Erkekte Kısırlık (Azospermi) Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Erkekte Kısırlık (Azospermi)

Her çift mutluluklarını bir bebek ile taçlandırmak ister ancak doğal yollardan bu hayalini gerçekleştiremeyen çiftler de vardır. Bu konuda bir uzmana başvuran çiftler öncelikle bir takım taramalardan geçirilir. Eğer kadın yumurtlamaya ve döllenmeye müsait ise bu sefer sorunun kaynağı erkekte aranır. Yapılan semen testi ile erkekte kısırlık olup olmadığı tespit edilebilir.

Erkekteki kısırlığın önemli nedenlerinden biri azospermi, yani erkeğin menisinde hiç sperm bulunmamasıdır. Genetik özellikler, hormonal bozukluklar, testis faaliyetlerini bozan ateşli hastalıklar, testis kanseri nedeniyle geçirilen ameliyat sonrasında radyoterapi veya kemoterapi tedavisi görmek, sperm yollarının doğuştan olmaması gibi bir çok faktör azospermiye neden olur.

Erkek menisinde sperm hücresi bulunmaması durumu değişik nedenlere de bağlı olabilir. Bunlardan biri sperm kanallarının tıkalı olmasından dolayı testislerde sperm üretiminin olmamasıdır. Bu durumda spermler tıkanıklık nedeniyle meni yoluyla dışarı atılamazlar. Tıkanıklığa bağlı olmayan durumlarda ise ya testislerde hiç sperm üretimi yoktur ya da çok sınırlı sayıdadır. Bu durum da genetik olabileceği gibi çocukluk ya da ergenlik döneminde geçirilen enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda testis biyopsisi yapılması tedaviye yol göstermesi bakımından oldukça yararlıdır.

Yapılan semen testlerinde azospermik (hiç sperm bulunmayan) bir erkekte direk mikroenjeksiyon yöntemi uygulanmaz. Çünkü menide sperm bulunmamasına rağmen testis içerisinde ya da spermi taşıyan kanallarda spermin bulunma olasılığı vardır. Yapılan tetkikler ve ürolojik muayene sonrasında sperm bulunma ihtimali olan hastalarda testis dokusundaki ya da sperm kanallarındaki spermlerin kullanımı ile mikroenjeksiyon uygulanabilir.

TESE (Testicular Sperm Extraction): Sperm üretiminde testis düzeyinde tespit edilen bir problem mevcut ise anestezi altında testisten biopsi ile alınan örneklerden sperm elde edilmesi işlemidir. İşlem sırasında genel anestezi uygulanabildiği gibi genellikle lokal anestesi altında uygulanan bir işlemdir. Uzman tarafından testisten alınan doku örnekleri labaratuvar oramında incelenerek, içersinde sperm bulunup bulunmadığı araştırılır ve sperm bulununcaya kadar doku örneği alınmaya devam edilebilir. Sperm bulunduğu takdirde anne adayından da yumurtalar toplanarak tüp bebek yöntemi için mikroenjeksiyon işlemi uygulanır.

Tıklayıcı olan ve tıkayıcı olmayan şeklinde ikiye ayrılan azospermide, tıkayıcı olmayan azospermi türünün hemen hemen hepsinde bu yöntem ile sperm elde edilir. Tıkayıcı olan türde azospermide ise bu oran %50'dir. TESA / PESA (Testicular / Perkütan Sperm Aspiration): Menisinde sperm bulunmayan ancak sperm üretimi normal veya buna yakın olan erkeklerde azospermiye sebep kanalın tıkanıklığı veya yokluğu ise, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan ince bir iğne yardımı ile sperm aspirasyonu yapılarak sperm elde edilmeye çalışılması işlemidir. Bir başka deyişle, testis kesesi açılmadan cilt üzerinden batırılan enjektör ile testise girilerek, dokudan örnek alınmasıdır. Genellikle lokal anestezi ile yapılır ve erkeğin cinsel sağlığı üzerinde olumsuz herhangi bir etkisi yoktur.

Mikro TESE: Testislerinde sperm bulunma ihtimalini artırmaya yönelik, azospermik erkeklerin testislerinin açılıp, sperm üretilen kanalların mikroskop altında incelenmesi işlemidir. Testisin içinde bulunduğu kese ve çevreleyen kılıf küçük bir kesiyle açılarak testis dokusu mikroskopla incelenerek geniş görülen yerlerden örnek alınır. Son yıllarda geliştirilen bu işlem 15 ila  45 dakika arasında sürer ve hasta ertesi gün günlük hayatına büyük ölçüde dönebilir. Diğer işlemlere kıyasla Mikro TESE'de testis mikroskop altında incelendiğinden sperm bulma şansı daha yüksektir. TESE, TESA / PESA yöntemlerinin %40 olan sperm bulma ihtimalini %70'e kadar çıkarabilir. Bir diğer önemli özelliği de; testisi besleyen damarlara zarar verilmeden kesi yapılabildiği için testislerdeki zararı en aza indirmesi ve testislerdeki doku kaybını büyük ölçüde önlemesidir.

İlgili Blog Makaleleri