İlaçsız Tüp Bebek Mümkün Mü_Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

İlaçsız Tüp Bebek Mümkün Mü?

Günümüzde çiftlerin en büyük sorunlarından biri istedikleri zamanda çocuk sahibi olamamak. Dünya sağlık örgütü verilerine göre, bebek sahibi olmak için bir yıl süreyle, korunmaksızın düzenli cinsel ilişki yaşayan 100 çiftten 15 i bu hayallerine ulaşamıyor. Çiftlerin infertilite dağılımı ise eşit oranda; 1/3 oranında erkekte, 1/3 oranında kadında, 1/3 oranında ise her ikisinde de infertilite saptanıyor. Bebek sahibi olamayan çiftlerin %15 i ise açıklanamayan infertilite ile karşılaşıyor. 
 
Eşlerden birinde veya her ikisinde de infertilite yaşanıyorsa başvurulacak adres; yardımcı üreme merkezleri oluyor. Yapılan testler sonucunda en uygun yöntem belirleniyor ve uygulama başlıyor. Genelde uygulanan ilk yöntem aşılama oluyor. Daha sonra tüp bebek tedavisine geçiliyor. Ancak eğer kadının yaşı 36 nın üzerindeyse ve sorun büyük boyuttaysa direkt tüp bebek tedavisine geçiliyor. 
 
Bu tedavilerden aşılama, çiftler için maliyet açısından en uygun yöntem. Tüp bebek tedavisi ise çok daha pahalı bir yöntem, bunun temel nedeni de; yumurtayı uyaran ilaçların pahalılığı. Hastanın durumuna göre değişse de ortalama 1000-2000 TL tutarında ilaç ve enjeksiyon kullanılıyor. Ancak bazı durumlarda, ne kadar yüksek dozda ilaç kullanılırsa kullanılsın, istenen sayıda ve kalitede yumurta elde edilemiyor. Yine anne adayında, kullanılan ilaçlara karşı alerjik reaksiyon sonucu karında veya akciğerlerde anjiyoödem oluşabiliyor, dolayısıyla ilaç kullanılamıyor, ayrıca kanser tedavisi süren hastalarda da hormon ilaçlarının kullanılması yasak. Son olarak infertilite sadece erkekte ise, kadında hiç bir sorun yoksa ilaç kullanılmasına zaten gerek kalmıyor. 
 
Bu gibi durumlarda, kadında doğal siklus içinde kendiliğinden oluşan ve olgunlaşan yumurtayı laboratuvar ortamına alarak takip etmek ve zamanı geldiğinde mikroenjeksiyon yöntemi ile döllemek gerekiyor. Bu yönteme ise “ilaçsız tüp bebek tedavisi” adı veriliyor. 
 
Bu yöntemin başarı oranı, normal gebeliklere göre %30 daha fazla ancak özellikle yumurtanın toplanması sırasında çok dikkat edilmesi gereken bazı konular var; doğal siklusta vücut kendi yumurta çatlatma sistemini çalıştırıyor. Tüp bebek yönteminde ise toplanan yumurtaların belli bir olgunluğa erişmiş olması, ancak çatlamamış olması gerekiyor. Bunu takip etmek için ise LH hormonunun kandaki seviyesinin çok iyi takip edilmesi gerekiyor. İdeal boyut; folikül 17 mm. ulaştığında, LH hormonunun daha fazla yükselmesini beklemeden yumurtaları toplamaktır. Yumurta erken toplanırsa, olgunluğa erişemeyecek, geç toplanırsa çatlamış olacaktır. Özellikle yumurta rezervi düşük olan anne adaylarında bu yöntemin kullanılması önerilir. 
 
İlaçsız tüp bebek yöntemi, klasik tüp bebek yöntemine göre süre açısından çok daha kısa sürüyor. Ayrıca anne adayı, hormon ilaçlarının yan etkisine de maruz kalmamış oluyor. Enjeksiyon sayısı ve vajinal ultrason takibi çok daha az sayıda yapılıyor. Ayrıca klasik tüp bebek tedavisinde bazı anne adaylarında görülen OHSS (hipersitimulasyon Sendromu) sendromu riski ortadan kalkıyor. 

İlgili Blog Makaleleri