Evli Olmayan Kadınlar İçin Sperm Donasyonu_Dünya Tüp Bebek

Evli Olmayan Kadınlar İçin Sperm Donasyonu

Sperm donasyonu bankadan donör spermi alarak, anne adayından toplanan yumurtalar ile döllendirilerek embriyo haline getirilmesi ve sonrasında ise anne adayına gelişimi iyi olan embriyoların transfer edilme işlemidir. Sperm donasyonu sayesinde evli olmayan ya da aynı cinsiyetten olup bebek sahibi olmak isteyen kadınlar tüp bebek uygulaması ile bebek sahibi olmaları mümkün. Donör spermi sadece tüp bebek uygulamasında değil aynı zamanda aşılama yapmayı düşünen bekar kadınlar tarafından da tercih edilmektedir.
 
Sperm Donasyonu ilk Ne Zaman Kullanıldı?
 
Yapay dölleme ilk olarak 1779 yılında İtalyan rahip ve fizyolog Lazaro Spallanzani tarafından yapıldı.  Sperm donasyonu ise ilk olarak 1884 tarihinde Amerika’nın Pennsylvania şehrinden olan Philadephia’da uygulandı. Yapılan bu uygulamanın ilk sperm donör uygulaması olduğu iddia edildi. 
 
Son zamanlarda evli olmayıp çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar uygulanan sperm donasyonu sayesinde bebek sahibi olabiliyorlar. Bu yöntem ile hamile olan kadınların hamileliği normal gebelik seyrinde devam etmekte ve hamileliklerinin her aşamasında keyfini çıkarabiliyorlar.
 
Sperm Donasyonu Yöntemi
 
Anne adayı tüp bebek tedavisinde olan süreci geçirmektedir. Tedavi öncesinde anne adayının adetli iken yapması istenilen birtakım hormon testleri bulunmaktadır. Test sonuçlarına göre anne adayı için en uygun olabilecek olan tedavi protokolü belirlenecektir. Anne adayının bu dönemde kullanacağı hormon iğneleri hormonlarını baskılayarak yumurtalarını daha kaliteli ve istenilen büyüklüğe gelmesine yardımcı oluyor. Dolayısı ile anne adayının bu dönmede çok dikkatli olması gerekiyor. Kendisinden yapılması istenilen hormon iğnelerini verilen saatte yapması tedavinin başarısı açısından önem taşımaktadır.  Anne adayının yumurtaları istenilen büyüklüğe gelince yumurta toplama işlemi yapılıyor. Yumurta toplama işleminin yapıldığı gün bankadan da sperm çözülüyor ve dölleme işlemi geçekleşiyor. Döllenen embriyolar 3 ile 5 gün arası laboratuvar ortamında gelişimleri gözlemleniyor.  Embriyo transfer işlemi 3. gün ya da 5. gün gerçekleşiyor. Embriyonun hangi gün transfer edileceğine doktor ve embriyolog karar veriyor.  Gelişimi iyi olan embriyolardan belirlenen sayıdaki embriyo anne adayının rahmine transfer işlemi gerçekleşiyor.
 

İlgili Blog Makaleleri