Kapalı Tüpler ve Tüp Bebek Tedavisi

Kapalı Tüpler ve Tüp Bebek Tedavisi

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, düzenli bir cinsel hayata sahip olmaları yeterli değildir. Rahimde ve üreme organlarında ortaya çıkan bazı sorunlar gebeliği engelleyebiliyor. Rahimdeki tüplerin kapalı olması buna örnek gösterilebilir. Çocuk sahibi olamayan kadınların genellikle bu sorundan muzdarip oldukları biliniyor.

Düzenli cinsel ilişkiye rağmen çocuk olmuyorsa ve erkeğin sperm salınımında herhangi bir sorun söz konusu değilse, kadın rahminde bir problem olduğunu düşünmek gerekir. Eğer tüpler tıkalıysa, rahimde döllenme gerçekleşmez, dolayısıyla fetüs oluşumu için gerekli faaliyetler gösterilmez. Gebelik sorunları yaşanıyorsa, tüplerin kapalı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Tüm dünyadaki Interfelite vakalarının üçte birini kapalı tüp sorunu oluşturur.

Rahmin sağında ve solunda “salpenks” adı verilen birer kanal bulunur. “Tüp tıkanıklığı” sorunu bu kanallarda gerçekleşir. Bunlardan ikisi tıkalıysa gebeliğin gerçekleşmesi imkânsızdır. Tüplerden birinin tıkalı olması hâlinde döllenmenin gerçekleşmesi ve gebelikle sonuçlanması ihtimali vardır ancak düşük bir ihtimaldir. Dolayısıyla salpenks kanallarında bir tıkanıklık tespit edildiğinde alternatif gebelik yöntemlerine başvurmak gerekir.

Kanal tıkanıklığını anlamak için laparaskopi yapılması, yanı bölgeye kamera ile bakılması gerekir. Rahim filmi çekmek yanıltıcı olabilir bu yüzden en garanti yöntem laparaskopidir. Kanalların ikisinde de tıkanıklık söz konusuysa, gebeliğin normal yollardan gerçekleşmesi imkânsızdır. Bu durumda gebe kalmak için tercih edilmesi gereken yöntem tüp bebek tedavisidir.

Tüp bebek tedavisini gerektiren tek durum kanal tıkanıklığı değildir. Anne adayında guatr rahatsızlığı varsa, tiroid bezlerinde hormonal dengeyi etkileyecek bir salınım söz konusuysa tüp bebek tedavisi gerekebilir. Elbette bu tedavi çocuk sahibi için başvurulması gereken ilk yöntem değildir. Ancak normal yollardan gebe kalmanın mümkün olmadığı ya da çocuk gelişiminin olumsuz etkilenebileceği tespit edildiyse bu metoda başvurulmalıdır.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce “hikâye alma” olarak bilinen işlem yapılır. Kadın ve erkekteki üreme faaliyetleri incelenerek laboratuar şartlarında nasıl iyileştirilebileceği belirlenir. Bazı durumlarda rahim filmi ya da histeroskopi de istenebilmektedir. Bununla birlikte kan testi, hepatit ve HIV testleri daha önce yapılmamışsa bu süreçte yapılması gerekir.

Zannedilenin aksine tüp bebek tedavisinde standart bir protokol görünse de, uygulamalar kişiye göre belirlenmektedir. Her insanın farklı bir hormonal yapısı vardır, dolayısıyla tedaviye başlanmadan önce kişinin durumu tespit edilerek ona göre bir protokol hazırlanır. Bu bakımdan tedaviye hazırlık süreci 20 günü aşabilmektedir. Tedavi, protokollerin belirlenmesinden kısa bir süre sonra başlayacaktır.

Tedavide temel yöntem yapay bir döllenme oluşturmak ve bunu ana rahmine yerleştirmektir. Oluşturulan yapay döllenmeyle folikül olarak bilinen yumurta kesesinin gelişmesi sağlanır. Ancak öncesinde hormon iğneleriyle vücuttaki salgılanmanın kontrol edilmesi gerekir. Bu iğneleri dozajı ve periyodu anne adayı olan kişinin kilosuna, adet dönemine, yaşına ve varsa önceki tedavilerine göre belirlenir.

Tüp bebek tedavisinin her kadında aynı sonucu vermeyeceğini belirtmek gerekiyor. Nitekim folikül gelişimi her kadında farklı bir seyre sahiptir. Özellikle ileri yaşlardaki kişilerin bu yöntemle gebe kalması mümkün olmayabilir. Ne kadar iyi bir tedavi yapılmış olursa olsun, tüp bebek yöntemiyle gebelik belli koşullarda mümkün olmayabilmektedir. Tedavinin sonuç verip vermeyeceği hazırlık döneminde anlaşılacaktır.

Döllenme işlemi sperm ve yumurtalık hücrelerinin aynı ortama konulması ile gerçekleşir. Laboratuar ortamında geliştirilen bu döllenme, ana rahmine enjekte edildiğinde gebelik işlemi başlamış olur. Burada erkek için de sperm salgılanmasını arttırıcı hormonal tedavi yapılması gerekebilir. Ancak tüp tıkanıklığı sorunu söz konusuysa, tüp bebek tedavisine başvurarak gebe kalmak mümkündür.

 

İlgili Blog Makaleleri