkek kromozomları taşıyan spermlerin döllenme için kullanılmasıdır. İkinci yöntem ise daha komplike ve daha güvenilirdir, bu yöntem ile önce tüp bebek metodu ile embriyo elde edilir ve ardından embriyo üzerinde genetik analiz yapılarak cinsiyet tanısı gerçekleştirilir.

Preimplantasyon genetik tanı olarak bilinen bu yöntem sayesinde, uygulamanın cinsiyet tayini üzerindeki başarı oranı yüzde 99’un üzerine çıkabilmektedir. Embriyodan 1 veya 2 adet hücre alınarak yapılan tanı işlemleri sadece bebeğin cinsiyeti için değil ileriye yönelik sağlığı içinde önem taşımaktadır. Preimplantasyon genetik tanı tekniği sayesinde; ortak hücreli anemisi, talasemi ya da kistik fibrozis gibi tek gen hastalıklarının da tanısı yapılabilmektedir. Yapılan tanı sonucu kendini gösteren sağlıklı embriyolar anne adayına transfer edilir ve doğacak bebeğin sağlıklı olması önceden sağlanmış olur. Bu sebeple PGT yöntemi aile planlamasına önem veren ve ailelerinde cinsiyet kaynaklı genetik hastalığı olan çiftler için önerilen bir tedavi şeklidir.

Cinsiyet tayini çok incelikli bir konu olduğu için çiftlerin göz önünde bulundurması gereken önemli faktörler vardır. PGT işlemi öncesinden anne ve baba adaylarının yumurta ve spermlerinde kapsamlı bir sağlık değerlendirmesi yapılır. Kadınların rahmi, rahim zarı ve yumurtalıkları incelenir, bunun yanında erkeklerin spermleri de analiz edilmektedir. İşlem için kritik önem taşıyan bir diğer faktör ise embriyo sayısıdır. İşlem için gereken embriyo sayısı 8 ile 10 arasında değişmektedir. Embriyo sayısının gerekli miktarda olması özellikle yaşı ilerlemiş kadınlar için büyük önem taşımaktadır. Eğer anne adayı olan kişiden istenen niteliklerde ve yeterli sayıda embriyo sağlanamıyorsa, daha genç ve sağlıklı bir donörün yumurtaları baba adayının spermleri ile döllendirilebilir. Gereken sayıda embriyo toplanabilmiş ise PGT işlemi sorunsuzca uygulanabilir.

Tüm bunların yanında cinsiyet tayini yaptırmak istediğiniz sağlık merkezini seçerken de doğru kararı vermek çiftlerin başarıya ulaşması için oldukça önemlidir. Teknolojik imkan açısından her türlü kolaylığı sunabilen merkezler çiftlere daha iyi bir hizmet sağlamaktadır. Öte yandan PGT işlemi tüp bebek tedavisini şart koştuğu için tüp bebek alanında uzman olan sağlık merkezlerini tercih etmek doğru olacaktır.

İlgili Blog Makaleleri