Kıbrıs Ada'sında Tüp Bebek'in Doğuş'u

Kıbrıs Ada'sında Tüp Bebek'in Doğuş'u

Günümüzde Kıbrıs Ada’sı tüp bebek konusunda son derece popüler bir ülke haline gelmiştir. Kıbrıs’a sadece Türkiye’den değil tüm Dünya’dan tedavi görmek isteyen hastalar seyahat etmektedir.

Kıbrıs Ada’sında tüp bebek’in doğuş’u ne zaman ve nasıl olmuştur?

2000’li yılların başlarında dönemin Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş Kıbrıs Ada’sında tüp bebek’in doğuş’una imza atmıştır. İleri görüşlü ve vizyon sahibi Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Ada’sında tüp bebek’in doğuş’u sayesinde medikal turizm’in başlayacağına ve Ada’mızın ekonomik olarak gelişeceğine ve aynı zamanda tüm Dünya’da tanınmasına katkı sağlayacağına inanıyordu.

Merhum Cumhurbaşkanı bu öngörüsünde son derece haklı çıkmış ve Kıbrıs’ta tüp bebek’in doğuş’u sayesinde günümüzde binlerce hasta tedavi görmek için Ada’mızı ziyaret etmeye başlamıştır.

Kıbrıs Ada’sında tüp bebek’in doğuş’u hangi şehirlerde olmuştur?

Kıbrıs Ada’sının üç büyük şehri olan Lefkoşa, Girne ve Magosa’da tüp bebek merkezleri bulunmaktadır ve yılda binlerde hastaya hizmet vermektedir.

Kıbrıs Ada’sında tüp bebek’in doğuş’u en çok kimlere fayda sağlamıştır?

En başta Türkiye’den daha sonra da Avrupa ve Ortadoğu’dan gelen hastalara fayda sağlamıştır. Türkiye’den Kıbrıs Ada’sına tüp bebek tedavisi için gelen hastaların Ada’mızı tercih etmelerindeki başlıca nedenler Kıbrıs’taki farklı tüp bebek uygulamarı, Türkçe’nin ana dil olması ve Ada’mıza nüfus cüzdanıyla giriş yapılabilmesidir. Ek olarak, Ada’mızı tüp bebek tedavisi için tercih eden hastalar ayni zamanda tedavileriyle birlikte tatil yapma fırsatı da bulmaktadırlar.

Kıbrıs Ada’sında tüp bebek’in doğuş’u başka hangi sektörlere katkı sağlamıştır?

Ada’mıza tüp bebek tedavisi görmek için gelen hastalar ağırlıklı olarak hava ulaşımını, az bir oranda da deniz ulaşımını tercih etmektedirler. Kıbrıs’a tüp bebek tedavisi için seyahat eden hastalar yaklaşık olarak 1 hafta süreyle Ada’mızda konakladıkları için otel endüstrisine ciddi anlamda katkı sağlamıştır. Bunlara ek olarak yerel taşımacılık şirketleri, restoranlar ve alışveriş merkezleri de Kıbrıs’ta tüp bebek’in doğuş’undan olumlu anlamda etkilenmiş sektörlerdir.

İlgili Blog Makaleleri