Embriyo Donasyonu Nedir

Embriyo Donasyonu Nedir?

Embriyo donasyonu tüp bebek tedavisinden daha farklı olarak bayanın kendi yumurtaları ile hamile kalamayacağı gibi erkeğin de kendi spermini kullanılamayacağı durumlarda  yumurta donasyonun  ve sperm donasyonun aynı anda kullanılmasıdır.  Böyle durumlarda uygun yumurta ve uygun sperm kullanılarak çiftlerin hamile kalması sağlanır. 
 
Sperm donasyonu için birçok güvenilir sperm bankaları bulunmakta böylelikle tüp bebek merkezler kaynak olarak bu merkezlerden sperm alabilmektedir. 
 
Embriyo donasyonundaki çiftler tüp bebek tedavisinde ki hazırlık sürecini geçirmektedirler. Burada alıcı çift sadece tüp bebekte ki son hazırlık aşamasını yani embriyo transfer aşamasını geçirmektedirler. Alıcı kişiye sağlıklı embriyolar seçilerek, rahim bölgesine transfer edilerek işlem gerçekleşmektedir.
 
Birçok kişi embriyo donasyonu nun evlat edinme ile aynı olduğunu düşünmektedir.  Embriyo donasyonu ile çiftlerin doğacak olan çocukları ile aynı genetik yapıya sahip olmayacaklar fakat anne adayı embriyo donasyonu ile hamilelik sürecini yaşayacak, doğum yapabilecek ve çocuk ile ilgilenebilecektir.  Çocuk sahibi olamayan çiftler evlat edinmek yerine embriyo donasyonunu tercih etmektedirler.
 
Embriyo donasyonu birçok ülkede tüp bebek yasaları gereği sınırlıdır. Yumurta ve sperm donasyonun yasal olarak uygulandığı ülkelerde embriyo donasyonu da yasal olarak yapılabilmektedir.  Böylelikle çocuk sahibi olamayan çiftler ülkelerinde embriyo donasyonu yasal değil ise yasal olan bir ülkeye gidip embriyo donasyonu yaptırmaktadırlar. 
 

İlgili Blog Makaleleri