PGT Genetik Tanı Cinsiyet Seçimi Dünya Tüp Bebek

Genetik Tanı Yöntemiyle Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi

Tıp dünyasında yaşanan teknolojik gelişmelerin en önemlileri arasında gösterilen PGT yöntemi, detaylı DNA analizi ve döllenmiş yumurtalara genetik tanı uygulaması sayesinde anne ve baba adaylarına tüp bebek cinsiyet seçimi olanağını sunmaktadır.
 
Tüp bebek cinsiyet seçimi, IVF tedavisi ile elde edilen sağlıklı embriyoların ayrıntılı olarak incelenmesi ile embriyonun kız veya erkek olarak belirlenmesi yöntemidir. Çiftler, cinsiyet belirleme olanağı ile spesifik olarak erkek veya kız çocuk tercihi yapabilmelerinin yanı sıra en sık karşılaşılan genetik veya kromozomal hastalıkların ön teşhis yoluyla elenebilmesi amacıyla da bu yöntemden yararlanabilmektedir.
 
Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Nasıl Yapılır?
 
Dileyen her anne babanın cinsiyet tayini yapabilmesini mümkün kılan tüp bebek cinsiyet seçimi süreci, standart tüp bebek tedavi uygulamasıyla aynı şekilde ilerler. Anne adayından toplanan yumurtaların özenle seçilen spermler ile mikroenjeksiyon yöntemiyle döllenerek embriyo haline gelmesi sürecin ilk aşamasını oluşturur. Embriyoların gelişimin takibi yapılarak sağlıklı embriyolar arasından tüp bebek cinsiyet seçimi gerçekleştirilir. Yapılan seçimin ardından embriyo nakil işlemi gerçekleştirilerek IVF tedavisi süreci tamamlanır.
 
IVF Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?
 
•Her iki tüpün tıkalı olması durumunda,
•Sperm sayısında ve morfolojisinde düşüklük olması halinde,
•Sebebi açıklanamayan kısırlık vakalarında,
•Aşılama yönteminden sonuç alınamayan hallerde,
•35 yaşını aşmış ve çocuk sahibi olamayan şiddetli endometriozis  şikayeti bulunan durumlarda, tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.
 
Kıbrıs Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi
 
Dünyanın pek çok ülkesinde olağan bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan tüp bebek cinsiyet seçimi yöntemi, Türkiye’de ise bazı genetik rahatsızlıkların varlığının cinsiyete göre ortaya çıkabilmesine endeksli olarak uygulanmaktadır. Bu hallerin varlığı doktor raporu ile kanıtlanabildiği takdirde uygulanabilen tüp bebek cinsiyet seçimi, gerek tüp bebek fiyatları gerekse tedavi kalitesi açısından dünya standartlarında hizmet alabileceğiniz Kıbrıs’ta çok daha esnek koşullarda uygulanabilmektedir.
 
20 yılı aşkın bir süredir tüp bebek hizmeti sunan ve IVF tedavisi konusunda uzman kadrosu sayesinde 10.000’den fazla çocuğun dünyaya gelişine aracılık eden Dünya Tüp Bebek Merkezi, bebeklerinin cinsiyetini tayin etmek isteyen çiftlere en üst düzey hizmeti sağlamaktadır. 
 

 

İlgili Blog Makaleleri