Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Erkeklerde kısırlık problemi birçok neden ile birlikte görülebilir. Sperm hücrelerinin az olması, kalitesiz olması, hareketsiz olması, sperm yapılarındaki bozukluklar ve daha birçok sebep ile birlikte bu gibi bir sorun ile karşılaşılabilir. Bunların yanında sperm kanalları tıkanık da olabilir. Bu sebepler ile birlikte bir gebelik sağlamamaktadır. Ancak günümüzde geliştirilen birçok tedavi yöntemi ile birlikte bu sorun da aşılabilmekte ve gebelik gibi olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Kısırlığa yol açan sebeplerden başlıcaları; yaralanma gibi durumlar, kazalar sonucu görülen hasarlar, kronik hastalıklar ve bunların yanında açıklanamayan sebepler olabilir. Her ne kadar sorunlar görülse de büyük ölçüde tedavileri ile artık sonuçlar alınabilmektedir. Kısırlığın ise en belirgin özellikleri:

·         Cinsel fonksiyonlarda görülen hasarlar, eksiklikler,

·         Çocuk sahibi olamama durumu,

·         Vücutta kılların dökülmesi azalması,

·         Testislerde oluşan ağrılar, sızlamalar bu durumun göstergesi olabilir.

Erkek Kısırlığının Çeşitleri

Erkekler için de kısırlık durumu birçok farklı sebep ile oluşabilir. Hormonsal olarak görülen hastalıklar, genetik hastalıklar, doğum esnasında yaşanmış olan anormal durumlar, iltihap ile geçirilmiş hastalıklar ve kimyasal faktörler kısırlığın başlıca nedenleri arasında görülmektedir. Ayrıca cerrahi işlemler ile de kısırlık görülebilir. Aşırı miktarlarda kullanılan alkol ve sigara, erkeklerde sperm üretimi azaltmaktadır. Bu araştırmalar ile birlikte saptanmış bir sonuçtur. Bunların yanında erkeklerin kas geliştirme adı altında doping tarzı ile aldığı ilaçlar ve belirli ilaçlar kısırlığa yol açabilir. Çocuk sahibi olmayı engelleyebilir. Üretim bozukluğuna doğrudan bir etki yapar. Bu ilaçların tüketilmemesi gerekmektedir.

Erkeklerde Kısırlık ve Kanal Tıkanıkları

Vücutta zaman ilerledikçe ödemler oluşabilir. Bu ödemler de kanallarda tıkanıklık yaratabilir. Sperm kanalları bu sayede doğrudan etkilenebilir. Fakat bu etkilenme olumsuz olarak görülür. Belirli doğum kontrol yöntemleri sonrasında tüpler bağlanır ve tıkanıklık görülebilir. Bu doğum kontrol yöntemlerine de vazoktemi adı verilir. Enfeksiyon ile yaşanmış hastalıklar da kısırlık esnasında kanal tıkanıklığına sebep olabilir. Bu enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşmış enfeksiyonlardır. Hepsinin yanı sıra kanal tıkanıklığı yaşanıyor ise bu durumda cerrahi müdahaleler yapılır. Bu sayede tıkanıklıklar giderilir ve kısırlık teşhisi konulan baba adayı çocuk sahibi olabilir. Normal bir şekilde olumlu sonuçlar alınabilir.

Kısırlık Belirtileri ve Doktora Başvurmak

Kısırlık belirtileri ya da temel bir durum olarak çocuk sahibi olamama durumunda hem kadının hem de erkeğin doktora başvurması gerekmektedir. Ancak belirtiler görüldüğü takdirde öncelikli olarak erkeğin bir tedavi sürecine başlaması ve doktora başvurması gerekmektedir. Doktora başvurulduğu takdirde baba adayına belirli hormon testleri ve sperm testleri yapılır. Sonuçlarına göre bir tedavi süreci başlatılır. Kısırlığa tedavi yöntemi olarak aşamalı yollar izlenir. Test sonuçlarına göre uygun ve öncelikli olarak daha kolay olacak yöntemler kullanılır. Nedenler tespit edildikten sonra bunlara bağlı olarak tedaviler uygulanır. Soruna neden olan şeyler tedavi edildikten sonra anne ve baba adayının çocuk sahibi olabilmesi için gerekli tedaviler uygulanmaya başlanır. Öncelikli olarak kendiliğinden normal bir şekilde çocuk sahibi olunması için bir ilaç tedavisi ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanır. Mikrocerrahi ve endoskopi gibi yöntemler uygulanabilir. Öncelikli olarak önem verilen durum normal yollar ile çocuk sahibi olunmasıdır. Bu da gerçekleşmez ise ek olarak tedavi yöntemlerine başvurulur. Bu şekilde sonuç alınmaya çalışılır. Erkek kısırlığı sebebiyle çocuk sahibi olamayan bazı çiftler için en basit olarak aşılama tekniği uygulanır. Bu sayede başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bazı çiftler için en doğru yöntem mikroenjekte yöntemi ile olmaktadır.

 

İlgili Blog Makaleleri